Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Morza w Gdyni. Wydarzenie wraca po latach

kp
Tomasz Bołt
Na maszt powędruje flaga Święta Morza, wystrzelą armaty na "Błyskawicy" a prezydent Wojciech Szczurek odda władzę w mieście Neptunowi. Tak rozpocznie się w Gdyni Święto Morza. Inauguracja odbędzie się już jutro o godz. 12, przy płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Tuż po tej uroczystości zgromadzeni przemaszerują do mariny. Tam, w Alei Żeglarstwa Polskiego, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Telidze - pierwszemu Polakowi, który samotnie pod żaglami opłynął świat. Będzie można też z bliska zobaczyć jego legendarny jacht.

Jacht Teligi w Gdyni

Również jutro, w ramach obchodów Święta Morza będzie można bezpłatnie zobaczyć film „Piraci” Romana Polańskiego. Pokaz odbędzie się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, przy ul. Kieleckiej 7 (godz. 16).

Tego dnia rozpoczną się również m.in. IV Regaty o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej i Komandora Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików czy otwarta zostanie wystawa „30 lat statku muzeum „Dar Pomorza” na pokładzie tej jednostki.

Okazji do by przyłączyć się do świętowania będzie o wiele więcej. Do końca czerwca obędzie się w sumie 40 różnych wydarzeń z morzem w roli głównej. Oficjalnych i typowo rozrywkowych, w tym m.in. bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej jachtem "Copernicus" ( 22-30 czerwca), pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem promu "Stena Spirit" (28 czerwca, godz. 14-15) czy pielgrzymka rybaków na odpust św. Piotra i Pawła (29 czerwca).

Święto Morza będzie miało również mocne zakończenie. Obchody zamknąć mają aż dwie parady - morska i lotnicza jednostek Marynarki Wojennej oraz jachtów i żaglowców, organizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski (30 czerwca, godz. 15-16). Dokładny harmonogram imprez znajduje się tutaj.

Warto pamiętać, że Święto Morza to powrót do przedwojennej tradycji, która to została zapoczątkowana 31 lipca 1932 roku. Autorem pomysłu zorganizowania w Gdyni takich obchodów przez 80-laty był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Plany pokrzyżowała jednak II wojna światowa, ale również po zakończeniu działań zbrojnych - do tej poty - Święta Morza w Gdyni nie obchodzono.

MPI Discovery w Gdyni. Niesamowity statek zawinął do portu [ZDJĘCIA]

- Chcemy by Święto Morza było nie tylko świętem mieszkańców wybrzeża, ale i wszystkich Polaków. - mówi admirał floty Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej. - Morze, co nie zawsze sobie uświadamiamy jest bogactwem i dobrem całego narodu. Z tym przesłaniem chcielibyśmy wystąpić do rodaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto