Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdyni. Gminny Program Rewitalizacji został przyjęty jednogłośnie

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Sesja gdyńskiej Rady Miasta Gdynia jest bardzo burzliwa. Podejmowany jest Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017-2026. Dotyczy on sześciu wyznaczonych podczas konsultacji najbardziej zdegradowanych obszarów.

Są to rejony Zamenhofa i Opata Hackiego, Dawnej Wsi Oksywskiej, Witomina Radiostacji, Babich Dołów oraz tzw. Meksyku i Pekinu. Ten ostatni - Pekin - wywołuje najwięcej emocji. Ten teren w pełni jest prywatny przez co miasto nie może wnioskować o środki unijne na rewitalizację tego terenu. Całość ma być sfinansowana ze środków miejskich i dotyczyć głównie wsparcia samych mieszkańców.

- Jest to teren na którym zamieszkuje około 100 mieszkań. W przeciwieństwie do Meksyku gdzie budynki są legalne i ich mieszkańcy są ich właścicielami, to na obszarze tzw. Pekinu nie występuje. Teren jest własnością kilku osób, które na tym terenie nie mieszkają. Budynki zostały wybudowane w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku i aktualnie mają status nielegalnych. Przebudowy były dokonywane bez wymaganych pozwoleń - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Na dzień dzisiejszy nie ma zgody na inwestycje i legalizację obecnej zabudowy. Możemy jako miasto dawać mieszkańcom inny rodzaj wsparcia - dodaje.

Większość mieszkańców Pekinu podczas badan deklarowało, że przy możliwości wyprowadzki z Pekinu chętnie by to zrobiło. Program zakłada różne sposoby osłonowe dla mieszkańców pomagające im w podjęciu decyzji. Obszar Pekinu to 12,1ha. Mieszka na nim ok. 400 osób. Kwota przewidziana do rewitalizacji to 7,2 mln zł.

Rewitalizacji dla tego obszaru sprzeciwia się klub Prawa i Sprawiedliwości.

- To udawana rewitalizacja. Jesteśmy za wyłączeniem tego obszaru z programu. Chcemy aby tam zostały pojęte zupełnie inne działania. Ta propozycja to nie rewitalizacja tylko likwidacja Pekinu i zaproszenie jego mieszkańców do bezdomności - mówi Paweł Stolarczyk, radny Gdyni z PiS.

Na postulaty klubu odpowiedzi udzielił prezydent miasta, Wojciech Szczurek. - To absurdalne. Wstrzymanie likwidacji tego programu zmniejszy możliwości pomocy mieszkańcom. Chętnie wysłuchamy zarówno od radnych jak i mieszkańców propozycji jakie działania jeszcze możemy podjąć. Kolejne działania mogą być podjęte równolegle - mówi.

W sesji wzięło udział wielu z mieszkańców, a także działacze zarówno z terenów Gdyni, jak i przyjezdni z Warszawy. Podczas sesji wnosili wiele okrzyków przeszkadzających w prowadzeniu sesji. Wykrzykiwano m. in. prośby o kolejne konsultacje społeczne i o więcej mieszkań komunalnych.

- Nie szukajcie wsparcia w Warszawie. Apeluję do mieszkańców osiedla, przyjdźcie do Rady Miasta i zacznijmy rozmawiać. Szukajmy rozwiązania - mówi Ireneusz Bekisz, radny z PO.

Program zakłada pomoc wszystkim obecnym mieszkańcom Pekinu w ciągu 4 lat mają uzyskać pomoc w znalezieniu nowego mieszkania bez wskazania czy będzie to mieszkanie komunalne czy własnościowe.

- Wyłączenie Pekinu z programu rewitalizacji jest właśnie zaproszeniem mieszkańców do bezdomności - dodaje Michał Guć.
Gminny Program Rewitalizacji został przyjęty jednogłośnie przy głosowaniu 25 radnych

Na sesji głosowany miał być wywołujący kontrowersje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejonu ulic Jana z Kolna i projektowanej Nowej Węglowej. Projekt ten jednak zdjęto z obrad.

Czytaj więcej na ten temat: Międzytorze zdjęte z obrad sesji Rady Miasta Gdyni

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto