Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na "wakacyjne" oszustwa! Policjanci i eksperci apelują o ostrożność

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Oferta urlopu zbyt piękna, żeby była prawdziwa? Lepiej dokładnie sprawdź, kto i, co właściwie chce ci sprzedać, bo może właśnie naciąłeś się na oszusta „wakacyjnego” lub „biletowego”. Sezon letni oznacza żniwa nie tylko dla pracowników uczciwych biur podróży, ale też dla całej masy zwykłych naciągaczy.

- Od nieuczciwych lotów po nieistniejące miejsca zakwaterowania, oszustwa wakacyjne to wielki biznes dla wyłudzaczy. Oszustwa najczęściej występują w czasie wakacji letnich oraz przed świętami Bożego Narodzenia. Urlopowicze muszą być tego świadomi –

podkreśla st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Nie daj się oszukać. Sprawdź, zanim przelejesz pieniądze

Jak zastrzegają mundurowi, którzy wspólnie z naukowcami z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, czuwają nad cyber-bezpieczeństwem, to właśnie w internecie najłatwiej dać się wykiwać operatorom wycieczek i innych atrakcji. Dlatego warto zachować szczególną czujność, zwłaszcza, jeżeli na stronie internetowej z ofertą brakuje szczegółów**i zdjęć nieruchomości czy hotelu, nie ma opinii i recenzji** dotyczących usług lub są one mało pochlebne.

Sygnałem ostrzegawczym powinna być także sytuacja, gdy organizator wypoczynku ponagla wpłatę i domaga się płatności gotówką, przelewem bankowym - jak MoneyWise lub Western Union, a nawet... wirtualną walutą, taką jak Bitcoiny. Podejrzenia rodzić może też niespodziewany kontakt z biura podróży, z którego nigdy wcześniej nie korzystaliśmy, a zwłaszcza cena, która już na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa.

Oszustwa wakacyjne. Uwaga na dziwne maile i SMS-y

Nie należy odpowiadać na niespodziewane SMS-y czy e-maile, ani klikać w zawarte w nich linki czy załączniki, a strony internetowe z ofertami warto dokładnie przejrzeć sprawdzając czy korzystają z bezpiecznego systemu płatności i bezpiecznego protokołu komunikacyjnego (https – oznaczony kłódką na pasku przeglądarki), a także czy zawierają wszystkie dane firmy z adresem pocztowym i stacjonarnym numerem telefonu. Bardzo istotny jest oczywiście również regulamin dotyczący zasad zwrotu pieniędzy i polityki prywatności. Jeśli zaś już się zdecydujemy, to po zakupie upewnijmy się, czy otrzymaliśmy niezbędne bilety elektroniczne lub dokumenty rezerwacji zawierające właściwe daty i dane osobowe, a najlepiej potwierdźmy zamówienie bezpośrednio u linii lotniczej, w hotelu czy wypożyczalni samochodów.

Uwaga na bilety z drugiej ręki

Wakacyjnym oszustwom towarzyszą także te „biletowe”, których nie brak zwłaszcza w sezonie letnim, nawet w dobie koronawirusa i odwoływania wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Bilety wstępu na mecze czy koncerty muzyczne najlepiej zamawiać bezpośrednio u organizatorów lub sprawdzonych pośredników. Inaczej może okazać się, że w ogóle ich nie otrzymamy lub okażą się fałszywe czy skradzione.

Także w tym przypadku warto dokładnie „prześwietlić” oferenta, szczególnie czujnym pozostając, jeżeli np. reklamowane bilety oficjalnie zostały już wcześniej wyprzedane na stronach oficjalnych sprzedawców albo oficjalnie jeszcze nie trafiły do sprzedaży…

- W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z zagraniczną firmą pomoc można uzyskać w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim econsumer.gov [witryna dostępna również w języku polskim – dop. red.] - słyszymy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto