Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatry amatorskie z całej Polski zjechały do Gdyni ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
To już czwarta edycja festiwalu, który jak co roku, gości w kościele pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku. Jak podkreślają organizatorzy, wszystko zaczęło się w 2016 dzięki pilotażowemu programu Urzędu Miasta Gdyni „Przyjazna dzielnica”.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" od dzisiaj nosić będzie imię Marka Hermanna, zmarłego gdyńskiego działacza społecznego oraz wieloletniego radnego i przewodniczącego Rady Dzielnicy Mały Kack.

To bardzo ważne, że akurat taka osoba stała się patronem dzieła, które ze swojej istoty tak dogłębnie obywatelskie - podkreślała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Gdynia to takie miasto, w którym sny pełne pięknych marzeń potrafią stać się rzeczywistością. Dzieje się tak dlatego, że w tym mieście mieszka mnóstwo ludzi pełnych pasji i gotowych do ponoszenia wielkiego wysiłku. Takiego jak ten, który towarzyszy przygotowaniu festiwalu “Kurtyna”. Uznaliśmy, że naszą rolą, jako samorządu, jest dopomóc temu dziełu tak jak każdemu, które jest dobre i piękne. Mam nadzieje, że będziemy mogli je wspierać dalej.

Organizatorzy przeglądu chcą stworzyć przestrzeń zdolnym, amatorskim grupom teatralnym do pokazania swojego dorobku artystycznego większej publiczności. Wystawiane podczas przeglądu spektakle mają pobudzać publiczność do refleksji. Festiwal to przede wszystkim promocja wartościowego teatru z przesłaniem oraz ludzi, którzy taki teatr tworzą.

- Grupy teatralne przyjechały do nas z całej Polski - mówi Monika Baran, Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna". - Nasza historia jest dłuższa niż trwa przegląd. Większość organizatorów pochodzi z grupy teatralnej “Nazaret”, czyli rodziców dzieci ze szkoły sióstr nazaretanek w Gdyni. Kościół zawsze był miejscem, gdzie sztuka teatralna, muzyczna i literatura były tworzone. Obecnie jako katolicy, gdy chcemy pójść do teatru komercyjnego mamy obawę, czy nie trafimy na jakiś spektakl, który będzie obrazoburczy lub będzie wulgarnie wyśmiewał nasze wartości. Chcemy tworzyć miejsce dla teatru, który będzie promował wartości, nie tylko chrześcijańskie ale szeroko rozumiane dobre wartości.

Całe wydarzenie potrwa do soboty 30 listopada, kiedy rozpocznie się gala finałowa. Do tego czasu, codziennie w kościele pw. Chrystusa Króla na Małym Kacku, będzie można podziwiać najlepsze polskie teatry amatorskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto