Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spichlerz Twierdzy Modlin. Planowano tu pięciogwiazdkowy hotel. Na razie budynek jest w opłakanym stanie. Sprawa trafiła do sądu

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Spichlerz Twierdzy Modlin niszczeje
Spichlerz Twierdzy Modlin niszczeje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Spichlerz znajdujący się na terenie Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim przejdzie gruntowną renowację. Przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych posiadaczom budynku nakazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Decyzja ta ma związek z coraz gorszym stanem obiektu. Szczegóły poniżej.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych posiadaczom budynku Spichlerza znajdującego się na terenie twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Wyjaśnił, że prace mają zatrzymać niszczenie obiektu. Postępowanie w tej sprawie MWKZ rozpoczął w 2021 roku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto urząd złożył również zawiadomienie do organów ścigania o uszkodzeniu zabytku.

Sprawa zabytkowego spichlerza jest w sądzie, oskarżeni są obecni właściciele.

Agnieszka i Dariusz B. są oskarżeni o to, że w okresie od dnia 22 grudnia 2010 roku do dnia 22 marca 2021 roku w Nowym Dworze Mazowieckim, działając wspólnie i w porozumieniu, jako współużytkownicy wieczyści nieruchomości, na której znajduje się zabytek w postaci budynku Spichlerza Banku Polskiego zbudowanego w 1844 roku według projektu architekta Jana Jakuba Gaya, uszkodzili wyżej wymieniony zabytek - przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Katarzyna Skrzeczkowska.

Spichlerz Twierdzy Modlin niszczeje

Spichlerz Twierdzy Modlin. Planowano tu pięciogwiazdkowy hot...

Rzeczniczka dodała, że nowi właściciele doprowadzili do pogorszenia stanu elewacji budynku, wykruszenia kamieniarki przypór w dolnych partiach spichrza i kamieniarki cokołów i gzymsu wieńczącego, wyrośnięcia samosiewów na koronie murów, utraty stateczności ścian spichrza, powodując nadmierne pogorszenie jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Katarzyna Skrzeczkowska tłumaczy, że wieloletnie zaniechania użytkowników wieczystych nieruchomości, na której położony jest budynek, doprowadziły do pogorszenia jego stanu oraz niosły za sobą ryzyko utraty unikatowego zabytku, który w przypadku zapewnienia jego renowacji mógłby stanowić jedną z największych atrakcji turystycznych kraju.

Spichlerz w Twierdzy Modlin. Historia obiektu

Budowę Spichlerza Banku Polskiego rozpoczęto w czasach Królestwa Polskiego, w roku 1832. Twórcą projektu był Jan Jakub Gay. Monumentalna budowla została zbudowana na rzucie prostokąta. Od strony Narwi posiadała trzy otwarte portale. Portal środkowy, największy wyposażony był w urządzenia dźwigowe, ze schodami dochodzącymi do samego lustra wody. Od strony południowej, od lądu, budynek posiadał jeden portal umieszczony centralnie. Grubość murów w części parterowej wynosi aż 180 cm.

Spichlerz Twierdzy Modlin niszczejeMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Spichlerz jest budowlą neorenesansową, czterokondygnacyjną od zewnątrz, wewnątrz posiadał sześć kondygnacji. Wiele elementów ozdobnych, a zarazem praktycznych jak np. uchwyty cumownicze w kształcie podkowy z pięknym odlewem głowy starca, dodaje tej budowli niesamowitego uroku. Jego budowę zakończono w 1844 roku.

Przeznaczeniem spichlerza zawsze było magazynowanie żywności. Pierwotnie, w latach 1844-1852 był magazynem zboża. Później aż do roku 1939 spełniał rolę magazynu prowiantu dla intendentury wojskowej i magazynu wojennego. Budynek użytkowany był do września 1939 r. Podczas ofensywy wojsk niemieckich na modlińską twierdzę budynek został zbombardowany. Nastąpiło to najprawdopodobniej pomiędzy 22 a 27 września.

Obiekt został w znacznym stopniu zniszczony. Zachodnie, nieistniejące dzisiaj skrzydło spichlerza, zostało rozebrane tuż po wojnie. Od 3 kwietnia 1957 roku budynek znajduje się w rejestrze zabytków województwa mazowieckiego.

Nowe miasto w twierdzy

Spichlerz został sprzedany przez miasto Nowy Dwór Mazowiecki w listopadzie 2010 roku. Wtedy właściciel przedstawił projekt, który zakładał, że do istniejącego obiektu dobudowana zostanie nowa część i powstanie tam pięciogwiazdkowy hotel, w którym znajdą się m.in. luksusowe apartamenty, lądowisko dla śmigłowców oraz przystań dla żeglarzy. Plany zakładały zachowanie zabytkowej części obiektu.

Spichlerz Twierdzy Modlin niszczejemat. pras. / Grupa Konkret

Nowa koncepcja dotyczy nie tylko spichlerza. Plany zakładają przeobrażenie tamtejszych obiektów militarnych w przestrzeń rozrywkową, centrum targowe i mieszkaniowe. Deweloper, Grupa Konkret, podzielił budowę na pięć etapów. W pierwszym z nich ma powstać Europejskie Centrum Kongresowe. Przestrzeń spotkań i konferencji ma składać się z hali na 6,7 tys. osób, czterech dużych sali konferencyjnych (po ok. 500 mkw.) oraz aż 66 mniejszych pomieszczeń. Kompleks ma nazywać się Modlin Plaza.

Według pierwotnych założeń, w okolicy oprócz wspomnianego hotelu, miały też powstać inne. Zarówno te bardziej luksusowe, jak i o mniejszej liczbie gwiazdek. Firma liczyła, że na stałe będzie tam mieszkać ponad 6 tys. osób, a z całego zaplecza skorzysta nawet cztery razy więcej. Turystów przyciągać mają nie tylko zabytkowe przestrzenie, ale także półtorakilometrowy bulwar rzeczy z przystanią oraz kasyno.

W kolejnych etapach planowane są również inwestycje wypoczynkowo-rozrywkowe, m. in. aż 80 restauracji i 120 sklepów.

Za koncepcję nowej Twierdzy Modlin odpowiada firma KJ Architekci. Na razie nie wiadomo, na kiedy został zaplanowany finał inwestycji.

Źródło: PAP/naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto