Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień rekina w Gdyni, czyli cała prawda o "Szczękach"

red.
Słowo "rekin" wywołuje u większości z nas strach. Tymczasem taki obraz rekinów jest co najmniej błędny. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Jaka jest więc prawda o rekinach? Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, regulując liczebność populacji zwierząt.

Dziś wiemy, że tym drapieżnikom, które przetrwały w morzu ponad 400 milionów lat grozi niebezpieczeństwo. Każdej minuty, w wyniku działalności człowieka ginie około 180 rekinów. W jaki sposób udaje się pomieścić dużą ilość płetw na kutrach? Stosując "finning" – nielegalną praktykę polegającą na odcinaniu rekinom płetwy na pokładzie łodzi i wrzucaniu okaleczonego, ale żywego zwierzęcia z powrotem do wody. Płetwy są cenniejsze od reszty ciała, oszczędza się więc miejsce w ładowni na bardziej wartościowe zdobycze. Ryby skazywane są w ten sposób na nieuchronną i pełną cierpienia śmierć.

Zobacz także: W Aquaparku w Redzie popływasz z rekinami

Po co to wszystko? Już od czasów chińskiej dynastii Qing płetwy rekina stanowiły stały element na cesarskim stole. Danie to jest uznawane za symbol prestiżu społecznego. W miarę upływu czasu, zupa z płetwy rekina pojawiła się także w Europie i zyskała opinię cenionego przysmaku.

Można by pomyśleć, że Polska niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie, jako państwo, w którego wodach te drapieżniki nie występują i nie są poławiane. Jednak rekiny nie znają się na geografii, a każdy biolog wie, że ochrona gatunków nie kończy się na granicach państw. Przełowienie tych zwierząt stwarza ryzyko zachwiania równowagi w ekosystemach morskich. Odpowiedzialność za sytuację ponoszą więc wszyscy mieszkańcy Ziemi. Wszak mięso z płetwy rekina kupić można dziś w prawie każdym dyskoncie i hipermarkecie.

Co więcej, nie jest prawdą, że w Bałtyku nie spotkamy rekinów. W zachodniej części naszego morza zaobserwowano występowanie ponad 30 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych. W okolicach Cieśnin Duńskich, akwenu Kattegat czy Skagerrak pojawia się np. koleń pospolity czy żarłacz śledziowy.

Harmonogram Tygodnia Rekina

19-20 oraz 26-27 listopada, godz. 12-17

LABORATORIUM BIOLOGICZNE, przepełnione eksperymentami, zadaniami i preparatami do badań

SALA KINOWA, jako przestrzeń relaksacyjno-edukacyjna

WIZYTY U ŻARŁACZY, odwiedź przestrzeń, która na co dzień jest niedostępna dla oczu turystów. Poznaj żarłacze rafowe czarnopłetwe.

POKAZOWE KARMIENIE. Cudownie patrzy się na zwierzęta mieszkające w Akwarium Gdyńskim. Ale pora karmienia – to jest spektakl!

GALERIA AKWARIUM, jako przestrzeń twórcza

ZADANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI. Fajnie popatrzeć na ryby, ale może chciałbyś dowiedzieć się więcej? Poszukaj w przestrzeni Akwarium Gdyńskiego odpowiedzi na zagadki z rekiniego quizu. Upominki czekają!

SALA PRZEDSZKOLNA, warsztaty ruchowo-teatralne „Atak rekina” (godz. 14)

21-25 listopada

WIZYTY U ŻARŁACZY w pomieszczeniu hodowlanym

POKAZOWE KARMIENIE zwierząt na ekspozycji Akwarium

GALERIA AKWARIUM, jako przestrzeń twórcza

ZADANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI w przestrzeni Akwarium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto