SpaceForest z Gdyni planuje wysłać w kosmos rakietę. Można zostać jej patronem!

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Spółka SpaceForest wywodzi się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Spółka SpaceForest wywodzi się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. mat. prasowe SpaceForest
Wywodząca się z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spółka SpaceForest w czerwcu próbnie wyniesie rakietę na pułap 50 kilometrów. Już teraz wszyscy chętni mogą zostać patronem „Peruna”, a nawet umieścić na nim swoje imię i nazwisko!

Polskie rakieta w kosmosie? To możliwe!

To może być pierwszy udokumentowany start polskiej rakiety w kosmos, a my możemy zostać patronem „Peruna”! Wszyscy Ci, którzy zdecydują się wesprzeć zbiórkę odpowiednią kwotą, będą mogli znaleźć swoje imię i nazwisko na kadłubie rakiety, dodatkowo każdy z darczyńców otrzyma pamiątkową naszywkę z polskiego lotu w kosmos.

W pierwszym polskim locie w kosmos weźmie udział największa rakieta suborbitalna w historii kraju.

- Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej „Perun” jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia. Pod koniec czerwca planujemy lecieć z Ustki na wysokość 50 kilometrów i sprawdzić wszystkie systemy przed jesiennym lotem kosmicznym – zapowiada spółka SpaceForest z gdyńskiego PPNT.

Najnowszy projekt gdyńskich techników to SIR, czyli Suborbital Inexpensive Rocket. W wolnym tłumaczeniu: niedroga rakieta suborbitalna. To właśnie dzięki niemu powstała rakieta Perun. W styczniu 2020 udany lot odbyła rakieta Perun demonstrator, czyli model w skali 1:1 docelowej rakiety. Demonstrator osiągnął pułap 10 km.

- Jednak, aby przekroczyć umowną granicę kosmosu, potrzebny jest zdecydowanie mocniejszy silnik. Dlatego opracowaliśmy SF 1000 o sześciokrotnie większym impulsie - 1200 kNs, który poleci w rakiecie Perun! - podkreśla spółka.

A polecieć w kosmos możemy razem z nimi! Wszystko za sprawą zbiórki, którą uruchomiono. Przy wsparci projektu odpowiednią kwotą można liczyć na wspomnienie w filmie ze startu, pamiątkową naszywkę z pierwszego lotu, a nawet naklejka czy logo na kadłubie rakiety wraz z indywidualnym filmem. Obecnie na portalu zrzutka.pl udało się zebrać 28 tys. zł z planowanych 50 tys.

Jak to się zaczęło?

W 2004 roku dwóch braci, Robert i Andrzej Magiera, wraz z przyjacielem Jerzym założyli w Gdyni małą firmę zajmującą się serwisowaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Od tamtego czasu rozwijali firmę, a fascynacja kosmosem i filmami science fiction z dzieciństwa stawała się ich życiową pasją. Zaczęło się od malutkich rakiet budowanych dla frajdy, z rolek po ręczniku papierowym, wydmuszek jajek i „karmelka”, podskakujących na dwa metry na zapleczu firmy. Z czasem modele rakiet rosły i z coraz większymi silnikami wzlatywały wyżej. W 2010 roku razem z pasjonatami z całego kraju stworzyli Polskie Towarzystwo Rakietowe i wspierają jego działanie do dzisiaj. Zamiłowanie do rakiet okazało się przydatne do testowania rozwiązań opracowywanych w SpaceForest, a takie rakiety jak Carbonara czy Bigos z powodzeniem służą do prowadzenia badań wewnętrznych w firmie.

Dzięki ciężkiej pracy i cierpliwości, w kolejnych latach firma rozrosła się do ponad trzydziestoosobowego zespołu, który opracował wiele rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w Europie i obecnie pracuje nad rozwojem rakiety Perun.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie