Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice Gdyni. Trzy zmienią dzisiaj swoje nazwy

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Na sesji Rady Miasta Gdyni, 26 kwietnia została podjęta uchwała o zmianie nazw trzech ulic, które mają komunistycznych patronów.

AKTUALIZACJA
Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę zmian nazw ulic jednogłośnie.
- To dobrze, że zmiany nazw odbywają się szerzej w skali całego kraju. Dzisiejsze zmiany traktuję jako koniec tych zmian. Usuwanie symbolów radzieckich rozpoczęło się od usunięcia Nataszy ze skweru Kościuszki, później znikały kolejne symbole i nazwy. To ostatnie ulice w których konieczna była zmiana i bardzo się cieszę, że dzisiaj jest podejmowana - mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdynia.

- Mieszkańcy tych ulic dostaną w najbliższym czasie ulotkę informującą o nowych patronach, ustawie komunikacyjnej i uchwale rady miasta oraz o tym, jakie dokumenty muszą wymienić. Wszystkie wymiany dokumentów są bezpłatne - podkreśla Elżbieta Sierżęga, radna miasta Gdyni.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY ...
Są to ulice: gen. Zygmunta Berlinga na Pogórzu zamieni patrona na kontradm . Stanisława Mieszkowskiego, a ul. Wincentego Rzymowskiego w tej samej dzielnicy - na kmdr. Jerzego Staniewicza.

- Niezależnie od działalności i poglądów obu postaci w okresie wcześniejszym, gen. Zygmunt Berling i Wincenty Rzymowski podjęli współpracę z obcym państwem (ZSRR), którego działania miały na celu pozbawienie Polski niepodległości i wprowadzenie totalitarnej władzy, opartej na sile zbrojnej i nie mającej demokratycznego mandatu - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta. - Chcemy nadać tym ulicom nowe nazwy. Kolejno kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego i komandora Jerzego Staniewicza. To hołd złożony wybitnym oficerom Marynarki Wojennej i obrońcom Helu we wrześniu 1939 roku, skazanym w sfingowanym procesie i rozstrzelanym przez komunistyczne władze w 1952 roku. Jest to tym bardziej uzasadnione, że nadaniem nazwy ulicy został już wcześniej uhonorowany w Gdyni trzeci z rozstrzelanych w tzw. procesie komandorów, kmdr Zbigniew Przybyszewski - dodaje.

Zmieni się też nazwa ulicy I Armii WP w Śródmieściu na ul. Żołnierzy I Armii WP. Celem zmiany jest upamiętnianie polskich żołnierzy, zamiast nazwy nadanej przez sowietów. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto