Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr i wysoki stan wód Trójmieście. Stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Opady śniegu i gołoledź [zdjęcia, wideo]

red.
Wysoki stan wody w Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Stan alarmowy został przekroczony o pół metra. Spiętrzone wody podtopiły m.in. niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym. Zamknięto molo w Brzeźnie i w Sopocie. Wieczorem w Gdańsku intensywnie zaczął padać śnieg, a ulice zamieniły się w lodowisko. Uważajcie na drogach!

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 15:00

Poziom wód ok. godziny 14.00 w Porcie Północnym spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, przy tendencji malejącej. W Sobieszewie również mamy odczynienia z tendencją malejącą. Poziom wody spadł tam do 553 cm, czyli 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Sytuacja w dalszym ciągu stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

Aktualnie trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze znajdującej się na terenie miasta. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają raporty od służb i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w akcje.

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli IMGW w Gdyni na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru, który nie powinien już być tak silny jak w 2 stycznia, ale jego podmuchy nogą osiągać 50 do 60 km/h. Dlatego, na wszelki wypadek, podjęto decyzję o nie usuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 11:00

Jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, molo w Sopocie nadal jest zamknięte. Niewykluczone, że zostanie otwarte już dziś popołudniu, gdy sytuacja pogodowa się unormuje.

- O otwarciu mola poinformujemy komunikatem - mówi Dyksińska.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 9:30

Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej, natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia silnych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00 w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.

IMGW informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 8:30

Jak informuje dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni sytuacja pogodowa powoli się normuje.
- Aktualnie jeszcze na Bałtyku występuje sztorm, głównie w części wschodniej. Początkowo porywy wiatru 9 w skali B.Stopniowo wiatr słabnie. Dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych będzie już tylko silny wiatr nadal w kierunku północnym. W nocy bez żadnych większych sztormów. Wiatr będzie słabł.

ZTM:
Zmiana trasy linii 136 i 283.
Z powodu trudnych warunków drogowych autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra.

Nieobsługiwane są przystanki: Góralska n/ż [1745] i [1746], Leśna Góra - Przychodnia [1428] i [1427], Leśna Góra [192]. Zmiana obowiązuje do odwołania.

Aktualizacja, godz. 22:00

Po opadach śniegu i marznących nawierzchniach Gdańsk został praktycznie komunikacyjnie sparaliżowany. Samochody i autobusy na wielu drogach w gdańskich dzielnicach stawały w poprzek. Do późnych godzin były opóźnienia na liniach autobusowych i tramwajowych.

IMGW ostrzega przed gołoledzią w czwartkowy poranek. Mimo pracy służb drogowych, poranna podróż do pracy może być bardzo ciężka. Sprawdź prognozę >>>

Bądź na bieżąco: Aktualna sytuacja w gdańskiej komunikacji

Aktualizacja, godz. 21:40

Wieczorem sytuacja z poziomem wód zaczęła się stabilizować. Nadal mamy stany alarmowe (Gdańsk Sobieszewo) oraz podwyższone stany wody, ale jak podaje IMGW, trend jest malejący.
Dane z godz. 21:20 pokazywały, że na Martwej Wiśle w Sobieszewie stan alarmowy został przekroczony o 25 cm czyli wynosił 595 cm, a w Porcie Północnym 584 cm, to znaczy 14 cm powyżej stanu alarmowego.

Aktualizacja godz. 19:15

"Szklanka" w Gdańsku. Samochody jadą 20 km/h
Ruch w Gdańsku na ul. Grunwaldzkiej odbywa się bardzo wolno, tworzą się korki. Na wielu ulicach w Trójmieście panują trudne warunki - marznący deszcz ze śniegiem dają się we znaki kierowcom.

Opóźnione są tramwaje i autobusy. Jaśkowa Dolina jest praktycznie nieprzejezdna z uwagi na gołoledź.

Aktualizacja godz. 18:10

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wydał 2 komunikat w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Obecnie stan morza wynosi 613 cm.

Służby pracują w miejscach zagrożonych podtopieniami - zabezpieczana jest ulica Kutnowska i ulica Sienna. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane są worki z pisakiem. Zabezpieczono również wejścia na plaże, Zamontowano szandory, chroniące przed przelaniem się wody od strony Zatoki.

Aktualizacja godz. 16:15

W Trójmieście największe zagrożenie stwarza silny wiatr - służby apelują o ostrożność i unikanie parkowania samochodów pod drzewami. Z powodu cofki doszło do wylania wody z Potoku Oliwskiego.

Aktualizacja godz. 14:25

Wysoki stan wody na Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.

W środę, 2 stycznia, o godz. 12.30 zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie omówiono bieżące działania wszystkich służb, spółek i jednostek miejskich. Na bieżąco monitorują one sytuację i prowadzą działania w miejscach występowania zagrożeń.

Spiętrzone wody podtopiły niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym, które zostały zamknięte. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie. Ostrożność należy zachować poruszając się ul. Kutnowską, która jest okresowo zalewana. Zalane są ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk.

W newralgicznych miejscach, najniżej położonych przy wejściach na plaże, montowane są szandory zabezpieczające przed przedostaniem się wody.

Poziom wód jest monitorowany na bieżąco, prowadzona jest również kontrola spływu wód w urządzeniach melioracyjnych systemów otwartych we wszystkich rejonach Gdańska. Czyszczone są kraty urządzeń piętrzących z zanieczyszczeń, w tym z połamanych drzew i gałęzi.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12.00.

Wiatr o średniej prędkości 40-55 km/h w porywach osiągających 80-95 km/h z północnego zachodu i północy. Prognozowane jest również zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura przy gruncie od -3 do -1 C.

- Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności - podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. - Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale również o wiejący siny wiatr. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty ruchome.

Zamknięte wejście na molo w Sopocie

W związku z bardzo silnym wiatrem władze Kąpieliska Morskiego Sopot wspólnie z władzami miasta zdecydowały o całkowitym zamknięciu wejścia na molo. Zakaz wejścia na drewniana część mola obowiązuje do odwołania.

Władze apelują, aby te osoby które nie muszą wychodzić z domów, w nich pozostały. Ci zaś, którzy muszą opuścić bezpieczne mieszkania, bardzo prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności. Unikajmy parków, skwerów porośniętych drzewami oraz ograniczmy odwiedziny cmentarzy.

- Warto również zabezpieczyć rzeczy, które znajdują się na balkonach, by spadając nie wyrządziły komuś krzywdy. Parkując samochody zwracajmy uwagę na drzewa i wszystko inne, co może uszkodzić parkujące auto. Warto byśmy sami zadbali, choć w minimalnym stopniu, o bezpieczeństwo swoje i innych. Warto również dostosować swój strój do trudnych warunków atmosferycznych - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.

Wcześniej pisaliśmy:

Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.

Straż Pożarna sprawdza sytuację na ul. Sienną. Są sygnały, że może dojść wybicia kanalizacji deszczowej na ul. Orlej i Korzeniowskiego w Brzeźnie.

- Apelujemy do mieszkańców o ostrożność - podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. - Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru.

- Silny północno-zachodni wiatr spowodował, że na Zatoce Gdańskiej doszło do przekroczenia stanów alarmowych - dodaje Krzysztof Domagalski. - Na Motławie mamy w związku z tym tak zwaną cofkę. Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę - red.) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto