MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga ozdrowieńcy! Gdzie i jak można oddać osocze dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19?

Redakcja
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Druga fala epidemii wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do nagłego wzrostu liczby pacjentów wymagających hospitalizacji. Specjaliści podkreślają, że szczególnie ważne w procesie leczenia okazuje się osocze osób, które wygrały walkę z chorobą. Sprawdziliśmy, kto i na jakich zasadach może oddać osocze.

Od początku epidemii na Pomorzu wyzdrowiało już przeszło 23 tys. pacjentów z COVID-19. Najsłynniejszy, pomorski ozdrowieniec oddał osocze już kilkukrotnie.

– Kiedyś oddawałem krew, a teraz, jako ozdrowieniec, już kilkukrotnie oddałem osocze do leczenia ciężko chorych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jak zapewniają lekarze terapia nim może zmniejszyć nie tylko same objawy, ale też śmiertelność pacjentów. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. To nie zajmuje wiele czasu, a może uratować komuś życie.

Osocze ozdrowieńców. Kto i kiedy może być dawcą?

Obecnie osocze mogą oddawać ozdrowieńcy, u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem testu molekularnego PCR lub testu antygenowego. Chodzi zarówno o chorych objawowych, lub pacjentów, którzy nie doświadczyli żadnych symptomów.

- Kryteria kwalifikacji to obecnie 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, jeżeli przebieg jest bezobjawowy lub 14 dni od wykonania testu ilościowego na przeciwciała w klasie IgG - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej i Zastępca Dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych.

Tym samym nie obowiązuje już zasada 14 dni od dwóch ujemnych wyników, która była stosowana do września 2020 r. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku osób bezobjawowych, RCKiK nie zleca badań na obecność przeciwciał. Specjaliści potem jeszcze badają poziom przeciwciał dla każdej donacji.

Standardowe wymazy u osób objawowych są obecnie zlecane przez specjalistów Podstawowej Opieki Zdrowotnej czyli lekarzy rodzinnych. W sytuacji, w której bezobjawowy pacjent chciałby wykonać test na przeciwciała, powinien skierować się na badania o charakterze komercyjnym w prywatnych laboratoriach.

Osocze ozdrowieńców. Czy istnieje kryterium wieku?

Tak. Specjaliści z RCKiK kwalifikują dawców jedynie będących w wieku 18-60 lat, natomiast dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia.

Osocze ozdrowieńców. Kto nie może być dawcą?

Kryteria wykluczające oddanie osocza są bardzo zbliżone do zasad stosowanych w przypadku dawców krwi. Chodzi przykładowo o 12-miesięczną dyskwalifikację osób, które przebywały w krajach objętych zagrożeniem malarycznym (warto podkreślić, że zalicza się tutaj między innymi niektóre kraje obszaru śródziemnomorskiego) bądź w okresie 01.01.1980 r. do 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii i Francji, co z kolei ma związek z chorobą prionową. Warto jednak zwrócić uwagę, że dopuszczone do oddawania osocza są kobiety po ciąży, jednak w takich wypadkach zostanie sprawdzony poziom przeciwciał anty-HLA. Taka procedura dotyczy również osób z przebytą transfuzją składników krwi. Natomiast wykluczeni z rejestracji są chorzy cierpiący na niedoczynność tarczycy. Wszystkie obostrzenia i precyzyjne restrykcje zostały zamieszczone na portalu internetowym RCKiK.

W pomoc w kwalifikacji pacjentów włączyli się przedstawiciele Copernicus i Urzędu Marszałkowskiego, którzy prowadzą wstępną analizę.

– Aby usprawnić proces pobierania osocza spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę. Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie – tłumaczy dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Poniżej dane kontaktowe:

 • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: [email protected]
 • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: [email protected]

Potwierdzenie przechorowania COVID-19 odbywa się na podstawie poniższych dokumentów:

 • informację z aplikacji pacjent.gov.pl - IKP (np. zrzut z ekranu w telefonie)
 • decyzję Sanepidu o izolacji (z informacją o zachorowaniu),
 • informację o dodatnim wyniku wymazu wykonanego metodą PCR,
 • wynik ilościowy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Dawca powinien dostarczyć przynajmniej jedno ze wskazanych zaświadczeń. Następnie Sama ścieżka pobrania osocza jest niezwykle prosta.

- Wszyscy dawcy przechodzą preselekcję, następnie są rejestrowani, rozmawiają z lekarzem, dalej pobranie próbek, właściwa kwalifikacja lekarska do oddania i już samo oddanie - podkreśla lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

Samo pobranie osocza trwa około 40 min i opiera się na metodzie plazmaferezy, dzięki czemu uzyskuje się około 600-650 ml osocza.

- W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, zaprosimy dawcę telefonicznie do ponownego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza - informują przedstawiciele RCKiK.

Gdzie można oddawać osocze?

Na Pomorzu obecnie funkcjonuje 5 ośrodków, w których można oddać osocze. Mowa o Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także czterech oddziałach terenowych.

Poniżej prezentujemy pełen wykaz wraz z godzinami rejestracji i numerami telefonów:

 • RCKiK w Gdańsku tel.503 651 645 (rejestracja do oddania osocza pon-sob od 7:15 do 12:30),
 • Oddział Terenowy w Kościerzynie tel. 58 686 02 30 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:15-12:30),
 • Oddział Terenowy w Gdyni-Redłowo tel. 58 622 02 69 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:15-12:30),
 • Oddział Terenowy w Kartuzach tel. 58 681 11 44 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:00-11:30),
 • Oddział Terenowy w Wejherowie tel. 58 677 06 08 (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:00-10:30),

Ponadto w Oddziałach Terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez Ozdrowieńców krwi pełnej.

Jakie są przywileje z oddania osocza?

Oprócz satysfakcji z ważnego i dobrego uczynku dawca może liczyć na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, osiem czekolad i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.

Gdzie następnie trafia osocze ozdrowieńców?

Po oddaniu osocze jest dystrybuowane do placówek medycznych, które opiekują się pacjentami z COVID-19.

- Centrum zaopatruje szpitale na terenie swojego statutowego obszaru działania, ale wspomagamy też inne Centra Krwiodawstwa - informuje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

Osocze ozdrowieńców. Co jest potrzebne przy rejestracji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga ozdrowieńcy! Gdzie i jak można oddać osocze dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto