Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto pomaga bezdomnym [ZDJĘCIA, WIDEO] Gdzie zadzwonić po pomoc?

Ewa Andruszkiewicz
Schronisko im. św. Brata Alberta w Gdańsku przy ul. Równej 14.
Schronisko im. św. Brata Alberta w Gdańsku przy ul. Równej 14. Piotr Hukało
Co roku w wyniku wychłodzenia organizmu umiera średnio 80 osób. Nie bądźmy obojętni - apelują służby.

W całym kraju lawinowo rośnie liczba ofiar mrozów - alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. - Tylko w ostatni piątek w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło siedem osób, w niedzielę - kolejne dziesięć. W sobotę ciało zamarzniętego mężczyzny służby znalazły w jednej z altanek działkowych przy ulicy Reja w Sopocie.

- Osobą zmarłą był 57-letni bezdomny. Mężczyzna nam znany, uzależniony od alkoholu. Na miejscu prowadzone były czynności z udziałem prokuratora. Wstępnie wykluczony został udział w zdarzeniu osób trzecich - relacjonuje Karina Kamińska, rzecznik sopockiej policji.

W całym kraju od 1 listopada 2016 roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło 65 osób. Już nie tylko funkcjonariusze, ale także władze wojewódzkie oraz rzecznik praw obywatelski apelują o niepozostawanie obojętnym wobec potrzebujących, zwłaszcza teraz, w najtrudniejszym dla nich okresie.

Zgłoszenia o osobach, którym grozi wychłodzenie organizmu, przyjmowane są także pod numerem alarmowym 112 oraz w miejskich ośrodkach pomocy społecznej.

- W Gdańsku działają noclegownie, schroniska i ogrzewalnia - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu. - Istnieje jedna noclegownia niskoprogowa, do której mogą trafić osoby pod wpływem alkoholu - do 1,5 promila. Powyżej tego wskaźnika osoba zabezpieczana jest w pogotowiu socjalnym dla osób nietrzeźwych - dodaje.

Piotr Hukało
Informacje o bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do Działu ds. Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16, pod numerem tel. 58 522 38 20.

- Osobom potrzebującym zapewniamy przede wszystkim dach nad głową i ciepły kąt. Oprócz tego jest u nas możliwość kąpieli, odwszawienia i przebrania odzieży - mówi Tomasz Maruszak, kierownik Noclegowni św. Brata Alberta w Gdańsku. - Jeśli stan zdrowia naszego podopiecznego jest zagrożony, do pomocy wzywamy także pogotowie ratunkowe.

Koordynacją spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie Gdyni zajmuje się z kolei Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia. Osoby zgłaszające się do centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy, m.in.: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Centrum mieści się przy ul. Zygmunta Działowskiego 11, pod numerem tel. 58 662 00 11.

- W Gdyni **działają cztery schroniska dla osób bezdomnych, które dysponują 220 miejscami. Łącznie z miejscami poza Gdynią, na które MOPS ma podpisane umowy, tych miejsc jest blisko 400 - mówi Cezary Horewicz, rzecznik gdyńskiego MOPS. - Sygnały o osobach potrzebujących wsparcia przyjmuje w Gdyni także Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod całodobowym numerem tel. 58 660 22 00.

W czasie mrozów w Sopocie działa Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tu liczyć na ciepły posiłek oraz skorzystać z łaźni, a także otrzymać odzież. Ponadto kurort współpracuje z sześcioma organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia dla osób bezdomnych. Wszelkie niepokojące sygnały można kierować w kurorcie pod numerem tel. 58 551 40 54.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto