Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dobrze zarabiają piłkarze w Polsce. Kto w Ekstraklasie dostaje najwięcej? Flavio Paixao i Dusan Kuciak w TOP 3 listy płac Lechii Gdańsk

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Wypożyczony z FK Rostów do Pogoni Szczecin Szwed miał zagwarantowany kontrakt w wysokości 480 tys. złotych miesięcznie. Nie wiadomo, jaką część pokrywają "Portowcy"
Wypożyczony z FK Rostów do Pogoni Szczecin Szwed miał zagwarantowany kontrakt w wysokości 480 tys. złotych miesięcznie. Nie wiadomo, jaką część pokrywają "Portowcy" Andrzej Szkocki
Stawki wynagrodzeń piłkarzy w Polsce nie są jawne. To zadziwiające w kontekście tego, jak wiele czołowych klubów piłkarskich uzależnionych jest od finansowej pomocy samorządów, a także spółek Skarbu Państwa. Niektóre kontrakty mogą szokować kibiców, bo nasza ekstraklasa zajmuje 28. miejsce w sportowym zestawieniu Europy. Tymczasem portal salarysport.com uchyla rąbka tajemnicy, przedstawiając zarobki zawodników części klubów PKO Ekstraklasy. Wśród nich szczegółowo przedstawia listę płac w Lechii Gdańsk.

Zagraniczny piłkarz przed Polakiem na liście płac w klubie Ekstraklasy

Czołowe kluby PKO Ekstraklasy nie szczędzą pieniędzy na wynagrodzenia. Wciąż na szczytach listy płac są zawodnicy zagraniczni, a także Polacy, którzy w przeszłości występowali w dużo mocniejszych ligach europejskich, ale zdecydowali się wrócić nad Wisłę.

Kto jest na szczycie najlepiej zarabiających piłkarzy PKO Ekstraklasy w sezonie 2022/2023? Bazując na danych portalu salarysport.com, bezapelacyjnie pierwsze miejsce zajmuje Pontus Almqvist, czyli utalentowany, szwedzki napastnik wypożyczony przez Pogoń Szczecin z FK Rostów. W lidze rosyjskiej zarabiał prawie 480 tys. złotych miesięcznie. Nie wiadomo jednak, jaką część tej kwoty pokrywają „Portowcy”. Wysokie zarobki widnieją także przy nazwisku Pawła Jaroszyńskiego, lewego pomocnika Cracovii. Polak jest wypożyczony z włoskiej Salernitany 1919. Tam wynegocjował kontrakt na poziomie 205 tys. złotych miesięcznie.

Na liście płac Lecha Poznań pierwsze miejsce zajmuje Portugalczyk João Amaral, którego szacowane zarobki miesięczne wynoszą 211 tysięcy złotych. Drugi Szwed Mikael Ishak ma niewiele mniej – 160 tys. złotych. Trzeci jest natomiast prawoskrzydłowy Adriel Ba Loua. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej inkasuje miesięcznie 151 tys. złotych.

W Legii Warszawa – najbogatszego na przestrzeni ostatnich lat klubu w Polsce – pierwsze dwa miejsca należą do Polaków. To zawodnicy, którzy próbowali sił w zdecydowanie mocniejszych ligach, ale wrócili do kraju. Artur Jędrzejczyk grał bowiem w rosyjskim FK Krasnodar, a Bartosz Kapustka bezskutecznie próbował się przebić w Leicester City. 35-letni obrońca inkasuje w Legii miesięcznie 197 tysięcy złotych, a 26-letni pomocnik 174 tysiące. Niewiele mniej mają miesięcznie Portugalczyk Josue – 165 tysięcy oraz Hiszpan Carlitos – 148 tysięcy złotych.

Budżety polskich klubów piłkarskich z roku na rok są coraz wyższe

Lechia Gdańsk również znalazła się w szczegółowym zestawieniu zarobków swoich piłkarzy. I nic w tym dziwnego, wszak sezon 2021/2022 zamknęła z budżetem wynoszącym 52 miliony złotych. Dało jej to piąte miejsce w lidze. Wyżej były Legia Warszawa – 180 mln zł, Lech Poznań – 95 mln, Pogoń Szczecin 88 mln oraz Wisła Kraków – 63 mln – która… spadła z PKO Ekstraklasy. W przypadku biało-zielonych udział płac piłkarzy do przychodów klubu (bez transferów) wyniósł aż 68 procent.

W Gdańsku najwięcej inkasują zasłużeni piłkarze, którzy od lat występują w PKO Ekstraklasie. Na szczycie jest najskuteczniejszy obcokrajowiec ligi Portugalczyk Flavio Paixao, którego wynagrodzenie szacowane jest na 146 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajmuje słowacki bramkarz Dusan Kuciak z kontraktem na 102 tysiące złotych miesięcznie. Następne miejsca mają Joel Abu Hanna (izraelski obrońca wypożyczony z Legii Warszawa) z zarobkami miesięcznymi w wysokości 72 tysięcy złotych, Marco Terrazzino (niemiecki środkowy pomocnik) oraz Mario Maloča (chorwacki obrońca) z wpływami na poziomie 67 tysięcy złotych.

Kluby wydają krocie na wynagrodzenia piłkarzy

Utrzymanie w ryzach wydatków na kontrakty piłkarzy jest wielką bolączką polskiej piłki. Co roku przypomina o tym firma doradcza Deloitte, która przedstawia raport finansowy. W tym ostatnim, za sezon 2021/2022, nadal większość klubów przekracza ustaloną granicę 60 procent budżetu.

Koszty wynagrodzeń to największa część składowa kosztów w klubach piłkarskich, w związku z tym bardzo ważne jest odpowiedzialne zarządzanie kontraktowaniem graczy, by utrzymać w ryzach koszty wynagrodzeń w porównaniu do przychodów. Jako optymalny wskaźnik wynagrodzeń uznajemy 60 procent. Ten próg jest najczęstszym punktem odniesienia na całym świecie

– czytamy w raporcie.

W finansowym zestawieniu za rok 2021/2022 niechlubne miejsca zajmowały Śląsk Wrocław, Wisła Płock oraz Piast Gliwice. Bez uwzględnienia przychodów z transferów, których wysokości nie sposób dokładnie zaplanować w ujęciu długoterminowym, wymienione kluby na pensje piłkarzy przeznaczały prawie wszystkie lub nawet więcej pieniędzy, niż były w stanie pozyskać z rynku. Po drugiej, tej pozytywnej stronie był natomiast Górnik Zabrze, który według przesłanych kontrolerom Deloitte’a danych, na zawodników, sztab i administrację wydał tylko ok. 1/3 swoich przychodów.

Polska PKO Ekstraklasa na 28 miejscu w rankingu UEFA

Ranking klubowy UEFA określa się na podstawie wyników uzyskiwanych przez kluby w europejskich pucharach. Czołówka tego zestawienia jest niezmienna, a na przestrzeni lat zachodzą jedynie zmiany kolejności. W najnowszym rankingu pierwsze miejsce dzierży Anglia, a za nią są Hiszpania, Niemcy, Włochy, Francja, Holandia i Portugalia. Polska sklasyfikowana na 28 miejscu wyprzedzana jest m.in. przez Węgry, Rumunię, Bułgarię i Słowację. A to ligi, których kluby nie mogą się równać finansowymi możliwościami kontraktowymi z PKO Ekstraklasą.

ZOBACZ TAKŻE:
Mateusz Kusznierewicz: Cały czas się ścigam, tylko z mniejszą intensywnością. Od sportu nie mogłem uciec, ale to dobrze

Portal salarysport.com przedstawia zarobki sportowców z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Można więc tu znaleźć wynagrodzenie w ujęciu tygodniowym i rocznym piłkarzy, koszykarzy, futbolistów amerykańskich, bejsbolistów, tenisistów, golfistów, hokeistów, krykiecistów, czy zawodników ze sportów motorowych. Dowiemy się z niego, że na konto Lewisa Hamiltona, kierowcy Formuły 1, za rok 2023 wpłynie od Mercedesa 28,35 mln funtów brytyjskich. Z kolei Red Bull zapłaci Maksowi Verstappenowi jeszcze więcej – 44,55 mln funtów. Gwiazda NBA LeBron James w Los Angeles Lakers inkasuje za sezon 41,18 mln dolarów amerykańskich. Więcej w kontrakcie ma zagwarantowane młodszy o cztery lata Stephen Curry w Golden State Warriors - 45,78 mln dolarów.

Wszystkie podane kwoty są szacunkowe, obarczone marginesem błędu. Zagraniczni piłkarze często mają podpisane kontrakty w walutach obcych, które w przeliczeniu na złotówki mogą się różnić.

Wysokość kontraktów piłkarzy Lechii Gdańsk w sezonie 2022/2023 wg salarysport.com

Imię, nazwisko, narodowośćWiekPozycja na boiskuPensja miesięczna (szacowana)
Flavio Paixao (Portugalia)38środkowy napastnik146 tys. złotych
Dusan Kuciak (Słowacja)37bramkarz102 tys. zł
Joel Abu Hanna (Izrael, Niemcy)25środkowy obrońca72 tys. zł (wypożyczony z Legii)
Marco Terazzino (Niemcy, Włochy)31ofensywny pomocnik67 tys. zł
Mario Maloca (Chorwacja)33środkowy obrońca67 tys. zł
Conrado (Brazylia, Włochy)25lewoskrzydłowy55 tys. zł
David Stec (Austria)28prawy obrońca55 tys. zł
İlkay Durmuş (Turcja, Niemcy)28prawoskrzydłowy48 tys. zł
Joeri de Kamps (Holandia)31defensywny pomocnik48 tys. zł
Jarosław Kubicki (Polska)27defensywny pomocnik48 tys. zł
Łukasz Zwoliński (Polska)29środkowy napastnik46 tys. zł
Michał Nalepa (Polska)30środkowy obrońca44 tys. zł
Maciej Gajos (Polska)31ofensywny pomocnik44 tys. zł
Rafał Pietrzak (Polska)31lewy obrońca39 tys. zł
Henrik Castegren (Szwecja)26środkowy obrońca29 tys. zł
Kristers Tobers (Łotwa)22defensywny pomocnik23 tys. zł
Michał Buchalik (Polska)34bramkarz21 tys. zł
Bassékou Diabaté (Mali)22prawoskrzydłowy15 tys. zł
Dominik Piła (Polska)21lewoskrzydłowy11 tys. zł
Kacper Sezonienko (Polska)19środkowy napastnik7,2 tys. zł
Jakub Kałuziński (Polska)20defensywny pomocnik5,1 tys. zł
Filip Koperski (Polska)18prawy obrońca3,7 tys. zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto