Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Morza 2013 w Gdyni: Połączona z morzem Gdynia będzie świętować na jego cześć

Ksenia Pisera
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Władysława Wagnera w  Alei Żeglarstwa Polskiego. Podczas Święta Morza zostanie pokazana tablica poświęcona Leonidowi Telidze.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Władysława Wagnera w Alei Żeglarstwa Polskiego. Podczas Święta Morza zostanie pokazana tablica poświęcona Leonidowi Telidze. Tomasz Bołt
W najbliższą sobotę, 22 czerwca, w Gdyni zainaugurowane zostanie Święto Morza. Rozpocznie się uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki, a zakończy wielką paradą okrętów i jachtów na wodach Zatoki Gdańskiej. W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych imprez o morskim charakterze.

To powrót do przedwojennej tradycji, zapoczątkowanej 31 lipca 1932 roku. Wtedy z okazji Święta Morza do Gdyni przyjechało ponad 100 tysięcy osób, wśród gości był prezydent Ignacy Mościcki. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza obchodzono ośmiokrotnie. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowano w tajemnicy.

Po wojnie uroczystości odbywały się nie tylko w Gdyni, ale także i w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Zobacz też: MPI Discovery w Gdyni. Niesamowity statek zawinął do portu [ZDJĘCIA]

- To dla nas bardzo ważne święto, Gdynia jest nierozerwalnie połączona z morzem - podkreśla Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

Autorem pomysłu zorganizowania w Gdyni Święta Morza był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem "Trzymajmy się morza, bo morze to szansa".

Jak tłumaczą organizatorzy, to nawiązanie do wypowiedzi Stanisława Staszica oraz zdanie wypowiedziane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pucku w 2010 r. podczas jubileuszu zaślubin Polski z morzem.

- Chcemy, by Święto Morza było nie tylko świętem mieszkańców wybrzeża, ale i wszystkich Polaków - mówi admirał floty Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej. - Morze, co nie zawsze sobie uświadamiamy, jest bogactwem i dobrem całego narodu. Z tym przesłaniem chcielibyśmy wystąpić do rodaków.

Podczas Święta Morza nie zabraknie atrakcji - zarówno oficjalnych, jak i rozrywkowych.

22 czerwca w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Leonidowi Telidze, od 22 do 30 czerwca będzie można popłynąć w bezpłatny rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem Copernicus czy zobaczyć pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem promu Stena Spirit (28 czerwca, godz. 14-15). Święto Morza będzie miało również mocne zakończenie. Obchody zamknąć mają aż dwie parady - morska i lotnicza - jednostek Marynarki Wojennej oraz jachtów i żaglowców, organizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto