Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie MOS-u przerabiają firanki i pościele na... woreczki na zakupy

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Uczniowie MOS-u przerabiają firanki i pościele na... woreczki na zakupy
Uczniowie MOS-u przerabiają firanki i pościele na... woreczki na zakupy mn
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie wzięli udział w audycji radiowej, w której przybliżyli problematykę konkursu “Szwecja z EKO Klasą”. W ramach tego projektu młodzież przygotowała kampanię uświadamiającą o skali problemu w kontekście zanieczyszczenia planety i wskazującą możliwe dla każdego z nas kroki prowadzące do ograniczenia produkowania odpadów.

Konkurs “Szwecja z EKO Klasą” ma za zadanie zachęcić młodzież do szerzenia wśród ludzi świadomości ekologicznej. Ósma klasa szkoły podstawowej walczy o dwudniowy rejs do Karlskrony. Atrakcyjna nagroda motywuje do prężnego działania; młodzi ludzie mają bowiem za zadanie zorganizować w swojej placówce oświatowej akcji proekologicznej - na przykład pogadanki, kampanii czy warsztatów.

Ósmoklasiści z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod opieką pani dyrektor Lidii Boguszyńskiej i wychowawców - Małgorzaty Rakowskiej, Darii Łebskiej, Mariusza Sikorskiego i Magdaleny Mierzejewskiej - zdecydowali się na przeprowadzenie kampanii dotyczącej szkodliwości plastiku i sposobów na jego ograniczenie w życiu codziennym. Z szerokiej gamy możliwości, np. przekonywania klientów w lokalach gastronomicznych do zamawiania napojów bez słomek, czy też uświadamiania właścicieli tychże lokali o korzyściach płynących z zaopatrzenia się w metalowe słomki wielorazowego użytku (cieszące się przecież coraz to większą popularnością), zdecydowali się na upcycling pod postacią wykorzystania pozornie niepotrzebnych już firan i pościeli i przerobienie ich na woreczki na zakupy, z powodzeniem zastępujące te plastikowe, oferowane przez sklepy i supermarkety, tak szkodliwe dla środowiska. Chcą w ten sposób pokazać, że nie ma potrzeby brania woreczków na pojedynczy owoc czy warzywo i szkodzenia tym samym planecie. Te uszyte przez nich są wytrzymałe, ekologiczne i estetyczne - gdy się ubrudzą, można je wyprać i używać na nowo, nie produkując przy tym zbędnych odpadów. Dodatkowo są małe i poręczne, można je zmieścić nawet w kieszeni.

Wychowankowie MOS mogą pochwalić się imponującymi wynikami - woreczków powstało kilkaset! Inicjatywę młodzieży wsparła Maria Suplicka - wójt gminy Gniezno - i zaprosiła do projektu Koła Gospodyń Wiejskich z Modliszewa i Zdziechowy. Panie z kół uszyły woreczki, za to uczniowie tworzyli i nawlekali sznurki ściągające. Oni też zajęli się akcją rozdawania woreczków i swoim działaniem objęli sklepy na terenie całego Gniezna, takich jak mieszczący się na ulicy Lecha sklep “Bartek”, “Jagoda SAM” na ulicy Gdańskiej czy “Chata Polska” na ulicy Wolności.

W ubiegłą środę ósmoklasiści z wychowawcami i panią dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii udali się na spotkanie z Prezydentem Miasta. Przedstawiona kampania spotkała się z aprobatą Tomasza Budasza i uzyskała jego dalsze wsparcie. 26 lutego autorzy kampanii spotkają się ze starostą gnieźnieńskim, Piotrem Gruszczyńskim.

Woreczki z firan, będące przedmiotem konkursu, spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, co pozwala myśleć, że włożony w ich tworzenie trud przyczyni się do rozwijania świadomości ekologicznej wśród gnieźnian. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nie po raz pierwszy wziął udział w działaniach na rzecz ekologii. Wcześniej uczestniczył w Ekoliderze (zbiórka baterii, makulatury i elektrośmieci) i wielu innych akcjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto