Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śródmieście Gdyni ma się zmienić. Radni przyjęli plan zagospodarowania centrum miasta

(Patsz)
Patryk Szczerba
Radni na ostatniej sesji przyjęli projekt planu zagospodarowania dla terenu między ul. Świętojańską, 10 Lutego i stacją SKM Wzgórze Św. Maksymiliana. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się nowa stacja SKM Śródmieście, której budowę nowe ustalenia dopuszczają. Projekt zakłada m.in. powstanie parków oraz galerii handlowych przy ul. Władysława IV. Obiekt mieszkalno-usługowy, lub hotel, wybudować będzie można także u zbiegu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego, gdzie stoi dziś pomnik Stefana Żeromskiego.

Poniżej zapis relacji na żywo z sesji Rady Miasta w Gdyni.

Godz. 14.20 Sesja powoli dobiega końca. Następna sesja Rady Miasta za miesiąc.

Godz. 14.05: Trwa sprawozdanie z prac rady dzielnicy w Chyloni. Przedstawia ją przewodniczący dzielnicowego gremium.

Godz. 14.00: Radni przyjęli nowy status Teatru Miejskiego. Będzie możliwość rozdzielenia funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego. Ten pierwszy ma podejmować decyzje i być odpowiedzialny za placówkę. Wybierany w wyniku konkursu. Dyrektor artystyczny jest rekomendowany przez dyrektora naczelnego. Do rady artystycznej prezydent będzie miał prawo włączyć swojego przedstawiciela. - Wierzę, że te zmiany poprawią jakość pracy teatru - zaznacza Joanna Zielińska, referująca projekt uchwały.

Godz. 13.55: Gdynia będzie się promowała przy okazji starań Gdańska o Europejską Stolicę Kultury, wspierając starania Grodu nad Motławą w tej kategorii.

Godz. 13.50. Zmiany w wieloletniej finansowej prognozie miasta.

Godz.13.40: Radni powołali Michała Gucia do Zgromadzenia Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Godz. 13.35: Nieruchomości przy ul. Sieradzkiej i ul. Kameliowej, ul. Olgierda 13 będą włączone do spółki PEWiK.

Godz. 13.30: Inwestorzy otrzymają od miasta dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. - Dla grupy obiektów wpisanych indywidualnie proponujemy 70 proc. dofinansowania - deklaruje Marek Stępa.

Godz. 13.25: Nagroda Literacka-Gdynia zmienia nazwę. Od teraz będzie pisana bez myślnika. Doprecyzowane zostaną tez nazwy kategorii. Jeżeli pojawi się książka, która nie może być nagrodzona, ale kapituła uważa inaczej, dopuszczona jest dodatkowa nagroda w wysokości 10 tys. zł.

Godz. 13.20: Raport został przyjęty. Teraz czas na punkt dotyczący wyrażenia woli na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Gdyni a Gmina Wejherowo w sprawie współfinansowania Międzyszkolnego Punktu Katechetycznego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Gdyni, ul. Krasickiego. Radni przyjęli uchwałę. Następny punkt to opłaty za korzystania ze schroniska młodzieżowego.

Godz. 13: 24 radnych za, jedna osoba przeciw i jedna wstrzymująca - to wynik głosowania. Plan został przegłosowany. Kolejny punkt to przyjęcie raportu z realizacji w 2010 roku Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii

Godz. 12.55 - Zdaje sobie sprawę, że proponowane przeze mnie zmiany, zmniejszą plac. Chciałbym żeby była to przestrzeń publiczna z ogródkami, miejscem, gdzie można zorganizować festyn, niezabudowana. Nie może być argumentem fakt, że planiści kiedyś zaplanowali tam zabudowę, choć jest to jakiś argument - odpowiada Marcin Horała.

Godz. 12.50 - To jeden z pełnoprawnych poglądów. Nie da się na ściany szczytowe tam istniejące wprowadzić okien. Gdyby to zrobić, zmniejszyłaby się powierzchnia. Warto pamiętać o wierności myślenia na temat tej części śródmieścia. Każdy pamięta, że tam rosły krzaki, ale zawsze projektowano zabudowę i tak postanowiliśmy przyjąć - tłumaczy Marek Stępa. - Podzielam pogląd Tadeusza Szemiota, że estetyka tunelu jest bardzo ascetyczna i surowa, ale to nie jest czas, żeby zmieniać ją na lepszą. Kiedyś być może uda się to zrobić - dodaje.

Godz. 12.45: - Warto zwrócić uwagę na skrzyżowanie ul. Świętojańskiej i 10 lutego. Plan przewiduje zabudowę skweru, gdzie teraz stoi pomnik Żeromskiego. Pozostawienie tego miejsca jako przestrzeni, pozwoliłoby na umówienie się gdynian na spotkania. Jeśli chcemy ożywić ul. Świętojańską to byłoby to dobre rozwiązanie - zaznacza Marcin Horała z PiS.

Godz. 12.40: - Tworzy się korytarz transportowy. Al 17 grudnia wzdłuż linii kolejowej. Będzie to alternatywa dla rowerzystów zmierzających z Gdyni Głównej do Wzgórza św. Maksymiliana. Cieszy mnie możliwość umiejscowienia przystanku Wzgórze św. Maksymiliana. To otworzy teren - tłumaczy Marcin Wołek z Samorządności.

Godz.12.40: - Warto podkreślić, że w tym planie napotykamy na sprzeczne postulaty mieszkańców, którzy nie są właścicielami terenów i tych, którzy są. Komisja Gospodarki Mieszkaniowej długo analizowała ten plan. Na pewno nie zaspokaja wszystkich postulatów - tłumaczy Andrzej Bień z Samorządności. - Mam nadzieję, że kiedyś będziemy dumni z tak zaplanowanej, a kiedyś zagospodarowanej przestrzeni - dodaje.

Godz. 12.35: - Plan, który dziś przyjmujemy ogranicza funkcję usługowe do pewnego zamkniętego zbioru usług. I tak dziś ul. Świętojańska po zakończeniu działalności usług finansowych jest martwa - mówi Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej, który zwrócił uwagę na estetykę tunelu na Wzgórzu Maksymiliana. - Warto zagospodarowywać przestrzeń Gdyni lepiej, bardziej odnosząc się do wyglądu ul. Świętojańskiej - dodaje.

Godz. 12.30: - Proponujemy rozwiązania kompromisowe. Bierzemy pod uwagę względy infrastrukturalne i przede wszystkim wpis do rejestru zabytków. W wielu wypadkach nasze rozwiązania idą w kierunku limitacji zabudowy niż w kierunku nadmiernego liberalizmu - deklaruje Marek Stępa

Godz. 12.25: Kolejnym punktem obrad jest dyskusja na temat uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście i Wzgórze Św. Maksymiliana w Gdyni. Chodzi o ulice Władysława IV, 10 lutego i Świętojańską. - Na terenie objętym planem przewidujemy tereny zabudowy wielomieszkaniowej rodzinnej oraz usług z dopuszczeniem obiektów o powierzchni 2 tys. km kw. oraz usług publicznych, z naciskiem na rekreację - zaznacza Marek Stępa. - Plan przewiduje możliwość utworzenia nowego przystanku SKM Gdynia Śródmieście - dodaje wiceprezydent Gdyni.

Godz. 12.20: Kolejny punkt to przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redowo i Orłowo w Gdyni, rejon rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” wraz z otoczeniem - Plan ma wzmocnić na celu rezerwat przyrody Kępa Redłowska, jednego z najstarszych w Polsce - podkreśla Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. Uchwałą została podjęta jednogłośnie

Godz. 12.20:Radni uchwalili uchwałę dotyczącą zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ne będzie turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych i jej opiekunów. Dzieci niepełnosprawne i opiekunowie nadal będą na takie turnusy jeździły. Razem do wydania będzie 1.119.676,00 zł

Godz. 12.10: Marek Łucyk został dyrektorem Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w związku z tym radni przegłosowali wygaśnięcie jego mandatu. Radni pożegnali nowego dyrektora GOSiR-u oklaskami. Jak sam przyznał ma nadzieję, że spożytkuje swoją wiedzę na nowym stanowisku. - Nie będę się żegnał, bo liczę, że będziemy dalej współpracowali - zaznaczał.

Godz. 12: Radni rozpoczęli obrady.

Czytaj też:

Hotel i galerie handlowe w centrum Gdyni?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto