18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto. Na czym polega fenomen Halloween? Gdzie się bawić i za kogo się przebrać? Sprawdź!

Martyna Misiewicz, Eryk Otlewski
Potwory, zombie, czarownice i wszystkie postaci nie tylko z naszych koszmarów 31 października obchodzą swoje święto. To All Hallows Eve - Wigilia Wszystkich Świętych, potocznie zwana Halloween. Młode pokolenie Polaków coraz chętniej przebiera się za krwawe postaci, aby w tę upiorną noc zbierać cukierki, a w klubach nocnych bawić się do białego rana. Natomiast 1 Listopada obchodzimy polski Dzień Wszystkich Świętych, który kłóci się z wesołą konwencją halloweenową. Na czym tak właściwie polega ta zabawa i dlaczego Polacy tak chętnie przebierają się za żywe zombie?

Halloween przybył do nas z Ameryki w latach 90. Początkowo dorośli brali udział w przebieranych imprezach, teraz coraz chętniej dzieci przebierają się za duszki, bawiąc się w trick or trea - cukierek albo psikus. Zabawa przyjęła się zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych. Dzieci chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o cukierki, jeśli ich nie dostaną - robią psikusa. Jakiego? Oto przykład. - Jeszcze parę lat temu dawałem dzieciakom cukierki, ale teraz nawet nie otwieram im drzwi - skarży się mieszkaniec Kiełpina Górnego w Gdańsku. - Raz zabrakło mi przygotowanych przysmaków, więc obrzucili mi garaż jajkami. Rozumiem, że Halloween jest nowinką prosto z Zachodu, ale żeby tak się zachowywać? - dziwi się mężczyzna.

Czytaj także: Ksiądz z Gdańska nie chce Halloween w szkołach. Dyrekcja i rodzice nie widzą problemu

Tak naprawdę Wigilia Wszystkich Świętych nie pochodzi z Ameryki, tylko wywodzi się z tradycji Celtów. Druidzi, celtyccy kapłani, wierzyli, że według ich kalendarza ostatniego dnia roku - 31 października - duchy zmarłych odwiedzały Ziemię. Zbłąkane dusze tych, co odeszli, podczas tej wyjątkowej nocy przybywały znów do świata żywych w poszukiwaniu schronienia. Według legend, tego wieczoru odbywał się też sabat czarownic. Palono więc ogniska na wzgórzach, zakładano przeraźliwe maski, by odstraszyć złe moce. Ogień i palone świece miały wskazać zmarłym drogę powrotną do domu.
Jakie są symbole Halloween, gdzie można pójść w ten dzień na imprezę z dużą dawką strachu?

Gdzie się wybrać na Halloween? Sprawdź imprezy w Trójmieście!

- Na Halloween urządzam razem z przyjaciółmi imprezę w stylu grozy. Przebieramy się za postaci z horrorów i będziemy oglądać jeden z nich - opowiada Marta Duda z Sopotu. - A później wybieramy się na imprezę do jednego z klubów.

Skąd wywodzi się nazwa Halloween? Zabawa określana przez Amerykanów Wigilią Wszystkich Świętych oznacza wyrażenie "All Hallow's Eve", a w średniowieczu nazywano ją Nocą Czarów. Halloween w każdym kraju był inaczej obchodzony, np. w Irlandii poganie przebierali się w kolorowe stroje, wyprowadzając zmarłych z miasta. W zamian dostawali od bogatych pieniądze bądź jedzenie. Nieco inaczej świętowano w Anglii, przebierańcy chodząc od domu do domu prosili o datki na zmarłe dusze. Tak powstała tradycja - cukierek albo psikus. Stąd zabawa przedostała się wraz z emigrantami do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstała oficjalna nazwa Halloween.

O co w tym chodzi?

Dzieci poprzebierane za duszki, czarownice czy postaci z kreskówek wychodzą w noc 31 października na ulice. Pukając do drzwi sąsiadów proszą o łakocie, jeśli ich nie dostaną - psocą. Dorośli również bawią się w tę noc, wybierając upiorne imprezy organizowane w klubach lub domach.

Podobnie do naszego święta - andrzejek - organizowane są wróżby. Jedną z nich jest łowienie jabłek za pomocą ust z wiadra z wodą. Osoba, która nie zostawi śladów zębów na swoim jabłku, będzie miała szczęście. W Stanach modne stały się wyprawy na tzw. upiorne farmy czy do opuszczonych domów.

Symbol - dynia

Jednym z najważniejszych symboli Halloween jest dynia. Jack-o'-lantern to wydrążona w środku dynia, do której wstawia się świeczkę. Legenda głosi, że nazwa lampionu pochodzi od imienia chciwego mężczyzny o imieniu Jack, który spotkał diabła. Ten zaproponował mu górę złota w zamian za jego duszę. Chciwy Jack oszukał diabła, który przyszedł po jego duszę. Niestety, mężczyzna zmarł w Halloween, a jego dusza błąkała się po ziemi, chodząc z latarnią aż do dnia Sądu Ostatecznego.

Dynię w Polsce można już dostać w supermarketach lub na targu. - Od kilku lat przed Halloween ludzie chętnie kupują dynie. Wybierają szczególnie te duże. Jak pytam, po co im te dynie, to najczęściej kupują je do dekoracji domów czy witryn sklepowych - mówi pani Ela właścicielka straganu na gdańskim Zielonym Rynku.

Halloween w Polsce

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy klubowe. Jednym z organizatorów jest sopocki Sfinks 700.
- Byliśmy pierwszym miejscem w Polsce, w którym świętowano Halloween. Pomysłodawcą jest Robert Florczak, który postanowił zaszczepić u nas tę tradycję po pobycie w Londynie i Nowym Jorku. Zainteresowanie tym kultowym wydarzeniem jest ogromne - mówi Łukasz Paryss Perkowski ze Sfinksa 700. - Cenę za wejście ustala selekcja, która bierze pod uwagę stopień zaangażowania w przebranie. Ci, którzy wykażą się największą inwencją, mają zagwarantowane darmowe wejście - dodał Paryss. Organizowane są też maratony filmów grozy oraz tematyczne zabawy dla dzieci.

Doktor Janusz Erenc, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, tłumaczy fenomen Halloween w Polsce.
- Jest to zjawisko pewnej mody, nowości, którą szczególnie popierają młodzi Polacy. Ludzie szukają wyróżniających wartości, którym jest Halloween - ocenia.

A w co przebrać się na Halloween? Na terenie Trójmiasta działa wiele wypożyczalni strojów, gdzie można wybrać dowolny ubiór. Panie najchętniej wypożyczają stroje czarownic czy piratów, panowie przebierają się za mnichów, Supermanów czy w stroje z ery disco. Średni koszt wypożyczenia stroju to kwota od 35 złotych.

Gdzie się wybrać na Halloween? Sprawdź imprezy w Trójmieście!

Gdzie się wybrać na Halloween? Sprawdź imprezy w Trójmieście!

Klub Buffet, ul. Doki 1, Gdańsk. Start: godz. 21, wstęp 5 zł
Impreza w stylu disco lat 70. i 80. Muzyka odtwarzana wyłącznie z magnetofonów szpulowych rodem z PRL.
Impreza przebierana. Klimat weselny. - Zapraszamy w strojach par młodych czy wujków z kieliszkiem - dobór stroju absolutnie dowolny, liczy się dobra zabawa! - zachęca Paweł Białobrzeski, organizator.

Klub Szafa: ul. Podmurze 2, Gdańsk. Start: 21, wstęp wolny
Impreza w jesiennym upiornym klimacie. W ten dzień wszyscy w ciemnościach bawią się w rytm mrocznych i tanecznych dźwięków. Dla przebierańców - niespodzianka w barze.

Klub Muzyczny Parlament: ul. św. Ducha 2, Gdańsk. Start: 20, wstęp 20 zł, dla przebranych wolny
Impreza Halloween jest związana z obchodami 10-lecia klubu. Upiorny wystrój, poczęstunek "z piekła rodem" oraz "straszliwie fajna" muzyka. Goście w pełni przebrani wejdą do klubu za darmo i bez kolejki, a najlepiej przebrani mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody!

Klub Muzyczny Ucho: ul. św. Piotra 2, Gdynia. Start: 21, wstęp 10 zł
Halloweenowa odsłona cyklicznej imprezy, na której usłyszymy muzykę, której nikt nie słucha, a wszyscy znają. Impreza przebierana w duchu Halloween, ale też "koko dżambo". W barze wyjątkowe drinki.

Klub Autsajder: ul. Do Studzienki 34A, Gdańsk. Start: 21, wstęp wolny
Wieczór w klimacie typowym dla Nocy Duchów - dynie, świece, a także obsługa ucharakteryzowana przez szkołę wizażu Beauty Art. W programie "przerażające karaoke".

XKwadrat: ul. Polanki 66, Gdańsk. Start: 21, wstęp wolny
Impreza Halloween. Lokal będzie oryginalnie przystrojony, a oprawę muzyczną zapewni Dj Maro.- XKwadrat mieści się w pomieszczeniach po starej akademickiej kotłowni, wystarczy więc nieco podrasować wystrój, aby osiągnąć odpowiedni klimat - zapewnia Karol Kaźmierski, PR klubu.

Mechanik: ul. Do Studzienki 61, Gdańsk. Start: 21, wstęp 12 zł
TOG to cykl imprez w klimacie gotyckim - od rocka po muzykę elektroniczną. Atmosfera będzie więc idealnie odpowiadać duchowi Halloween. - Na mrocznych hitach znamy się jak nikt w Trójmieście - przekonuje Bartosz Hervy, organizator.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto