Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To mogą być ostatnie lata ORP Nawigator. Plan modernizacji MW zakłada wycofanie jednostki [ZDJĘCIA]

Ksenia Pisera
Piotr Leoniak/3 Flotylla Okrętów w Gdyni
Uroczystym podniesieniem bandery uczczono dziś (poniedziałek, 17 lutego) 39. rocznicę wprowadzenia do służby okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator. To mogą być jednak ostatnie lata jednostki na morzu. Plan modernizacji Marynarki Wojennej zakłada wycofanie m.in. tego okrętu do 2017 roku.

W uroczystościach w gdyńskim Porcie Wojennym uczestniczyli dowódcy okrętu ORP Nawigator, przedstawiciele Grupy Okrętów Rozpoznawczych oraz innych jednostek Marynarki Wojennej, zaproszeni goście i załoga okrętu. To były symboliczne obchody, podobne organizowane są na cześć innych jednostek MW.

Czytaj także: Gdynia: Okręty Marynarki Wojennej - Metalowiec i Rolnik - wycofane ze służby

- ORP Nawigator służy pod banderą polskiej Marynarki Wojennej 39 lat, to przeciętny okres. Mamy starsze okręty, ale mamy także i młodsze - tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów MW. - Okręt ORP Nawigator zbudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku i wcielono do powstałej w 1974 r. w skład 3 FO. Na pokładzie okrętu marynarze brali udział m.in. w ćwiczeniach o charakterze narodowym i międzynarodowym oraz licznych szkoleniach na morzu.

Mimo wieku - w ocenie przedstawicieli MW - okręt ma całkiem dobrą zdolność bojową. Na początku ubr. jednostka przeszła bowiem spory remont. Wtedy to wszystkie systemy i urządzenia z jednostki jak również jej wnętrze zostały zdemontowane i w 95 procentach wymienione na nowe. Ponadto położona została cała nowa instalacja energetyczna, system klimatyzacji, wentylacji i pozostałe systemy ogólno-okrętowe oraz między innymi sterowanie i monitoring urządzeń okrętowych zostały maksymalnie zautomatyzowane. Prace wykonano w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej.

- Modernizacja jednostki była bardzo trudnym wyzwaniem dla Stoczni w dotychczas realizowanych projektach. Okręt ORP „Nawigator” otrzymał zupełnie nową duszę dostosowaną z całym wyposażeniem do nowych potrzeb Marynarki Wojennej RP - podawali wtedy przedstawiciele Stoczni MW.

Dziś przedstawiciele 3 FO. nie podają ile konkretnie kosztował remont i doposażenie ORP Nawigator. Jednak na podpisanym w 2010 roku przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej protokole postępowania, w sprawie zamówienia na te właśnie prace zapisano, że koszt modernizacji szacuje się na około 33 mln złotych.

Wyremontowana w ubiegłym roku jednostka ma jednak niepewną przyszłość. Według obecnego planu modernizacji MW, z polskiej floty do 2017 mają zostać wycofane wszystkie okręty rozpoznania radioelektronicznego. To miały by być dwie jednostki - ORP Nawigator oraz bliźniaczy ORP Hydrograf. Przedstawiciele MW twierdzą jednak, że opuszczenie bandery na tych jednostkach nie jest jeszcze przesądzone.

- Dokumenty dotyczące modernizacji MW to koncepcje. Termin wycofania okrętów rozpoznania radioelektronicznego nie jest sztywny, może zostać przeniesiony. Wszystko będzie zależeć od zdolności bojowej okrętów. - twierdzi kpt. mar. Piotr Wojtas.

Jak wynika z planów modernizacji MW, polska flota miałaby zostać bez okrętów rozpoznania radioelektronicznego nawet przez pięć lat. Wcielenie nowej jednostki tego typu do służby planowanie jest do 2022 roku, a kolejnej do 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto