Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary chleb, którym dokarmiasz ptactwo jest dla nich śmiertelnie niebezpieczny. W Gdyni dokarmianiem ptaków zajmuje się Straż Miejska

OPRAC.: red
Gdyński EkoPatrol Straży Miejskiej dba i dokarmia ptaki różnymi gatunkami zbóż. Dokarmianie starym chlebem szkodzi, gdyńscy strażnicy miejscy codziennie dostają zgłoszenia dotyczące schorowanego ptactwa, który byłoby zdrowe, gdyby nie dokarmianie chlebem.

Zimą gdyńskie ptaki wymagają opieki, gdyński EkoPatrol o tym wie, dlatego codziennie dba i dokarmia je różnymi gatunkami zbóż. W większości ptaki potrafią zadbać o siebie i pomoc najczęściej jest im potrzebna wyłącznie, gdy jednocześnie utrzymują się mróz oraz pokrywa śnieżna i same nie mają możliwości zdobycia pokarmu. Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków z głową i pomóżmy im przetrwać zimę bez dodatkowych chorób, spowodowanych jedzeniem chleba.

Podczas mrozów strażnicy miejscy z gdyńskiego EkoPatrolu dokarmiają ptactwo specjalną mieszanką ziaren. Karmniki dla łabędzi, kaczek i innego ptactwa wodnego stoją m.in. na miejskiej plaży, na bulwarze oraz w Orłowie. Jak informują strażnicy: pod żadnym pozorem niektórym ptakom nie wolno podawać chleba, a szczególnie starego i spleśniałego. EkoParol codziennie otrzymuje zawiadomienia o chorych łabędziach, które zostały nakarmione właśnie takim pieczywem.

- Straż Miejska codziennie odwiedza wyznaczone punkty i sprawdza, czy jest w nich jedzenie. Rozsypujemy kukurydzę, słonecznik, pszenicę oraz proso. Te gatunki zbóż można podawać ptakom. Plus gotowane warzywa oraz różnego rodzaju płatki, np. owsiane. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno podawać chleba, a szczególnie starego i spleśniałego. Niestety prawie codziennie EkoPatrol Straży Miejskiej otrzymuje zgłoszenia o łabędziach, które chorują, bo zjadły stary, zepsuty chleb - informuje Leonard Wawrzyniak, Straż Miejska w Gdyni.

Ptaki wolno żyjące zarówno na terenach zabudowanych, jak i niezabudowanych można dokarmiać jedynie w wyjątkowych sytuacjach:

  • kiedy temperatury poniżej zera utrzymują się kilka dni z rzędu,
  • kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte na całej tafli w sposób utrudniający ptakom wodnym zdobywanie pokarmu.

Jak pomóc ptakom w mieście?

Na pewno nie wolno podawać ptactwu mokrego i starego chleba oraz resztek z domowego stołu. Jeżeli posiadamy własny karmnik i zaczynamy dokarmiać ptaki, musimy być konsekwentni i robić to codziennie, ponieważ wygłodzone i wychłodzone nie mają siły na długie poszukiwania stołówki. Pamiętajmy, że różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. W Trójmieście nie zatrzymywałyby się tak licznie, gdyby nie były dokarmiane przez cały rok. Pamiętajmy, że dokarmiane ptaki tracą instynkt migracji.

Podobnie jest z kaczkami. Karmione wyłącznie chlebem przez kilka miesięcy, zapadają na choroby układu pokarmowego, są osłabione, a w konsekwencji mniej odporne. Najlepszym dla nich pokarmem jest ziarno zbóż, kukurydza, warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone).

A jeśli napotkamy zimą osłabione albo ranne wolno żyjące ptaki, zadzwońmy do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stary chleb, którym dokarmiasz ptactwo jest dla nich śmiertelnie niebezpieczny. W Gdyni dokarmianiem ptaków zajmuje się Straż Miejska - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto