Sopocka Zima i Grand Prix Trójmiasta. Biegali i maszerowali po plaży w Sopocie - 1.02.2020 [zdjęcia, wyniki]

Rafał Rusiecki
Bieg przełajowy na 4 i 8 km oraz chód nordic walking na 8 km w ramach Sopockiej Zimy i Grand Prix Trójmiasta 2020 Przemysław Świderski
W niecodziennej scenerii, jak na tę porę roku, rywalizowali w kurorcie uczestnicy Sopockiej Zimy. Biegacze i miłośnicy nordic walkingu mieli do pokonania 4 lub 8 km po plaży, która zazwyczaj o tej porze była zasłana śniegiem, a piaskowa nawierzchnia przypominała twardą skorupę. W sobotę przyszło im się zmagać w temperaturze kilku stopni Celsjusza.

W sobotę otwarto cykl biegów 2020 roku w ramach Sopockich Czterech Pór Roku. Zawodnicy mieli do wyboru różne dystanse (od 4 do 8 km), a przede wszystkim mogli po trasie wiodącej plażą biec lub maszerować z kijkami. Do zabawy zaproszone zostały także dzieci i młodzież. Najmłodsi mieli do pokonania trasę liczącą 100 metrów, a ci starsi 600 metrów.

Trasę biegową liczącą 4 km ukończyło w Sopocie 15 biegaczy. Dużo większym powodzeniem cieszył się dystans dwukrotnie dłuższy. Tutaj na mecie zameldowało się 218 osób. Miłośnicy nordic walking mieli do pokonania 8 km, a metę w tym przypadku osiągnęło 115 osób.

Co ciekawe, dystans 4 km biegiem najszybciej pokonała kobieta. Z czasem 20 minut i 12 sekund wygrała gdańszczanka Bożena Mateja. Drugie miejsce przypadło gdańszczaninowiPiotrowi Zlotowskiemu (21.20), a trzecie sopociance Grażynie Witt (21.39).

Najszybszy w biegu przełajowym na 8 km był natomiast Jędrzej Karpiński z Sopotu, który ten dystans pokonał w czasie 29 minut i 8 sekund. Drugi był Radosław Stankiewicz z Lęborka (30.44), a trzeci Sławomir Lamparski z Sopotu (30.56). Wśród kobiet najlepiej z trudami trasy radziła sobie Małgorzata Tuwalska z Gdańska, której czas 34.19 dał 21 miejsce w klasyfikacji łącznej. Te zawody ukończyło 77 kobiet i 141 mężczyzn.

W marszu nordic walking na 8 km najlepszy był Zbigniew Gwizdała ze wsi Gołąbek, a zmierzono mu czas 51.43. Drugi był Rafał Toporek z Przodkowa (52.24), a trzeci Roman Frąckowiak z Wielenia (53.12). Na mecie stawiło się 67 kobiet i 48 mężczyzn.

- Jak zwykle rodzice nie zawiedli i można było zobaczyć na starcie liczną grupę maluchów, a najmłodszym uczestnikiem sopockich biegów był urodzony w 2018 roku Oskar Buko z Sopotu. Na drugim biegunie mogliśmy obserwować rywalizację na 4 km w kategorii 85+ mężczyzn, w której zwyciężył sopocianin Jacek Bandurski. Dzień wcześniej podczas Sopockiej Gali Sportu odebrał on nagrodę za osiągnięcia sportowe z rąk wiceprezydentów Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej -Jachim i Marcina Skwierawskiego - relacjonuje Marcin Wargin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.

Na wszystkich uczestników na mecie czekały medale i poczęstunek, a najlepsi otrzymali nagrody. Organizatorami imprezy byli sopocki MOSiR, który obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia, oraz firma The North Event. Zawody wsparły firmy Ziaja, Trefl oraz ASE.