Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni połączyła się z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku

Ksenia Pisera
Ksenia Pisera
Gdyńska uczelnia miała problemy finansowe
Gdyńska uczelnia miała problemy finansowe Tomasz Bołt
Oficjalnie nie istnieje już Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni, założona 17 lat temu przez milionera Ryszarda Krauzego. Placówka stopniowo popadała w problemy finansowe i ratunkiem dla uczelni okazało się połączenie z drugą, Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku. Zarówno studentów, jak i kadrę dydaktyczną czekają zmiany.

Plany połączenia tych dwóch placówek oficjalnie zostały ogłoszone w kwietniu. Warunkiem niezbędnym do spełnienia tych zapowiedzi było uzyskanie zgody minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej.

Czytaj więcej na ten temat: Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni do lipca mają przejąć władze Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

Resort zaakceptował właśnie ten wniosek, więc z początkiem lipca gdyńska szkoła przestała istnieć samodzielnie. Na czele połączonych uczelni stanęły władze WSB.

- SWPD zostaje wykreślona z rejestru i traci osobowość prawną - mówi Mirka Siergiej, rzecznik prasowy uczelni. - WSB zachowuje swoją dotychczasową nazwę, numer w rejestrze i uprawnienia oraz wstępuje we wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki SWPD.

Jakie zmiany czekają studentów?

Oznacza to, że po połączeniu WSB wprowadzi do oferty dydaktycznej studia prawnicze. Władze szkoły już nieraz podkreślały, że taka możliwość jest głównym powodem przeprowadzenia fuzji - zadłużona SWPD osiągała bowiem czołowe miejsca w rankingach studiów prawniczych.

Zajęcia prawa będą odbywać się od października w budynku po SWPD, przy ul. Śląskiej 35/37, tam już w maju został przeniesiony Wydział Ekonomii i Zarządzania WSB.

Z kolei studenci stosunków międzynarodowych nie będą zmieniać dotychczasowej lokalizacji, zostaną w gdańskiej siedzibie.

Osoby, które do czerwca nie obroniły dyplomu w SWPD, ukończą szkołę jako studenci WSB.

Zobacz nasz serwis specjalny Edukacja na Pomorzu

WSB spłaci długi WSPD

Z kolei obowiązkiem WSB jest spłata długów przejętej uczelni. Ten proces miał się już rozpocząć. - Kłopoty finansowe WSPD się skończą - zapewniała Emilia Michalska, kanclerz WSB. - Bierzemy na siebie jej zobowiązania. Dokładna kwota jest tajemnicą handlową. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że uczelnia ma również własne środki finansowe.

Czytaj też: Edukacja na Pomorzu. Jakie kierunki oferują gdyńskie szkoły wyższe?

Problemy finansowe SWPD spowodowane były spadkiem liczby studentów, a przy tym wysokim kosztem utrzymania siedziby przy ulicy Śląskiej w Gdyni. Wobec SWPD wytoczono nawet egzekucję komorniczą. Spółka Prokom Śląska domagała się spłaty blisko miliona złotych zaległego czynszu za wynajem lokalu. Doszło do ugody, szkoła spłaciła część należności.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto