Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczyt żenady czy przemyślane dzieło? Pomnik na Skwerze Kościuszki budzi kontrowersje - zgłoszono protest do Ratusza

Justyna Degórska
Protest w tej sprawie został już wysłany do budynku Ratusza. Zdaniem autorów petycji pomnik, który wybudowany ma zostać na Skwerze Kościuszki za kwotę trzech milionów złotych, jest szkaradny wizualnie i na stałe zeszpeci to reprezentacyjne miejsce, odwiedzane licznie przez tysiące turystów i mieszkańców.

Wygląd monumentu, na budowę którego zużyte zostać mają być m.in. tony nierdzewnej blachy, już dziś przyrównywany jest do skateparku lub skoczni narciarskiej. Dlatego właśnie działacze Miasta Wspólnego zdecydowali się na zbieranie podpisów pod petycją. - Koncepcja pomnika prezentuje się fatalnie - mówi Jacek Milewski z Gdyni. - Nie sądziłem, że w moim ukochanym mieście ktoś może wymyślić coś takiego.

- Szczytem żenady na Skwerze Kościuszki jest deptak wyłożony kostką typu bauma, jak w jakimś ogrodzie - dodaje Katarzyna Trocz, mieszkanka Śródmieścia. - Dosyć już psucia przestrzeni publicznej. Nie ma zgody mieszkańców na ten pomnik. Nie wyobrażam sobie, aby wydać publiczne pieniądze na taki projekt, nie mający nic wspólnego z godnym uhonorowaniem ludzi, którzy zginęli na morzu.

Urzędnicy są jednak innego zdania, dlatego trudno się spodziewać, że odstąpią od realizacji projektu. Jak mówią, wygląd monumentu jest kwestią gustu.

- Na ten pomnik od dawna czekają liczne w Gdyni środowiska związane z pracą na morzu - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Ich przedstawiciele brali aktywny udział w długim procesie wyłaniania jego formy. W tym dziele wspomagali ich uznani artyści rzeźbiarze: prof. Stanisław Radwański z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Adam Myjak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prof. Bogusz Salwiński z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oczekiwania wobec kształtu pomnika były w regulaminie konkursu ściśle określone.

Jak informuje wiceprezydent Marek Stępa, były to m.in. takie elementy, jak podkreślenie łączności Polski z morzem, uwzględnienie modernistycznego charakteru architektury śródmieścia Gdyni i jego położenia na styku z morzem oraz wpisanie w osiowe założenie skweru Kościuszki i Mola Południowego.

- Zwycięska praca zespołu Andrzeja Gettera spełnia je najpełniej i stąd ten wybór - uważa Marek Stępa. - Oprócz rzeźbiarskiej dominanty nowe oblicze uzyska całe otoczenie pomnika. Wierzę, że to miejsce licznie odwiedzane przez gdynian oraz przybywających do Morskiej Stolicy Polskiej gości z całego kraju będzie się im podobało, zarazem stanowiąc godne tło dla odbywanych tam uroczystości. A że niektórzy pozostaną przy swej negatywnej ocenie tej kompozycji? Takie jest prawo każdego odbiorcy sztuki - dodaje M. Stępa.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto