Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto kina w Warszawie: Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy startuje w piątek

Karolina Kowalska
O Warsaw Grand Prix w wysokości 25 tysięcy euro będą walczyć reżyserzy z całego świata podczas rozpoczynającego się już w piątek Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W jury, które zadecyduje, komu przyznać nagrodę, zasiedli wybitni filmowcy i specjaliści nauk społecznych z całego świata, między innymi Andrzej Jakimowski, Wolfram Skowronnek-Schaer czy ksiądz Marek Lis.

Swój ulubiony film wybierze też publiczność i przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Nagrodę, którą przyznają krytycy, otrzyma jeden z reżyserów z Europy Wschodniej. W konkursie wezmą udział zarówno reżyserskie debiuty filmowców z tej części Europy, jak i następne filmy w ich dorobku.

Program festiwalu podzielono na pięć oryginalnych sekcji konkursowych. W Konkursie Międzynarodowym o pierwszeństwo będą walczyć filmy fabularne z całego świata. Do Konkursu 1-2 reżyserzy z całego świata mogą zgłaszać swój pierwszy i drugi film w dorobku.

Konkurs Wolny Duch to kategoria dla filmów niezależnych, nowatorskich i buntowniczych z całego świata, takich, które wyłamują się z obowiązujących kanonów. Osobna kategoria dotyczy filmów dokumentalnych - będzie to Konkurs Filmów Dokumentalnych dla pełnometrażowych obrazów trwających ponad 60 min.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych to jedyna konkursowa kategoria, która ograniczona jest do filmów europejskich. Przeznaczona jest dla obrazów trwających poniżej 45 min.

Trzy sekcje niekonkursowe to Pokazy Galowe, podczas których zobaczymy nowe obrazy uznanych reżyserów z całego świata, Odkrycia, w których zaprezentowane zostaną rozmaite wizje współczesnego świata, oraz Rodzinny Weekend Filmowy, stanowiący propozycję dla rodziców z dziećmi. Wygląda więc na to, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo jest z czego wybierać, zarówno w kontekście doboru twórców, jak i tematów, które podejmują zrealizowane przez nich filmy.

Zobaczymy obrazy reżyserów z Niemiec, Węgier, Rumunii, Meksyku czy USA. Pokazany zostanie m.in. "Amerykański dżihad" Marca Clywella z USA czy "Aurora" Cristi Puio z Rumunii.

Zalążkiem festiwalu był I Warszawski Tydzień Filmowy zorganizowany w 1985 r. przez Romana Gutka, dziś znanego działacza kulturalnego i właściciela Gutek Film, wówczas członka dyskusyjnego klubu filmowego Hybrydy.

Od 15 lat festiwal organizuje Warszawska Fundacja Filmowa. Festiwal należy do Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej i ma akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych. Pięć lat temu przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym wybierali najlepszy film z regionu Europy Centralnej i Wschodniej.

W zeszłym roku festiwal zgromadził na widowni 108 tys. widzów w 10 salach kinowych. Wówczas właśnie w kategorii filmów fabularnych po raz pierwszy w historii identyczną zwycięską notę 4.77 uzyskały dwa filmy: "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego i francuski obraz "Witamy" Phillippe'a Lioreta.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto