Tauron Basket Liga: Asseco Prokom w finale TBL! Zastal - Asseco 77:90

Paweł Durkiewicz
Kolejny fenomenalny występ Jerela Blassingame'a zapewnił Asseco Prokomowi błyskawiczne zamknięcie rywalizacji półfinałowej z Zastalem Zielona Góra. Obrońcy mistrzowskiego tytułu pokonali rywali w ich własnej hali 90:77 i wygrali całą serię 3-0. Dla gdyńskiego zespołu, biorąc pod uwagę także historię dawnego Prokomu Trefla Sopot, jest to już jedenasty z rzędu awans do finału!

Pierwsze dwa starcia półfinałowej serii w Gdyni przebiegały pod dyktando graczy Asseco Prokomu, którzy w obu meczach świetnie wchodzili w grę i błyskawicznie budowali wysoką przewagę. Jednak tym razem pierwsze akcje wskazywały na to, że trzeci pojedynek może wyglądać zupełnie inaczej. Zdeterminowani i wspierani przez niemal 5 tysięcy kibiców gospodarze od początku starali się utrzymywać dobre tempo i intensywność gry.

W połowie pierwszej kwarty Zastal prowadził 16:10, jednak po stronie gdynian odpowiedział Blassingame, który już po 6 minutach miał na koncie 11 punktów. Amerykański rozgrywający Asseco Prokomu po raz kolejny przyćmił swojego vis-á-vis po stronie gospodarzy, czyli Waltera Hodge'a. O ile wybrany niedawno MVP ligi Portorykańczyk pokazywał (nie zawsze) w tej serii wyłącznie swoje talenty snajperskie, o tyle playmaker mistrzów Polski był prawdziwym liderem swojego zespołu. I pomagał mu zarówno poprzez punktowanie, jak i przez kreowanie akcji kolegom (wczoraj wyrównał swój rekord 14 asyst). Dzięki staraniom Blassingame'a Asseco Prokom opanował sytuację i z czasem zaczął przejmować inicjatywę.

Problemem drużyny prowadzonej przez trenera Andrzeja Adamka były seryjne pudła z linii rzutów wolnych (do przerwy zaledwie 5/13), które nie pozwalały naszym koszykarzom uciec na większy dystans.

Po zmianie stron zielonogórzanie szybko stracili zapał do walki. Pod koniec trzeciej kwarty prowadzony przez niesamowitego Blassingame'a Asseco Prokom wpadł w ofensywny trans, którego Zastal nie potrafił przerwać. Dystans zwiększył się do niemal 20 punktów i emocje dobiegły końca.

Po ekspresowym zwycięstwie w serii gdynianie mogą teraz spokojnie czekać na finałowego rywala, którym będzie zwycięzca w parze Trefl Sopot - PGE Turów Zgorzelec.

Zastal Zielona Góra - Asseco Prokom Gdynia 77:90 (20:20, 23:26, 15:25, 19:19)

Zastal: Archibeque 20, Hodge 19, Chanas 12 (2), Matczak 6, Mirković 6, Sroka 4, Mobley 3 (1), Flieger 3, Stelmach 2, Chodkiewicz 2

Asseco Prokom: Blassingame 23 (4), Motiejunas 14 (1), Kuebler 13 (3), Dmitriew 11 (3), Hrycaniuk 10, Szczotka 10, Day 5 (1), Łapeta 4, Frasunkiewicz 0, Ponitka 0, Seweryn 0