Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Darmowe konsultacje medyczne pod hasłem "Biała sobota"

Piotr Kallalas
"Biała sobota" w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni 17.03.2018
"Biała sobota" w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni 17.03.2018 Piotr Kallalas
W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni można było skorzystać z darmowych konsultacji medycznych w ramach tzw. "białej soboty". Ostatnie takie wydarzenie odbyło się w grudniu i było w całości poświęcone poradnictwu z zakresu medycyny podróży. Tym razem zdecydowano się rozszerzyć spektrum tematyczne o zagadnienia związane z kleszczami. Koniec zimy i stopniowy wzrost temperatur będzie oznaczał bowiem coraz większą liczbę tych pajęczaków w lasach, ale także w miejskich parkach i terenach zielonych.

- Kleszcze stanowią źródło wielu chorób i mogą przenosić nie tylko odkleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, ale także między innymi anaplazmozę czy riketsjozę. Znajdujemy się w rejonie endemicznym występowania tego typu chorób. Każde ukłucie kleszcza musi być rozpatrywane pod kątem przenoszenia tych chorób, a szczególnie boreliozy. Dlatego należy uważnie obserwować miejsce ukłucia, czy nie pojawia się charakterystyczny rumień w postaci bawolego oka, czyli zaczerwienienie w środku i okalający pierścień - powiedział lek. Leszek Mayer.

Lekarze zaznaczają, że bardzo niebezpieczną, ostrą chorobą wirusową jest również odkleszczowe zapalenie mózgu. Obecnie funkcjonuje skuteczna szczepionka przeciwko tej jednostce chorobowej. Jest ona jednak zalecana przede wszystkim osobom, które na co dzień pracują w terenach leśnych np. myśliwym. Każdego z nas powinny obowiązywać jednak ogólne działania profilaktyczne – przede wszystkim odpowiedni ubiór zakrywający skórę, a także stosowanie repelentów odstraszających insekty. Niezwykle ważne jest także dokładne sprawdzenie ciała po każdym spacerze. Im szybciej zlokalizujemy i wyciągniemy kleszcza tym większe szanse na to, że nie dojdzie do zakażenia.

Czytaj także: W gdyńskim szpitalu św. Wincentego endkoskop pomoże leczyć nadmierne łzawienie

W ramach "Białej soboty" do godz. 13 można było wziąć udział w darmowych konsultacjach również u specjalistów medycyny podróży, a także skorzystać z otwartej rejestracji. Tego dnia nie było problemu z kolejkami i tłokiem w poczekalni. Oprócz fachowej pomocy, każdy pacjent otrzymał specjalny upominek w postaci wielkanocnych słodkości.

Nowe zintegrowane centrum wiedzy i diagnostyki
Wkrótce w obrębie UCMMiT powstanie specjalna jednostka, która będzie zajmowała się w szczególności przypadkami ugryzień przez kleszcze. Kaszubskie Centrum Chorób Odkleszczowych będzie swoistym centrum diagnostyczno – informacyjnym, które ma stanowić odpowiedź na wzrastającą liczbę kleszczy i powikłań, a z drugiej strony uchronić pacjentów od wydawania pieniędzy na badania, które często są zbędne. Cały czas trwa organizacja, jednak projekt ma ruszyć od początku kwietnia.

PERYSKOP: Najważniejsze informacje tygodnia

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto