Unijny sąd oddalił skargi w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo. Miasto zapowiada odwołanie

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Udostępnij:
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił skargi Gdyni i Kosakowa na decyzję Komisję Europejskiej, która uznała za niezgodną z prawem ich pomoc publiczną udzieloną lotnisku Gdynia-Kosakowo. Miasto Gdynia już zapowiedziało, że odwoła się od wyroku.

Sprawa ciągnie się od kilku lat. W 2014 roku Komisja Europejska nakazała zwrot pomocy publicznej (wówczas 91,7 mln zł), którą spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo otrzymała od Gdyni i Kosakowa. Komisja Europejska stwierdziła, że sfinansowanie przebudowy lotniska wojskowego na cywilne było niedozwolonym wsparciem i stanowiło nieuzasadnioną konkurencję dla Portu Lotniczego w Gdańsku, które obsługiwało całą aglomerację. Od tamtej pory toczy się spór z Komisją Europejską przed europejskimi organami sprawiedliwości w sprawie unieważnienia decyzji.

Miasto Gdynia przegrywa sprawę o lotnisko

W 2017 r. Sąd Unii Europejskiej z powodów proceduralnych uchylił decyzję Komisji Europejskiej. Następnie, w 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił wyrok sądu i przekazał mu ponownie sprawę do rozpatrzenia. A unijny sąd, wydając wyrok 21 grudnia, oddalił skargi (przypomnijmy, że chodzi o dwie sprawy - decyzję Komisji Europejskiej zaskarżyła gmina Kosakowo i miasto Gdynia wraz z Portem Lotniczym Gdynia-Kosakowo). Miasto Gdynia już zapowiada odwołanie się od wyroku.

"We wtorek, 21 grudnia Sąd Unii Europejskiej ogłosił w Luksemburgu kolejny wyrok w sprawie toczącej się pomiędzy Gminą Miasta Gdynia i spółką Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo przeciwko Komisji Europejskiej. Unijny sąd postanowił odrzucić złożoną przez miasto i lotniskową spółkę skargę, która dotyczyła wcześniejszych rozstrzygnięć w tym postępowaniu. To decyzja o negatywnym skutku z punktu widzenia miasta, gdyż inne rozstrzygnięcie sprawy mogłoby otworzyć potencjalną drogę odszkodowawczą. Nie zmienia to jednak faktu, iż miastu jako stronie w postępowaniu przysługuje teraz prawo do odwołania od wyroku, które zostanie wykorzystane" – informuje w komunikacie miasto Gdynia.

W związku ze sporem sądowym, Gdynia i Kosakowo już poniosły ogromne koszty dotyczące obsługi prawnej. Zostaną one też obciążone kosztami sądowymi poniesionymi przez KE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Unijny sąd oddalił skargi w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo. Miasto zapowiada odwołanie - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie