Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w Sopocie, Gdyni i Gdańsku

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przez cały dzień, w poniedziałek 27 września, trwały w Trójmieście obchody rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. - To na tym pancerzu i na tym fundamencie Polacy budowali opór – mówił podczas uroczystości w Sopocie Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, o znaczeniu fenomenu państwa podziemnego już w czasach powojennej dominacji ustroju komunistycznego.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o 10.00 w Sopocie przy pomniku Armii Krajowej na skwerze sanitariuszki Inki.

- Dzisiaj składamy hołd odwadze – przemawiał prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN. - Odwadze naszych przodków, którzy uczestniczyli w wielkim trudzie budowania struktur Polskiego Państwa Podziemnego. To oni zbudowali „pancerz duchowy” i fundament moralny, z których korzystały następne pokolenia. To na tym pancerzu i na tym fundamencie Polacy budowali opór w okresie stalinowskim, budowali opozycję w okresie po Październiku ’56. To na tych samych wartościach, w roku 1980, na Wybrzeżu, zrodziła się „Solidarność”, duchowy kontynuator Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Podczas obchodów odbyło się uroczyste pasowanie uczniów pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie. Mirosław Golon, Sylwia Majewska, dyrektor „Jedynki” i Patrycja Rosiak, nauczycielka szkoły zostali odznaczeni złotymi medalami 30-lecia pomorskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. W południe uroczystości przeniosły się d Gdyni. Przy obelisku Amii Krajowej na Skwerze Kościuszki odbyły się gdyńskie obchody rocznicy.

- W 1942 roku w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego działało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Czas szybko płynie i nie ma już wśród nas wielu z tych, którzy walczyli. Jesteśmy tu, żeby uczcić pamięć o nich. Ich historia powinna wszystkich wiele nauczyć – mówiła podczas uroczystości na Skwerze Kościuszki Helga Łukaszewska, prezes gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

W gdańskim upamiętnieniu rocznicy o 17.00 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym uczestniczył kpt. Jerzy Grzywacz, prezes pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

- Początek był niezmiernie trudny ale umiłowanie przez Polaków wolności i suwerenności było wielkie – przemawiał Jerzy Grzywacz. - Mimo tego, iż przegraliśmy kampanię wrześniową, mimo tego, że nasi sojusznicy zachodni, którzy zobowiązali się zaatakować od zachodu Niemcy nie uczynili tego, zostawili nas samych w walce i z hitlerowskimi Niemcami i z Armią Czerwoną, mimo tego duch w narodzie trwał. Wola walki o niepodległość przez całe sześć lat trwała.

W trójmiejskich uroczystościach brali udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, administracji wojewódzkiej, przedstawiciele lokalnych kół ŚZŻAK i władze gdańskiego oddziału IPN w asyście wojskowej zapewnionej przez Marynarkę Wojenną.

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie powołana została Służba Zwycięstwu Polski. Dzień ten przyjmuje się za powstanie zorganizowanego oporu przeciw niemieckiemu okupantowi. Od listopada 1939 struktury organizacji zostały przejęte przez Związek Walki Zbrojnej, który na początku 1942 przekształcił się w Armię Krajową

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczystości 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w Sopocie, Gdyni i Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto