18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Symbole religijne w instytucjach państwowych - gdzie wiszą krzyże?

Kazimierz Netka
Niektórzy artyści widzą w nim wieszak na genitalia. Komisja Europejska pragnie, by nie było go za dużo na monetach euro. Uczelnie nie chcą go na ścianach. A w Pomorskiem wisi sobie m.in. w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim. Chodzi o krzyż. Coraz więcej jest głosów, proponujących, a nawet żądających, usuwania tych symboli z państwowych instytucji i nie tylko.

Ostatnio krzyż zniknął z sali Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tak postanowił rektor tej uczelni. Jednocześnie zdjął też krzyż ze ściany w gabinecie, w którym zaczął urzędować kilka miesięcy temu. Dlaczego tak się stało? - odpowiedział nam Piotr Kwiatkowski, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW).

Czytaj także: Gdański sąd: Dorota Nieznalska oskarżona o obrazę uczuć religijnych - jest niewinna

- Jesteśmy państwową uczelnią świecką - uzasadnia Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy, kierownik Działu Promocji UKW. - Godło państwowe jest dla wszystkich wspólnym symbolem. Wszyscy też jesteśmy reprezentantami tego symbolu. Godło państwowe jest zatem tym znakiem, który łączy i jest eksponowany w polskiej uczelni, która - jako państwowa - reprezentuje państwo. Uniwersytet to miejsce wielokulturowe. Konkretny krzyż może być odzwierciedleniem poglądów tylko części studentów, pracowników i gości. Inna część może przecież mieć poglądy związane z innym kształtem krzyża. Godło państwowe jest tym symbolem, który dla wszystkich powinien być wspólny. Stąd decyzja o zawieszeniu godła państwowego na państwowej uczelni świeckiej.

A jak bywa w Trójmieście?

- Nie przypominam sobie, by w sali Senatu naszej uczelni umieszczano krzyż - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom. - Znajduje się tam godło państwowe. Nie wiem, jak jest w pomieszczeniach zajmowanych przez pracowników uczelni. Tam każdy może decydować, jaki chce mieć znak.

Czy w Pomorskiem były sygnały o zdejmowaniu krzyży? Zapytaliśmy w Kurii Archidiecezji Gdańskiej. Jak się dowiedzieliśmy, o przypadkach usunięcia krzyża w Kurii nie słyszano. Kuria nie jest brana pod uwagę w takich sytuacjach, jako strona.

Czytaj także: Abp Głódź bronił krzyża podczas mszy za Ojczyznę

Natomiast, nie brakuje u nas przypadków malowania krzyży „do góry nogami” - mających symbolizować satanizm. Kilka lat temu takie znaki pojawiły się na drzwiach Kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa w Gdańsku.

Komisja Europejska zaleciła usunięcie niektórych krzyży ze słowackiego projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego. Znaków tych nie ma na ornatach wspomnianych postaci. Zniknęły też aureole nad głowami świętych na monecie. Słowacki Episkopat był oburzony.

Poprosiliśmy władze UE o komentarz w tej sprawie.

- Zgodnie z unijnymi przepisami, projektując narodową stronę monety euro państwa członkowskie są zobowiązane uwzględniać fakt, iż moneta będzie funkcjonować w obiegu w całej strefie euro - informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy, Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce. - W związku z tym proponowane projekty są wcześniej udostępniane pozostałym państwom członkowskim, tak, by mogły one zgłosić swoje ewentualne uwagi. Komisja Europejska ma świadomość zastrzeżeń zgłoszonych przez niektóre państwa członkowskie wobec projektu słowackiej monety okolicznościowej. Jednakże Słowacja przedłożyła nieco zmodyfikowany projekt, który został już zaakceptowany przez Radę Ministrów, w tym Słowację.

Krzyże w Unii Europejskiej są powszechne. Na flagach państw, na przykład. Organizacje niosące pomoc poszkodowanym też posługują się tym znakiem. A Gdańsk ma w swym herbie koronowane krzyże. Podwójnym krzyżem posługiwała się, jako swym znakiem rozpoznawczym, spółka Amber Gold...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto