Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron EinMann już w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Lange
Przedstawiciele fundacji Kulturalne Pomorze przekazali dziś przed południem do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zabytkowy schron EinMann, uratowany w trakcie remontu nabrzeża Motławy.

Zabytek ten stał przez dziesięciolecia jako uzupełnienie większych konstrukcji fortecznych przy ul. Wiosny Ludów w Gdańsku. Po remoncie nabrzeża Motławy groziło mu zniszczenie. Fundacja Kulturalne Pomorze postanowiła jednak uratować ten obiekt i przekazać go do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Czytaj także:Schron wartowniczy EinMann z Gdańska trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

Akcja przekazania schronu do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni była błyskawiczna, trwała zaledwie 20 minut. Zabytek przywieziono na lawecie z Rusocina, gdzie była przechowywany. W operacji brał udział także dźwig, zamontowany na ciężarówce. Bunkier jest w dobrym stanie, działają drzwiczki, jest czysty, nie zeszpecony graffiti.

- Prezentowany będzie stale na naszej wystawie plenerowej w ogródku, nieopodal kiosku, ORP "Dzika" i torped - mówi Tatiana Baczyńska, kierownik działu promocji i edukacji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ein Mann Bunker z ul. Wiosny Ludów w Gdańsku to jednoosobowy schron żelbetowy z czasów II wojny światowej. Obiekt, produkowany masowo w fabrykach betonu III Rzeszy w latach 1938 - 1945, ma formę walca i zakończony jest stożkowatym dachem.

W polskiej terminologii fortyfikacyjnej jest nazywany schronem typu ołówek, w niemieckiej zaś „Ein Mann Bunker Splitterschutzbauten". Pełnił funkcje obserwacyjne i wartownicze. Ustawiano go jako gotowy element na terenach portów, stoczni, fabryk i ważniejszych obiektów przemysłowych.

W Gdańsku i Gdyni zachowało się takich schronów kilkanaście, z reguły już przeniesionych z oryginalnej lokalizacji, ponieważ popularnie zwane Einmannki, stały się ciekawymi obiektami kolekcjonerskimi i muzealnymi.

Autor: Tomasz Bołt

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto