Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Seniorzy zagoszczą w budynku byłego Gimnazjum nr 1 w Gdyni

red
mat. pras. Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
W budynku nieistniejącego już Gimnazjum nr 1 w Gdyni powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora. Budynek ma być przystosowany do potrzeb seniorów. Już niedługo rusza przetarg opracowanie koncepcji oraz kompleksowej dokumentacji projektowej adaptacji budynku.

Nowy-stary budynek ma być całkowicie dostosowany, co oznacza, że będzie dostępny dla osób w każdym wieku, z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.

- Wiemy, jak ważne są dla seniorów spotkania, podczas których mogą rozmawiać, dzielić się swoimi przemyśleniami czy zdobywać nowe umiejętności. Budowa Centrum Nowoczesnego Seniora to nasza odpowiedź na te potrzeby mieszkanek i mieszkańców Gdyni – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że mamy znacznie mniej możliwości na osobiste spotkania z innymi, ale dzięki działalności Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klubów seniora funkcjonujących w naszym mieście wiemy, że osoby starsze z niecierpliwością czekają na możliwość ponownych stacjonarnych zgromadzeń. Mamy nadzieję, że dzięki zaadaptowaniu budynku przy ulicy 10 Lutego w Gdyni w niedalekiej przyszłości poszerzy się i tak już bogata oferta zajęć dla seniorów. Przygotowując projekt modernizacji budynku, będziemy go oczywiście konsultować z przyszłymi użytkownikami, tak by jak najlepiej dostosować go do oczekiwań seniorów.

Teren okalający placówkę pozostanie przestrzenią publiczną, która będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Powstanie tam pole do gry w bule, nie zabraknie również miejsca do organizowania wydarzeń na świeżym powietrzu. Pojawią się również miejsca zielone, zachęcające do piknikowania i obserwacji przyrody.

- Wszystkie budynki szkolne, które w minionych latach przekształcaliśmy, dziś pełnią już zupełnie inne role dedykowane mieszkańcom miasta. Są tam zarówno żłobki oraz przedszkola, jak i domy sąsiedzkie. Jednym z takich budynków jest także budynek przy ulicy 10 Lutego. Funkcjonowała tam przez wiele lat szkoła podstawowa, później Gimnazjum nr 1, a następnie XVII Liceum Ogólnokształcące, które zostało przeniesione do dzielnicy Gdynia Wiczlino. Ten budynek od samego początku miał być przeznaczony na Centrum Nowoczesnego Seniora i w tym zakresie trwają prace zgodnie z harmonogramem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Nieruchomość, w której powstanie centrum, będzie pełniła dwie funkcje. W starszej części powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora, w drugiej natomiast ogłoszone niedawno Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół.

- W ramach prac nad budynkiem udało się zmienić przeznaczenie sali gimnastycznej, która początkowo miała zostać zaadaptowana na potrzeby części oświatowej, ale docelowo posłuży seniorom i będzie częścią Centrum Nowoczesnego Seniora. Wszystkie pozostałe przestrzenie budynku, które znajdują się na zewnątrz, będą dalej udostępniane mieszkańcom, utrzymujemy wszystkie podjęte w tym zakresie decyzje - kończy Bartoszewicz.

Przystąpienie do przetargu na opracowanie koncepcji oraz kompleksowej dokumentacji projektowej będzie możliwe po złożeniu kompletu dokumentów. Te należy dostarczyć do środy, 27 stycznia do godz. 13 do siedziby Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 w Gdyni.

Otwarcie ofert odbędzie się tego samego dnia (27 stycznia br.) o godz. 14.00 w siedzibie zamawiającego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto