Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Hal Targowych w Gdyni. Wystawy, koncerty, konkursy i warsztaty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
fot. Szymon Szadurski
Konkurs na najlepszą, gdyńską kanapkę, pokazy kulinarne, degustacje, loterie i koncerty - to tylko niektóre atrakcje, towarzyszące zakończonemu w sobotnie popołudnie, III Świętu Hal Targowych w Gdyni.

W zabytkowym obiekcie przy ul. Wójta Radtkego tłoczno i gwarno było już od godz. 9, a dobra zabawa z udziałem szefów kuchni, znawców historii miasta i przede wszystkim setek gdynian trwała aż do godz. 15. Oglądać można było m.in. wystawę, obrazującą, jak przez niemal 80 lat istnienia zmieniał się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Śródmieściu.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne pod hasłem "Portret z warzywem", a także stoisko, na którym w barwy ekspresjonizmu, kubizmu, minimalizmu i konstruktywizmu ozdobić można było koszulkę, lub ekotorbę. Najchętniej za pędzelki oraz farby chwytała młodzież i dzieci. Było też spotkanie z gdyńskimi gimnastyczkami i koncert zespołu Witulski Jazz Trio. Gdyńska hala jednak większości mieszkańców miasta kojarzy się przede wszystkim ze zdrowym, świeżym jedzeniem, mięsem, owocami, warzywami, czy produktami regionalnymi, dlatego hitem okazały się degustacje, prowadzone w kilkunastu punktach podczas spaceru po obiekcie. Przy okazji takiej, niezwykle sympatycznej wyprawy, o historii obiektu opowiadał jej znawca, Arkadiusz Brzęczek.

- Hala targowa w Gdyni była, jest i zapewne długo jeszcze pozostanie ulubionym miejscem zakupów przede wszystkim starszych mieszkańców miasta - mówi Stefania Lutomirska ze Śródmieścia. - Tu panuje zupełnie inny klimat, niż w hipermarketach. Każdy ma swoich ulubionych sprzedawców, u których otrzymuje rabaty. Można też potargować się, spotkać znajomych, a przede wszystkim ma się pewność, że takie produkty, jak owoce, miód, kwiaty i wiele innych będą świeże i wysokiej jakości. Wcale więc się nie dziwię, że w trzecim już z rzędu święcie hali zdecydowało się wziąć udział tylu gdynian.

Hale targowe przy ul. Wójta Radtkego zostały zbudowane w latach 1935-1938. Uznawane są dziś za jeden z nielicznych przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze. Dlatego też cieszą się zasłużonym statusem cennego zabytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto