Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalny patrol w Gdyni pomaga dzikim ptakom [WIDEO]

red., TVN
fot. Straż Miejska w Gdyni
Zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt - zwłaszcza dzikich ptaków, które muszą walczyć z głodem i brakiem schronienia. Z tego powodu w Gdyni powstała specjalna jednostka straży miejskiej, która pomaga w dokarmianiu dzikich zwierząt. EKO-PATROL w ubiegłym roku interweniował ponad 200 razy.

Ekopatrol gdyńskiej straży miejskiej dokarmia ptaki sypiąc mieszankę ziaren kukurydzy, słonecznika i pszenicy do karmników na Bulwarze, w Orłowie i na miejskiej plaży. Do ptasich stołówek tłumnie zlatują się mewy, kawki, kaczki, łabędzie i wróble, z posiłku skorzystała też gęś tybetańska.

Mieszkańcy sygnalizują różne miejsca, gdzie gromadzą się ptaki, prosząc o ich dokarmianie, stąd częsta obecność ekopatrolu nie tylko na plaży, bulwarze, skwerze, ale i w miejskich parkach, przy zieleńcach i stawkach w gdyńskich dzielnicach.

Straż miejska apeluje do spacerowiczów, aby nie dokarmiać ptaków chlebem i resztkami, ponieważ te szkodzą i są przyczyną różnych chorób.

W ciągu dziesięciu dni nowego roku strażnicy interweniowali ponad czterdzieści razy w przypadku zwierząt i ptaków, ratując je przed głodem i zimnem.

Pamiętajmy, że rożne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Zawsze jednak pamiętajmy o tym żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia.

Po ziarno dla ptaków należy zgłaszać się do Wydziału Środowiska w Gdyni (ul. 10 Lutego 24).

Koty w mieście są niezbędne. To sprzymierzeńcy ludzi w walce z plagą gryzoni w naszych domach, na podwórkach i osiedlach. Nie wszyscy wiedzą, że samice szczurów unikają zakładania gniazd w pobliżu miejsc zamieszkanych przez koty. Dlatego powinniśmy dbać o wolno żyjące dzikie koty. Ich istnienie w mieście jest niezbędne dla zachowania równowagi wśród zwierząt. Pomóżmy im przetrwać mrozy. Najtrudniejsza dla kotów podwórkowych jest mroźna zima. Przemarznięte i głodne skazane są na groźne choroby. Zadbajmy o „swoje” koty i pomóżmy im przetrwać mrozy.

Zgłoś się po domek dla kota

Od trzech lat Gdynia buduje bezpańskim kotom drewniane domki. Domki są ocieplane i mają zadaszony podest. Koty mogą przetrwać w nich śnieżną i mroźną zimę – jest to ważne szczególnie tam, gdzie lokatorzy lub administracja zamykają piwnice. Opiekunowie kocich domów zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku wokół nich. Mogą oni otrzymać wsparcie w postaci środków antykoncepcyjnych i suchej karmy.

W Poznaniu wspierają bezdomnych, w Gdyni dokarmiają zwierzęta

wideo: TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto