Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj! Nie wchodź na lód. Policjanci wydali ostrzeżenie. Tak próbują zapobiec tragediom, których na Pomorzu nie brakuje

OPRAC.: Red.
Policjanci wydali ostrzeżenie
Policjanci wydali ostrzeżenie KPP Człuchów
Minusowa temperatura kusi pasjonatów wędkarstwa do łowienia ryb spod lodu, a miłośników łyżwiarstwa do zabawy na zamarzniętych akwenach wodnych. Policja przestrzega przed tego typu akcjami i radzi, co robić, gdy ktoś wpadnie do zimnej wody.

Uwaga na lód. Pomorska policja przestrzega

Chociaż sezon zimowy zachęca amatorów zamarzniętych akwenów wodnych do aktywności na świeżym powietrzu, jak przestrzega policja, warto się dobrze zastanowić. Stawy, jeziora, rzeki, nawet pokryte grubą, na pozór, warstwą lodu, niosą ze sobą niebezpieczeństwo.

- Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób - przypomina asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn.

Mundurowi proszą, by uczulić dzieci na niebezpieczeństwo.

- Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą potrafiły wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu - apelują policjanci.

A jeśli już planuje się wybrać na łyżwy, warto postawić na sztuczne lodowisko.

- Pamiętajmy jednak, aby bezpiecznie poślizgać się na łyżwach najlepiej jest wybrać się na sztuczne lodowisko. Funkcjonariusze apelują szczególnie do wędkarzy, którzy mimo ostrzeżeń postanowią jednak wybrać się na ryby, aby pamiętali, że duże jeziora zamarzają znacznie wolniej i tafla lodu może być jeszcze zbyt cienka, szczególnie, że było tylko kilka dni mrozu - mówi Sławomir Gradek, oficer prasowy człuchowskiej policji.

Policjanci dodają, że każde wejście na zbiornik wodny jest ryzykowne, nawet przy bardzo dużym mrozie.

Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie - podkreślają mundurowi.

Tragedie na lodzie, do których doszło w ostatnim czasie

Do tragicznego zdarzenia doszło w Wielkiej Brytanii, 11.12. Czworo dzieci trafiło do szpitala po tym, jak bawiły się na zamarzniętym jeziorze, znajdującym się w parku. W pewnym momencie pękł pod nimi lód. Chociaż pomogli im strażacy i policjanci, nie udało się zapobiec tragedii.

Troje dzieci zmarło w szpitalu. Ofiary to chłopcy w wieku 8, 10, 11 lat. Czwarty z grupy, nadal jest w stanie krytycznym - przekazuje pomorska policja.

Tragedii nie udało się zapobiec w Kartuzach. Monika Dejk-Ćwikła z zespołu Obrasqi, we wtorek w południe wyszła z psem na spacer. Od tego dnia trwały jej intensywne poszukiwania. Niestety, ciało 33-latki znaleziono w Jeziorze Klasztornym, niedaleko miejsca zamieszkania. Z wody wyciągnięto również martwego psa. Radio Gdańsk poinformowało, że najbardziej prawdopodobna jest hipoteza o nieszczęśliwym wypadku. Według rozgłośni artystka prawdopodobnie weszła na lód, aby ratować swojego psa.

ZOBACZ:

Tragedia w Kartuzach. W jeziorze Klasztornym znaleziono zwłoki. Nie żyje 33-letnia Monika Dejk-Ćwikła, wokalistka zespołu OBRASQi

Co zrobić, jeśli pod kimś załamie się lód?

Co zrobić, jeśli załamie się pod tobą lud?

  • Przede wszystkim należy zachować spokój i próbować wezwać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie należy biegnąć w jej kierunku, ponieważ także pod nami może się załamać lód.
  • Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym.
  • Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego, jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec, jednocześnie nie wstając, jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś suchym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny,
  • w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.
  • Osobę poszkodowaną powinien także zbadać lekarz.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uważaj! Nie wchodź na lód. Policjanci wydali ostrzeżenie. Tak próbują zapobiec tragediom, których na Pomorzu nie brakuje - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto