Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To one dzielą i rządzą w Trójmieście

Redakcja
Ewa Solska - dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Nie podnosi głosu, nie mówi tonem nieznoszącym sprzeciwu, nie grywa w golfa, unika spotkań integracyjnych z władzą, a i tak udaje jej się realizować wielkie projekty. Przede wszystkim jest lekarzem, specjalistą onkologiem.
Wicemarszałek "od zdrowia" Leszek Czarnobaj przyznaje - doktor Solska to osoba bardzo wpływowa, bo kreatywna. Przygotowane przez nią projekty nie są wydumane, a możliwe do realizacji i uzasadnione ekonomicznie. Pomorze się potem nimi chwali w całej Polsce.
Ewa Solska - dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Nie podnosi głosu, nie mówi tonem nieznoszącym sprzeciwu, nie grywa w golfa, unika spotkań integracyjnych z władzą, a i tak udaje jej się realizować wielkie projekty. Przede wszystkim jest lekarzem, specjalistą onkologiem. Wicemarszałek "od zdrowia" Leszek Czarnobaj przyznaje - doktor Solska to osoba bardzo wpływowa, bo kreatywna. Przygotowane przez nią projekty nie są wydumane, a możliwe do realizacji i uzasadnione ekonomicznie. Pomorze się potem nimi chwali w całej Polsce.
Pani europoseł, senator RP czy może posłanka na Sejm? Doktor onkologii? Promotorka sztuki? A może pani menedżer? Wybierzcie z nami najbardziej wpływową mieszkankę Trójmiasta!

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym zarówno Trójmiasta, jak i całego Pomorza. Określenie "słaba płeć" w dobie sporów o wyborczy parytet płci (zakładający, że na listach wyborczych nie może być mniej kobiet niż mężczyzn), czas raczej bezpowrotnie odłożyć do lamusa. I dobrze, bo panie z Trójmiasta każdego dnia udowadniają, że są kompetentne, skuteczne, a jednocześnie nie zatracają swojej wrażliwości i zrozumienia dla problemów, z którymi przychodzi im się mierzyć.

Dlatego czas docenić kobiety z Pomorza i ich zaangażowanie w sprawy regionu. Prezentujemy dziś osiem pań, które wywierają niebagatelny wpływ na życie Trójmiasta i jego mieszkańców. Dlaczego akurat osiem? Niech będzie to ukłon w stronę zbliżającego się 8 Marca i Dnia Kobiet... Sylwetki pań z Pomorza prezentujemy też w innych lokalnych wydaniach naszej gazety, a Czytelników zapraszamy do wspólnej zabawy. Wyłońmy 20 najbardziej wpływowych kobiet Pomorza!

Sylwetki wszystkich pań - z Trójmiasta i pomorskich powiatów - znajdziecie na stronie gdansk.naszemiasto.pl Jeśli wiecie, drodzy Państwo, które należy docenić w szczególny sposób, głosujcie. Naszą zabawę podsumujemy na łamach "Dziennika Bałtyckiego" w piątek, 26 marca. Jest ona, oczywiście, adresowana nie tylko do kobiet, ale także panów: każdy głos ma tę samą wagę i znaczenie. A więc - do dzieła...

Lista 20 najbardziej wpływowych kobiet Pomorza otwiera się na Wasze głosy.

Joanna Senyszyn -deputowana do Parlamentu Europejskiego
Jedna z najbardziej znanych twarzy polskiej lewicy. Profesor nauk ekonomicznych zwana czasami "Palikotem w spódnicy". Przez wiele lat była w polskim parlamencie. Ostatnio zamieniła Warszawę na Brukselę. Znana jest z twardych, mocno kontrowersyjnych poglądów, a także z niezwykle ciętego języka. (uważa się za matkę słowa "kaczyzm"). Walczy z krzyżami w miejscach publicznych i z kościelną kasą. Nie przejmuje się, kiedy czyta, że jest oszołomem albo czarownicą, którą należy spalić na stosie. W ostatniej kampanii wyborczej do Europarlamentu, mimo że nie otwierała listy wyborczej, szturmem podbiła konserwatywny Kraków. Z właściwym sobie wdziękiem potrafi z siebie żartować. Jak trzeba to zaśpiewa, chociaż nie ma dobrego głosu, zjedzie po linie strażackiej czy wykona coś równie bezsensownego. Ale w tym jej szaleństwie jest metoda. Chociaż nie jest w pierwszym, partyjnym szeregu, to jednak często gości w mediach, dając sobie prawo do własnego zdania. Jest wpływowa i nie ma urzędów na Pomorzu, które by się przed nią nie otworzyły.
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502612)============
Lidia Makowska -
portal internetowy
wrzeszcz. info.pl oraz Trójmiejska Akcja Kobieca.
Można powiedzieć, że jest głosem kobiet i głosem Wrzeszcza. Nie jest politykiem, ale trzyma rękę na pulsie spraw kobiet, równouprawnienia, tolerancji, a także na pulsie gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Z impetem przedstawia swoje poglądy, dla niektórych jeszcze bardzo rewolucyjne.
Kulturolożka. Wierzy w eksperyment i poszerzanie pola wolności w sztuce. Współtworzy portal internetowy wrzeszcz.info.pl, który monitoruje działania władz miasta i który ma wpływać na decyzje radnych i urzędników dotyczące przyszłości Wrzeszcza. Jest także jedną z twarzy Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, walczącej o równouprawnienie kobiet, o parytety. W sferze jej spraw i zainteresowań akcji leży także propagowanie postaw otwartości, tolerancji, budowania społeczeństwa obywatelskiego. Głos Lidii Makowskiej jest głośny i wyraźny. Mówi, iż ma nadzieję, że dożyje po-wszechnego prawa do apostazji i aborcji oraz dodatkowych lekcji o kulturze w szkołach zamiast religii.
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502610)============
Dorota Arciszewska- Mielewczyk
senator RP
Jedno o niej można powiedzieć na pewno - to kobieta, która Erice Steinbach się nie kłania. I na tym pani senator zbudowała w ostatnich latach swoją karierę. Ukończyła studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Po raz pierwszy mandat poselski zdobyła w roku 1997. Startowała z list wyborczych AWS. W 2001 roku została ponownie wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. W 2004 roku wstąpiła do klubu Prawa i Sprawiedliwości. I od tamtej pory jest wierna tej partii.
Córka kapitana żeglugi wielkiej Eugeniusza Arciszewskie- go(zginął w katastrofie morskiej), żona "króla puchu" (ostatnio producenta wódek) Krzysztofa Mielewczyka, najbardziej jest znana jako szefowa Powiernictwa Polskiego, które niczym Dawid rzuciło wyzwanie Goliatowi, czyli Powiernictwu Pruskiemu i ziomkostwu niemieckiemu. Dorota Arciszewska- Mielewczyk trzyma się z dala od partyjnych gierek. Nie pcha się przed szereg, ale robi swoje. Dzięki tej politycznej niszy, jaką sobie znalazła, jest politykiem rozpoznawalnym, którego głos liczy się w wielu sprawach.
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502608)============
Teresa Kamińska -
prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Była minister w rządzie Jerzego Buzka zwana przez niektórych jego szarą eminencją. Z wykształcenia inżynier, czasami polityk i działaczka związkowa. Dziś, jak mówi o sobie sama, jest już tylko menedżerem. Na początku lat osiemdziesiątych zaczęła działać w Solidarności. Była represjonowana w stanie wojennym. Później związana z Komisją Charytatywną Episkopatu Polski ds. Pomocy Osobom Represjonowanym.
Dziś mówi się o niej - kobieta sukcesu. W lutym w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" wybrana Menedżerem Roku 2009 Pomorza, udowadniając tym samym, że panie mężczyznom nie ustępują. Są pomysłowe, kreatywne, konsekwentne, pracowite i wykształcone. I trzeba się z nimi liczyć. Jest też szefem, wspierającym inne kobiety, które zwłaszcza przez macierzyństwo mają gorsze warunki, żeby się realizować. Chce, by w nowej części Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego powstały żłobek i przeszkole. Jest już umówiona z prezesami Lotosu i Energi na wspólną realizację tej idei. Z jej zdaniem liczą się nie tylko koledzy menedżerowie, ale także lokalna władza.
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502606)============
Agnieszka Pomaska  -poseł na Sejm RP
Aga to twardy zawodnik - podkreślają jej partyjni koledzy. I przypominają, że jako jedyna kobieta grała kiedyś z Donaldem Tuskiem w piłkę. Jako prawy obrońca nie chciała taryfy ulgowej na boisku. Nie chce jej także teraz, w polityce. Obecnie jest jedną z najważniejszych rozgrywających, nie tylko na Pomorzu. Ambitna. Nie boi się sporów. Nie pęka. Zaczęła od samorządu w 2002 roku. Od startu z 3 miejsca na liście do Rady Miasta Gdańska. Nikomu nieznana, wydawało się, że jest bez większych szans. A jednak weszła do rady. I potem została jej wiceprzewodniczącą. Jeśli obierze cel, nawet najtrudniejszy, to nie ma zmiłuj się - mówią jej dawni koledzy. Jeśli się zajmie jakąś sprawą, nie odpuszcza. Podobno należy do tych, którzy mają dostęp do ucha samego premiera. Na Pomorzu nie ma drzwi, które by się przed nią nie otworzyły. Mimo iż sama jest jeszcze młoda, dla partyjnej młodzieży w PO jest przykładem błyskotliwej kariery. Jej udało się wejść do Sejmu jeszcze przed trzydziestką. Co prawda zajęła miejsce po Jarosławie Wałęsie, ale w przeciwieństwie do syna byłego prezydenta ona sama na swój sukces pracowała.
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502981)============
Krystyna Chwin -
poetka, wydawca

Odkąd Krystyna Chwin zrezygnowała z pełnienia funkcji dyrektora programowego gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, stała się w trójmiejskim życiu osobą mniej widoczną.
Już nie tak często jak kiedyś na premierach, wernisażach czy spotkaniach można podziwiać jej słynne kapelusze.
Wcześniej wycofała się także z funkcji redaktora naczelnego literackiego kwartalnika "Tytuł".
Obecnie prowadzi za to własne wydawnictwo, również nazywające się "Tytuł".
W środowisku literackim pozostaje osobą znaną i uznaną, choć ukrywa się w cieniu sławy męża.
Nie wszyscy jednak wiedzą, jaki jest jej udział w powstawaniu kolejnych książek, wydawanych przez Stefana Chwina, jednego z najwybitniejszych gdańskich - ale też polskich - pisarzy.
Sprawuje nad nimi redakcyjną opiekę, jest jednocześnie ich wydawcą, dystrybutorem i promotorem. A w wolnych chwilach wspiera i promuje również innych autorów, których talent potrafi docenić.
Do prowadzonego przez nią salonu nie jest jednak tak łatwo się dostać...
============41 (pp) Ramka Tekst 8.4/10 Bd benton(14502979)============
Aneta Szyłak - dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa

Najmocniej odcisnęła się w życiu Gdańska, kiedy w 1988 roku została dyrektorem stworzonego przez siebie Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia". Wykreowała je na miejsce prezentowania sztuki najnowszej, często kontrowersyjnej i krytycznej wobec naszej współczesności. Przeciw przygotowywanym przez nią wystawom organizowano protesty i składano skargi w sądzie. Po trzech latach odwołano ją pod pretekstem dopuszczenia się niegospodarności. Zarzut ten został potem uchylony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Ale stanowiska szefowej "Łaźni" już nie odzyskała.
Aneta Szyłak zajęła się więc organizowaniem - z dużym powodzeniem - wystaw w kraju i za granicą, ale z Gdańska nie pozwoliła się wyrzucić.
Wspólnie z Grzegorzem Klamanem założyła bowiem na terenach postocz- niowych Instytut Sztuki Wyspa, rodzaj pracowni rentgenowsko-krawieckiej, prześwietlającej i nicującej społeczne - polskie i gdańskie -˜ mitologie. Jest najwyrazistszą twarzą w Gdańsku wśród promotorów sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto