Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie. Pierwsze na Pomorzu akredytowane centrum leczenia chorób piersi [wideo,zdjęcia]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie ma pierwsze na Pomorzu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi z akredytacją
Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie ma pierwsze na Pomorzu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi z akredytacją Lechosław Dzierżak
Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, jako pierwsze na Pomorzu, ma akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi. Akredytacja to dla pacjentek gwarancja, że leczą tu według najlepszych standardów.

Niezwykle wysokie wymogi spełnić musiał Szpital Morski im. PCK w Gdyni-Redłowie, by działające na jego bazie Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi zostało uznane za placówkę klasy europejskiej i - jako pierwsze na Pomorzu i piąte w Polsce - wpisane do światowej sieci tzw. Breast Unitów.

Przeczytaj więcej na temat

Uzyskana przez szpital akredytacja Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi (tzw. SIS) ma też praktyczne znaczenie dla kobiet, które się tu leczą lub będą musiały zdecydować się, gdzie udać się po pomoc. Gwarantuje ona bowiem pacjentkom najwyższą jakość i przestrzeganie standardów obowiązujących w ośrodkach europejskich od momentu, gdy się one tu zgłoszą, aż do zakończenia terapii, a nawet o wiele dłużej, bo Breast Unit ma obowiązek czuwania nad pacjentką również przez wiele następnych lat.

wideo: Lechosław Dzierżak

- Akredytacja to dowód uznania dla naszego ośrodka, który od lat staraliśmy się stworzyć dla kobiet z chorobami piersi - mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Janusz Kruszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. - Od lat przyglądaliśmy się schematom, według których funkcjonują ośrodki oferujące kompleksową opiekę pacjentkom z chorobami piersi na świecie i doszliśmy do wniosku, że mamy wszystko, co nam potrzeba, by taki Breast Unit stworzyć, a więc bardzo dobrą patomorfologię, chemioterapię, radioterapię, poradnię onkologiczną oraz chirurgii onkologicznej wraz z oddziałem psychologów. Znalazła się też grupa entuzjastów z dr. Jackiem Wydrą na czele, która zgodziła się w tym celu ze sobą współpracować.

Czytaj także: Wolontariusze szpitala PCK w Gdyni poszukiwani

Przygotowania do utworzenia Breast Unit trwały ponad trzy lata. W maju ub. roku ośrodek rozpoczął starania o akredytację. Zakończyły się one sukcesem.

15 stycznia przybyła z zagranicy komisja SIS uznała, że Centrum spełnia wszelkie standardy. SIS będzie je też regularnie sprawdzał, czy szpital ich przestrzega. Przykładowo, standardowy czas oczekiwania na poradę onkologa pacjentki, u której stwierdza się zmianę łagodną, nie może być dłuższy niż 10 dni, pacjentka z podejrzeniem raka piersi musi się do niego dostać maksimum w ciągu pięciu dni.

W ciągu kolejnych pięciu dni musi też mieć wykonane potrzebne badania diagnostyczne, w tym biopsję i z wynikiem opisanym przez patomorfologa trafić na konsylium (w jego skład wchodzi chirurg onkologiczny, patomorfolog, radiolog, radioterapeuta, onkolog kliniczny oraz psycholog), które zdecyduje, w jaki sposób powinna być leczona. Każdy z tych specjalistów z Breast Unit również musi spełnić ściśle określone wymogi, np. chirurg onkolog - rocznie wykonywać co najmniej 50 operacji piersi z powodu złośliwego nowotworu.

W Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK wykonywane są zabiegi oszczędzające pierś oraz węzły chłonne i amputacje piersi z jej jednoczasową rekonstrukcją. Jeśli konsylium zdecyduje, że pacjentka potrzebuje tzw. leczenia systemowego przed operacją w postaci chemioterapii, hormonoterapii, terapii celowanej lub terapii w ramach badań klinicznych - zostaje ono przeprowadzone w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz w Oddziale Chemioterapii Dziennej.

Czytaj także:

W razie wskazań leczenie onkologiczne uzupełniane jest również o radioterapię, przeprowadzaną w Oddziale Radioterapii (pacjentka może poddać się jej ambulatoryjnie, po przyjęciu do Oddziału lub zakwaterowując się w nieodpłatnym przyszpitalnym zespole noclegowym). Nad pacjentką czuwa też przez cały czas jej pobytu w Breast Unit specjalny koordynator, czyli pielęgniarka, która ustala termin każdej wizyty u onkologa i umawiają ja na badania.

- Otrzymanie akredytacji dowodzi, że samorząd podjął słuszną decyzję o budowie w Gdyni centrum onkologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK - mówi Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - To był wówczas największy w skali naszego regionu projekt z obszaru zdrowia o wartości 60 mln zł, dofinansowany z budżetu unijnego.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto