reklama

Strajk nauczycieli 2019. Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów

Tomasz Chudzyński
Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów
Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów Waldemar Wylegalski/ archiwum PP
Strajk nauczycieli 2019. Niemal 50 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa pomorskiego powinno w tym tygodniu przystąpić do egzaminów podsumowujących ten etap edukacji. Czy strajk nauczycieli nie zaburzy egzaminacyjnego maratonu?

Strajk nauczycieli zagraża egzaminom gimnazjalnym i ósmoklasistów - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Może zabraknąć nauczycieli - członków komisji egzaminacyjnych, którzy zdecydowali się przyłączyć do sporu z rządem.

CZYTAJ TAKŻE: Pomorze. Strajk w 700 placówkach. Puste klasy, przejmująca cisza

Strajk nauczycieli 2019. Strajk i egzamin

Jutro (10 kwietnia) do egzaminu gimnazjalnego powinno przystąpić 22 822 uczniów z 422 pomorskich szkół (będzie to ostatni rocznik gimnazjów, zlikwidowanych przez reformę szefowej MEN Anny Zalewskiej). Pierwszego dnia uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, historii i WOS, drugiego z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, trzeciego z języka obcego.

Z kolei ósmoklasiści cykl egzaminacyjny rozpoczną w poniedziałek, 15 kwietnia - łącznie 25 243 uczniów z 674 szkół. Uczniowie w czasie trzech egzaminacyjnych dni będą zdawać język polski, matematykę i język obcy.

Kłopot w tym, że od wczoraj trwa w większości placówek oświatowych w kraju bezterminowy strajk nauczycieli. Protestują w większości ci, którzy powinni zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów dyrektorzy szkół mówią, że ze skompletowaniem składów komisji może być problem. W takim wypadku egzamin w wyznaczonych terminach może się nie odbyć.

Wczoraj rano, na internetowej stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty pojawiła się prośba do osób, które posiadają kwalifikacje, wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, o pomoc podczas przeprowadzania egzaminów (chodzi m.in. o nauczycieli emerytów). Mieliby oni uzupełnić braki osobowe w komisjach.

Jeszcze wcześniej minister edukacji podpisała rozporządzenie, dzięki któremu każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego jego przebieg.

- Egzaminy najpewniej się odbędą, choć bunt nauczycieli jest ogromny i trudno jest mi dać 100-procentową gwarancję - mówi dyrektorka jednej z pomorskich szkół, prosząca o zachowanie anonimowości. - Na 40 nauczycieli pracujących w szkole mam zaledwie troje, którzy są gotowi do przeprowadzenia egzaminów. Wszyscy emeryci, z którymi rozmawiałam, odmówili wsparcia komisji egzaminacyjnych. Nie chcą być łamistrajkami, bo uważają, że protest jest słuszny. Ludzie są zniesmaczeni tym, co mówi pani minister, tym, jak przebiegają negocjacje ze związkami. Moi nauczyciele mówią, że zasiądą w komisjach tylko dlatego, że ich bardzo prosiłam. Wydaje się, że problem z egzaminami może być poważniejszy w szkołach w większych miastach, gdzie uczęszcza znaczna liczba dzieci.

Strajk nauczycieli 2019. Konsekwencje dla uczniów

- Najwyższej rangi troską jest, by uczniowie mogli przystąpić do egzaminów. Robimy wszystko, by te odbyły się bez przeszkód, bez niepotrzebnego stresu dla uczniów, niepewności - mówi Pomorska Kurator Oświaty, dr Monika Kończyk. - Oczywiście wiele zależy od nauczycieli - na nich ciąży olbrzymia odpowiedzialność. Pytanie, czy zdecydują się pozostawić ucznia w najważniejszym momencie jego dotychczasowej edukacji?

Jako nauczyciel i matka ucznia nie wyobrażam sobie - kontynuuje pani kurator - by zostawiać dzieci w takim momencie bez wsparcia. Istnieje przecież możliwość zawieszenia protestu na ważny czas egzaminów. Szkoła jest dla ucznia. Nie podważam prawa nauczycieli do strajku. Uważam, że powinni bardzo dobrze zarabiać, dyrektorzy placówek oświatowych nawet dwa razy więcej, bo to wymagający zawód. Chcę jednak przypomnieć, że uczeń nie jest stroną sporu zbiorowego. Strajk dotyczy pracowników szkół, związków zawodowych i rządu. Uczeń nie powinien ponosić konsekwencji wynikających z sytuacji strajkowej, bo nie jest niczemu winien.

Chciałabym zwrócić uwagę na trwające negocjacje, na fakt, że realizacja 5 postulatów stawianych przez nauczycielskie związki zawodowe została już przez stronę rządową zagwarantowana, w tym postulat wzrostu wynagrodzeń o około 10 proc. od września 2019 r. Proszę mi wskazać grupę zawodową sfery budżetowej, której zapewniono 15 proc. wzrost płac w ciągu 9 miesięcy (styczeń - wrzesień). Pracownicy kuratorium oświaty, wywodzący się ze szkół, mają zagwarantowaną kwotę około 20 zł za godzinę pracy, a nauczyciele dyplomowani za tę samą godzinę około 45 zł. Chciałabym także zwrócić uwagę na współmierność żądań do konsekwencji podjętej akcji strajkowej. Będąc nauczycielem również strajkowałam, ale mój protest nigdy nie niósł ze sobą negatywnych skutków dla uczniów.

Strajk nauczycieli 2019. W samorządowych szkołach egzaminy są zagrożone

Monika Kończyk spotkała się wczoraj z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i wiceprezydentem Piotrem Kowalczukiem. Tematem rozmów były egzaminy.

- Z informacji medialnych wynika, że minister Hall [Katarzyna Hall - szefowa MEN w latach 2007-11 - red.] wspiera strajkujących nauczycieli, ale w jej prywatnej szkole strajku nie ma i wszyscy przygotowują się spokojnie do egzaminów - dodaje dr Monika Kończyk. - Podobnie w placówce prowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, gdzie też egzaminy odbędą się w terminie. To jest krzywdzące, że w samorządowych szkołach egzaminy są zagrożone.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019. Pomorska kurator oświaty: Nauczyciele nie powinni zostawiać uczniów w czasie egzaminów - Dziennik Bałtycki

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczeń

Jakie 16 dni, świąt się nie liczy drodzy nieroby

R
Roman

Niektórzy nauczyciele są tak zadufani, że ciężko im dzień dobry odpowiedzieć, a oni dzieci uczą wychowania.

R
Roman

Nie płacić im za strajk i zero podwyżki. Większość nauczycieli sama powinna się douczyć.

Ś
Św Mikołaj

Zrobić zbiurkie żywności wmarkietach dla petagoguw wezmą wszystko

O
Olgierd

Ale ze mnie jełop przepraszam za mój wpis

O
Olgierd

Jakim trzeba być jełopem żeby non stop przywoływać i porównywać dopłaty do bydła, które to nie mają być zasilane z budżetu a z dofinansowania UE do rolnictwa, z podwyżką pensji dla nauczycieli? Kretynizm i ignorancja faktów. Takich nauczycieli nie chce w szkołach dla moich dzieci!

A
Adam Nowakowski Starogard

statystyczny nauczyciel to kobieta, która nie dostała się na wymarzone studia więc poszła na pedagogikę (od dziesięcioleci jeden z mniej wymagających kierunków studiów), bądź po studiach nie dostała dobrej pracy to poszła "na nauczycielkę". ma męża, spoza budżetówki, pobiera 500 . chwali sobie wolne weekendy, wakacje, ferie i popołudnia. ponarzeka na rady pedagogiczne, zebrania z rodzicami i sprawdzanie kartkówek w domu - bo nikt z pozostałej części "ciemnego" w jej oczach społeczeństwa nie miewa szkoleń, zebrań czy nie zabiera papierów i służbowego tel do domu... nikt w żaden sposób nie weryfikuje jej pracy - bo przecież "dzieci są niedopilnowane, stąd słabe wyniki testów zewnętrznych" ale zastrajkuje bo wszystkie koleżanki strajkują więc nie wypada się wyłamać. a wspomniany wyżej mąż sprawi, że wielkanocny stół (w czasie zawieszonego strajku - a jakże) będzie syty i kolorowy... dajcie spokój - ten strajk jest coraz większą żenadą, a Wy jak marionetki dajecie się manipulować w imię niczego - tak naprawdę...

z
zetka

Nauczyciele nie zarabiają źle dyplomowany ma 3000 zł. na rękę za trochę więcej niż pól etatu normalnego pracownika (40 godz. tygodniowo). Do tego prawie cztery miesiące wolnego jakby wszystko zliczył razem (wakacje, ferie zimowe, przerwa świąteczna, noworoczna, godziny (dni) wolne od dyrektora itd.) Słusznie ludzie krytykują nauczycieli bo nauczyciele są zadufani w sobie, uczą kiepsko, innych traktują z pogardą i wyższością. Do tego jeszcze spora cześć jest kosmopolityczna i roszczeniowa oraz głosuje wbrew interesowi narodowemu na partię kolesi i przekrętów z nazwy nie wymienię. A co takiego nauczyciele sobą reprezentują? Wzór do naśladowania, patriotyzm, poświecenie, wykształcenie. Dzisiaj wykształcenie wyższe i studia podyplomowe ma większość społeczeństwa.

P
Piotr

Już się nie mogę doczekać wywiadówki z nauczycielami moich dzieci. Inni rodzice też zacierają ręce. Tracicie poparcie drodzy "nauczyciele". A zawieszenie strajku na czas świąt będzie kropka nad I

C
Cegiełka

Po Trynkieiwcza dzwońcie. On też ma kwalifikacje pedagogiczne.

t
tak będzie

MATURY NIE BĘDZIE! Egzamin gimnazjalisty i ósmoklasisty to drobiazg! Do 25 kwietnia muszą odbyć się rady klasyfikujące uczniów w liceach i technikach - musi być obecna ponad 1/2 kadry pedagogicznej by uchwała była prawomocna! Do 30 kwietnia muszą być rozdane świadectwa ukończenia szkoły. 6 maja matury się nie rozpoczną! Tu nie pomogą nauczyciele "z łapanki"! będzie

P
Pppp

Atakujecie nauczycieli a powinniście setkę Kaczyńskiego. Nauczyciele wychowują i kształcą Wasze dzieci. PIS swoimi działaniami niszczy tą grupę, a Kaczyński szydzi z nich proponując 500 za krowę i 100 za świnię. Głupim narodem łatwo sterować i PIS do tego dąży.

p
podpis

Kto poniesie konsekwencje, gdy jedno dziecko będzie zdawać, a inne nie ?
Chętnie będę prowadził egzamin jak mi zapłacą. Strajkujący nie mają teraz prawa do płacy za dni strajkowe o ile mi wiadomo.

G
Gość

to nie jest walka o 1000 zł, to POlityczna hucpa Broniarza i Schetyny o koryta !!!!! nauczyciele odpuście sobie ten cyrk !!!!

G
Gość

Co to za nauczyciele, którzy swoje dzieci zostawiają na pastwę losu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3