Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy będą musieli poważniej traktować petycje mieszkańców

Agata Cymanowska/(Patsz)
Archiwum
Trzeba zbudować nowe przedszkole? Masz pomysł, jak poprawić bezpieczeństwo w dzielnicy? Pisz petycje - do magistratu, na policję i innych odpowiednich urzędów samorządowych lub państwowych.

Urzędnicy będą musieli odpowiedzieć w ciągu 30 dni. Regulacje w kwestii składania i rozpatrywania petycji wprowadza senacki projekt ustawy o petycjach. Ustawa ma szansę wejść w życie jeszcze za tej kadencji - pierwsze czytanie w Sejmie już w sierpniu.

- W zakresie kapitału społecznego i zaangażowania obywatelskiego jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, za nami jest tylko Rumunia, do której niebezpiecznie się zbliżamy - mówi senator Mieczysław Augustyn, sprawozdawca projektu. - Wynika to z tego, że nie wierzymy w skuteczność. Jeśli ustawowo zagwarantujemy, że ta skuteczność wzrośnie, to zaangażowanie też będzie rosło.

O tym, że petycje pisać warto przekonali się już m.in. gdańscy rowerzyści, którzy zgłosili się do urzędników w sprawie możliwości poruszania się pod prąd na ulicach jednokierunkowych. W efekcie na Starym Mieście wytyczono specjalne pasy.

Nie wiadomo, ile petycji spływa do urzędów, bo obecnie wrzucane są do jednego worka z różnego rodzaju wnioskami i skargami - gdyński magistrat takich pism przyjął w ubiegłym roku ok. 80, gdański aż 225 tys.

Czytaj koniecznie: Burmistrz Nowego Jorku dostał nóż od prezydenta Gdańska

- Nawet jeśli sprawa nie jest załatwiona po myśli mieszkańca, odpowiadamy mu pisemnie, informując, co w jego sprawie zrobiono i w oparciu o jaką podstawę prawną zapadła decyzja - zapewnia Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Poczytaj Na Morenie chcą autobusu do centrum

- Z doświadczeń naszej, ale też wielu innych stowarzyszeń wiem, że znacząca część pism, nawet gdy przygotowały je gremia reprezentujące organizację, nigdy nie doczekała się odpowiedzi - mówi Jerzy Boczoń, szef Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. - Każde takie regulacje są pożyteczne, ale czy nowa ustawa będzie skuteczna? Moim zdaniem, problem leży gdzie indziej. Urzędy zachowują się często arogancko, bo nie ma w Polsce organizacji "watchdog'owych", finansowanych z niezależnych źródeł, które patrzyłyby urzędnikom na ręce - podkreśla.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto