Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Handlowym Pogoria wielka akcja promująca właściwą segregację i zbiórka elektroodpadów

OPRAC.: Piotr Sobierajski
Centrum Handlowe Pogoria zaprasza w czwartek 12 października. Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” jesienią odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce
Centrum Handlowe Pogoria zaprasza w czwartek 12 października. Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” jesienią odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce PAS
W czwartek 12 października, w godzinach 11 - 19, w Centrum Handlowym Pogoria odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego już 12 października w Centrum Handlowym Pogoria rusza dzień angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – firmą ALBA

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak drobne RTV i AGD (np. czajnik), telefony komórkowe itp. W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Specjalne pojemniki na zbiórkę będą ustawione na placu przy fontannie przed wejściem do CH Pogoria. Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.

- Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne angażujące wydarzenie edukacyjne w CH Pogoria. W ramach inicjatywy chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyclingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami – mówi Karolina Imiolska, Marketing Manager CH Pogoria.

- Nasze zaangażowanie, jako centrum handlowego, we współpracy z lokalnymi partnerami i mieszkańcami miasta to ważny krok na drodze do tego, abyśmy wszyscy mogli być bardziej Śmiecioodpowiedzialnymi, a tym samym sprawiać, że generowane przez nas odpady staną się wartościowymi surowcami - dodaje.

Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Akcja obejmuje 14 galerii handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” jesienią odbędzie się w 11 miastach w całej Polsce na terenie centrów: Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Galeria Wołomin, Galeria Copernicus w Toruniu oraz Forum Gdańsk. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto