Rynek pracy w Gdyni — w jakich zawodach może być problem ze znalezieniem pracy w najbliższych latach?

Artykuł sponsorowany GOWORK.PL
Rynek pracy w Gdyni jest w bardzo dobrej kondycji i w większości branż należy do pracowników. Pomimo stosunkowo niskiego bezrobocia i dynamicznego rozwoju miasta wciąż są jednak zawody, w których lepiej nie szukać pracy w Gdyni. Kto nie może liczyć na wiele atrakcyjnych ofert w mieście i powinien rozważyć zmianę profesji?

Dobry stan gdyńskiego rynku pracy

Badanie “Barometru Zawodów”, które monitoruje lokalne rynki zatrudnienia w kraju, pokazuje, że w 2023 roku w Gdyni przewagę mają pracownicy. W wielu różnorodnych zawodach ofert pracy jest więcej niż dostępnych kandydatów. Pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika, co sprawia, że ceniona osoba ma szanse na renegocjowanie swoich warunków zatrudnienia na znacznie korzystniejsze.

Deficyty pracowników powodują także zmiany w samych rekrutacjach. Sytuacja na rynku zmusza firmy do zatrudniania osób bez doświadczenia i oferowania im kompleksowych pakietów szkoleń. Dzięki temu wejście do wielu zawodów staje się coraz łatwiejsze. Widać to m.in. w ofertach pracy dostępnych na największych serwisach z ogłoszeniami, np. tu: https://www.gowork.pl/praca/gdynia;l.

Niejedna oferta zaznacza, że firma zaprasza do składania aplikacji także osoby bez doświadczenia. Niski poziom bezrobocia w Gdyni (w marcu 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła 2,2 proc.) również stawia lokalny rynek zatrudnienia w dobrym świetle. Dane GUS-u pokazują także, że sukcesywnie wrastają średnie miesięczne wynagrodzenia pracowników z Pomorza, a region jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów kraju.

Praca w Gdyni nie dla wszystkich

Pomimo ogólnej, bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy w Gdyni, badanie “Barometru Zawodów” wskazuje jednak na dwie profesje, które nie są perspektywiczne w tym pomorskim mieście. Według ekspertów w 2023 roku w Gdyni funkcjonuje zbyt wielu ekonomistów oraz pracowników biur podróży i obsługi turystycznej.

Nadwyżka osób z wykształceniem wyższym o profilu ekonomicznym wynika m.in. z dużej popularności tego kierunku na lokalnych uczelniach. Absolwenci podejmują złe decyzje edukacyjne, które nie są premiowane w obecnej rzeczywistości zawodowej. Pracodawcy w Gdyni nie dysponują tyloma ofertami zatrudnienia, aby zapewnić stanowisko każdemu ekonomiście.

Co więcej, podobna sytuacja dotyczy także innych miast regionu: m.in. Sopotu i Gdańska, co sprawia, że kandydatom trudno znaleźć rozwiązanie w dojazdach do pracy do innego ośrodka miejskiego. Często zmuszeni są zatem do przekwalifikowania, szukania pracy zdalnej w firmach z odleglejszych części kraju czy po prostu przeprowadzki. Takie informacje powinny być wskazówką dla osób, które są w trakcie zdobywania wykształcenia ekonomicznego.

Zbyt duża konkurencja w zawodzie — co zrobić?

Wydaje się, że wybór zatrudnienia w obszarze ekonomii wciąż może być opłacalny w Gdyni, o ile studenci specjalizują się w zagadnieniach dotyczących księgowości i rachunkowości. Zapotrzebowanie na kandydatów mogących zajmować różne stanowiska związane z obszarem księgowości jest bardzo duże nie tylko w Gdyni, ale i w skali całego kraju. To dziś zdecydowanie jedna z branż przyszłości.

Na rynku ceni się jednak nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i samodzielność, a ta przychodzi wraz z doświadczeniem. Na wygranej pozycji będą zatem Ci studenci, którzy zdecydują się na zatrudnienie jeszcze w trakcie pobierania nauki. Z pomocą przychodzą tu różne staże czy praktyki powszechnie oferowane w Gdyni i okolicach. Warto również uczyć się języków obcych. Język angielski to podstawa, ale specjaliści z obszarów księgowości, którzy władają także innymi językami, są jednymi z najlepiej wynagradzanych pracowników na rynku.

Kompetencją przyszłości wydaje się być również rozwinięta komunikatywność. Księgowy, który potrafi wytłumaczyć zawiłości swojego zawodu także innymi pracownikom, zrobi wrażenie na wielu pracodawcach. Minusem branży jest jednak konieczność ciągłego dokształcania się. Przepisy prawne ulegają cyklicznym zmianom, a zagadnienia finansowe czy podatkowe nie należą do najprostszych, dlatego konieczna jest duża elastyczność i gotowość do doszkalania.

Wiele wakatów w obsłudze klienta

Nadwyżka pracowników biur podróży i obsługi turystycznej w Gdyni wciąż wynika m.in. z kryzysu tej branży, do jakiego przyczyniła się pandemia korona wirusa. Wiele osób straciło pracę kilka lat temu i nie zdołało odnaleźć się na, drastycznie zmienionym, rynku ofert. Pracodawcy ograniczają zatrudnienie w sektorze turystycznym również dzisiaj. Firmy muszą radzić sobie z ogólnym kryzysem ekonomicznym i inflacją, która hamuje, np. wykupywanie wycieczek.

Polacy wydają coraz mniej na sferę podróżniczą i turystyczną. Tutaj rozwiązaniem może być np. znalezienie pracy w innych zawodach związanych m.in. z obsługą klienta. Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje, że w Gdyni poszukuje się dziś na przykład pracowników administracyjnych i biurowych, specjalistów ds. administracyjnych czy recepcjonistów i rejestratorów.

W tych profesjach często wymaga się znajomości języków obcych oraz gotowości do świadczenia pracy zmianowej. Takie warunki nie powinny przerażać osób, które mają doświadczenie w pracy w biurze podróży czy w innych obszarach obsługi turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto