MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na kleszcze w pełni. Lekarze zauważają wzrost liczby zachorowań na choroby odkleszczowe

Redakcja
Kleszcze są obecne wszędzie tam, gdzie jest roślinność. Należy być ostrożnym, ponieważ przenoszą one groźne choroby. W ubiegłym roku w regionie tylko na boreliozę zachorowało prawie 10 tysięcy osób.

Tylko w 2023 roku ponad 104 tysięcy osób w Polsce zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99 proc. stanowiła borelioza. W najnowszym raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczącym chorób odkleszczowych, widać również wyraźną sezonowość zachorowań. Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerw-ca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.

Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu

- Przeanalizowaliśmy cały 2023 rok. Wirusowe zapalenie mózgu wywołane przez wirusy przenoszone przez kleszcze były powodem wizyty u lekarza jedynie 21 pacjentów, a zapalenie stawów w przebiegu choroby z Lyme u 78 osób. Ale sama choroba z Lyme została potwierdzona aż u 9909 pacjentów - wylicza Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. - Pamiętajmy, że nieleczona borelioza w wielu przypadkach oznacza poważne konsekwencje w przyszłości.

I dodaje, że borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna.

- Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań - wyjaśnia rzecznik.

Większe ryzyko zakażenia

Ministerstwo zdrowia przekazuje, że im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia.
W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy.

Dlaczego borelioza jest niebezpieczna?

Doktor Jolanta Kluz-Zawadzka, podkarpacki konsultant ds. epidemiologii, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, zaznacza, że kleszcze przenoszą głównie boreliozę, ale też kleszczowe zapalenie mózgu. - Kleszczowe zapalenie mózgu wywoływane jest wirusem i jest na nie szczepionka. Przed sezonem ci, którzy pracują w lasach lub wyjeżdżają na wakacje, choćby na kajaki czy pod namiot, powinni się zaszczepić.

Zauważysz rumień? Idź do lekarza

Jeśli kleszcz wbije nam się w ciało, to możemy sami go usunąć. Powinniśmy zrobić to jak najszybciej. - Ważne jest, aby go nie urwać - radzi dr Jolanta Kluz-Zawadzka. - Nie wolno też smarować go żadnymi tłuszczami, np. masłem. Powinniśmy tylko lekko go podważyć pęsetką albo igiełką. Jeśli po wyciągnięciu kleszcza zauważymy rumień, to powinniśmy udać się do lekarza.
Ostatnio coraz więcej mówi się o pojawieniu się nowej odmiany kleszcza, a mianowicie kleszcza wędrownego. Nie stanowi on większego zagrożenia niż kleszcz pospolity. Jest z reguły większy od znanych nam pajęczaków i posiada pasiaste odnóża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sezon na kleszcze w pełni. Lekarze zauważają wzrost liczby zachorowań na choroby odkleszczowe - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto