Seahawks Gdynia pokonali Kraków Tigers 39:20 i są bliscy play-off

Arek Gancarz
Gdyńscy futboliści Seahawks zwycięzcy drugi mecz z rzędu. Dzięki wygranej 39:20 (19:12; 6:0; 7:0; 7:8) na dwie kolejki przed końcem rozgrywek sezonu zasadniczego, awansowali na czwarte - premiowane awansem do play-off - miejsce w tabeli PLFA I. Sobotnie spotkanie na Narodowym Stadionie Rugby było niezwykle emocjonujące do ostatniej kwarty.

Od wyniku tego spotkania zależało bardzo wiele, w kwestii awansu do najlepszej czwórki rozgrywek ligi. Nic dziwnego więc, że w przedmeczowych zapowiedziach obie drużyny zapowiadały walkę o zwycięstwo. Nieco więcej szans specjaliści dawali gospodarzom, ale to goście z Krakowa przyjechali z uprzywilejowaną pozycją.

Z animuszem i skutecznie zaczęli jednak żółto-czarni, niesieni dopingiem ok. 600 widzów na trybunach NSR w Gdyni. Taktyka "do przodu" zaowocowała dwoma przyłożeniami: najpierw Gawła Pilachowskiego, po 2-jardowej akcji biegowej (z podwyższeniem za jeden punkt z kopnięcia Macieja Siemaszki) i na 13:0 Petera Plesy, który dostał 39-jardowe podanie Luke’a Zetazate. Krakowianie nie dali jednak długo nacieszyć się wysokim prowadzeniem gospodarzom. Szczególnie zaś za akcję na przyłożenie 13:6 należą im się wyrazy uznania. Bowiem po wykopie przez Seahawks, 85 jardów między zawodnikami special team przebiegł Kamil Piwowar. Była to akcja, która z pewnością będzie ozdobą nie tylko tego meczu, ale i całego sezonu 2011 PLFA I. Tego dnia Piwowar popisał się jeszcze jedną podobną akcją.
Na 13:12 straty Tigers w pierwszej kwarcie odrobił jeszcze Bartłomiej Główniak - przebiegł 6-jardów po podaniu od Filipa Mościckiego. Sebastian Krzysztofek z Seahawks ochłodził jednak rozgrzanych krakowian zdobywając przed końcem pierwszej kwarty touchdown po 4-jardowej akcji biegowej.

Drugą i trzecią kwartę całkowite zdominowali futboliści w żółto-czarnych trykotach. Do zakończenia połowy meczu ponownie przyłożenie zdobył Plesa, przebiegając 23 jardy po podaniu rozgrywającego Zetazate i podwyższając wynik spotkania na 25:12. Za ciosem poszedł w trzeciej kwarcie ponownie duet Pilachowski i Siemaszko - pierwszy zdobył touchdown po 3-jardowej akcji biegowej, a drugi podwyższył za jeden punkt z kopnięcia.

Pilachowski wpisał się jeszcze na listę zdobywców przyłożenia po raz trzeci w ostatnich 12 minutach spotkania, po przebiegnięciu 9 jardów. Luke Zetazate podwyższył zaś wynik na 39:12 kopiąc w bramkę. Wspominany wcześniej kolejny imponujący bieg Piwowara, tym razem przez 81 jardów i podwyższenie z akcji Dawida Rechula za dwa punkty to było wszystko na co tego dnia pozwolili obrońcy Jastrzębi krakowskim Tygrysom.

Po meczu powiedzieli:
- Ostatnie, co dopuszczaliśmy do głowy, to zlekceważenie rywali. Rok temu aż do czwartej kwarty to Tygrysy dyktowały warunki gry. Dzisiaj na szczęście sytuacja się zmieniła - powiedział po meczu Gaweł Pilachowski. - Znakomicie spisywała się nasza linia ofensywna, dzięki której zarówno biegi i akcje podaniowe dosyć łatwo przynosiły nam spore zdobycze jardowe - dodał.

- Z powodu kontuzji w składzie na dzisiejszy mecz zabrakło czterech podstawowych zawodników, w tym dwóch skrzydłowych i to niestety było widać na boisku - skomentował zawody Albert Hesskew, trener Dom-Bud Kraków Tigers. - Oczywiście to nie jedyna przyczyna porażki, Jastrzębie mają bardzo dobry zespół i wygrały dziś zasłużenie - dodał.

Następny mecz Seahawks zagrają 11 czerwca w Będzinie z Zagłębie Steelers Interpromex. A sezon zasadniczy zakończą na własnym stadionie meczem z Lowlanders Białystok 18 czerwca.