Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (17.06.2020). Apel, kapsuła czasu, msza święta i nowa nazwa przystanku SKM koło uczelni [ZDJĘCIA]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Uroczysty apel, msza święta, wkopanie kapsuły czasu i urodzinowe posiedzenie Senatu Uczelni to tylko niektóre akcenty obchodów jubileuszu stulecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który odbył się w środę 17.06.2020 r. W skromniejszym, niż planowano jeszcze kilka miesięcy temu, lecz godnym świętowaniu nie przeszkodziły obostrzenia sanitarne, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Przed głównym budynkiem uczelni przy ul. Morskiej uroczystości odbywały się od samego rana. Przyglądało się im spore grono studentów i absolwentów. Po apelu i podniesieniu sztandaru odbyła się najbardziej nietypowa ceremonia, umieszczenie pod ziemią na placu przed szkołą kapsuły czasu. Znalazły się w niej m.in. listy od całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego, stowarzyszenia absolwentów uczelni i studentów. Według zapowiedzi przedstawicieli UM kapsuła ma zostać ponownie otwarta za sto lat.

Uniwersytet Morski w Gdyni z przesłaniem dla przyszłych pokoleń

- To jest ważny moment w stuletniej historii naszej uczelni – mówił prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Pomysł ten zrodził się w tym roku. Wkopujemy przesłanie dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że za sto lat ci, którzy otworzą kapsułę, dowiedzą się, jak żyliśmy dziś, w tym również o koronawirusie. Liczę też, że po upływie kolejnego wieku świat już nie będzie nękany takimi chorobami, wirusami. Być może z ciekawości ta kapsuła zostanie wyjęta wcześniej, a listy przeczytane. Tym niemniej chciałbym, aby ta idea była kontynuowana w przyszłości.

- Oczywiście za sto lat nie będziemy już mieli na to żadnego wpływu. Ale być może nasi następcy do tej kapsuły dołożą też swoje listy i kolejny raz otwarta zostanie za dwieście lat. Wyobraźmy sobie, jak dziś byłoby miło, gdybyśmy mogli otworzyć taką kapsułę, wkopaną sto lat temu przez założycieli naszej uczelni. Ten nasz pomysł jest wehikułem czasu, niosącym przesłanie dla przyszłych pokoleń - dodał rektor.

Gratulacje od marszałka województwa pomorskiego i przewodniczącej Rady Miasta Gdyni

Krótko po apelu odbyła się msza święta w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Morskiego. Po niej z centrum miasta ponownie przeniesiono się na ul. Morską, gdzie rozpoczęło się posiedzenie Senatu Uczelni. Goście wyposażeni zostali w rękawiczki i środki ochronne. Wśród osób, które gratulowały uczelni stu lat, był m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. Janusz Zarębski, wręczył nagrody najlepszym pracownikom i studentom uczelni oraz odznaczenia „Zasłużony dla szkolnictwa morskiego”. Doktorat honoris causa nadano też kapitanowi żeglugi wielkiej Zbigniewowi Sulatyckiemu. Były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, a obecnie przewodniczący Konwentu Morskiego, ukończył gdyńską uczelnię w 1973 roku.

Po południu odbyła się uroczystość nadania stacji SKM sąsiadującej ze szkołą nowej nazwy, Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski.

- Jest to ważne zarówno dla nas, jak i dla miasta – mówi prof. Janusz Zarębski.

Rektor uczelni podkreśla, że szyldy z nową nazwą będą sygnałem dla osób z całej Polski.

- Wszyscy przejeżdżający przez tę stację będą wiedzieli, że tu, w tym mieście istnieje uniwersytet i działa nieopodal - mówi prof. Zarębski. - W końcu Gdynia to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, a dopiero od września ubiegłego roku mamy uniwersytet. Dlatego to jest takie ważne.

Uniwersytet Morski jest kontynuatorem tradycji szkolenia kadr dla polskiej floty handlowej i administracji morskiej, zapoczątkowanej 17 czerwca 1920 roku. Generał Józef Leśniewski podpisał wówczas rozkaz utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. Uczelnia po dziesięciu latach przeniosła się do Gdyni. Zmieniała następnie nazwę na Państwową Szkołę Morską, Wyższą Szkołę Morską, Akademię Morską, by we wrześniu 2018 roku osiągnąć aktualny status. Gdyńska uczelnia jest obecnie jedynym Uniwersytetem Morskim w Polsce. Kształci niemal pięć tysięcy studentów na dziewięciu kierunkach i 43 specjalnościach. Nie tylko typowo morskich. Warto też dodać, że już jedną trzecią nowo przyjmowanych studentów stanowią obecnie panie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto