Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszą nowe żłobki, nianie wyjdą z szarej strefy

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Ustawa żłobkowa to istna rewolucja w świecie maluchów i ich ...
Ustawa żłobkowa to istna rewolucja w świecie maluchów i ich ... msz
Ustawa żłobkowa to istna rewolucja w świecie maluchów i ich rodziców.

Ustawa żłobkowa ma pomóc rodzicom, którzy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego chcą (lub muszą) wrócić do pracy. Możliwe, że nie będą już musieli wystawać w kolejkach po zapisy do żłobka. Powód? Ustawa ułatwia powstawanie żłobków i klubów malucha, zachęca też do tworzenia takich placówek przez prywatne osoby.

Dodatkowo w ustawie pojawia się zawód opiekuna dziennego, który będzie mógł zajmować się dziećmi w swoim mieszkaniu. Nowością jest też wyjście niań z szarej strefy i ich legalna praca.

Mimo że ustawa jeszcze nie weszła w życie, w Wydziale Zdrowie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu rozdzwoniły się telefony, wszyscy pytają o to, jak mogą założyć żłobek.


[Wrocław wyda ponad 700 mln na oświatę](https://wroclaw.naszemiasto.pl/wroclaw-wyda-ponad-700-mln-na-oswiate/ar/c1-2884688)


Więcej żłobków - niższe ceny?

We Wrocławiu działa dziś 16 publicznych żłobków, w których jest w sumie ponad 2 tys. miejsc. Opiekę ma w nich zapewnioną około 10 proc. wrocławskich maluchów. Ponadto w mieście funkcjonuje kilkadziesiąt prywatnych żłobków. Ale miejsc dla dzieci i tak brakuje. Nic więc dziwnego, że rodzice cieszą się z nowych możliwości, jakie daje ustawa.

- Mam nadzieję, że nowe prawo otworzy worek z możliwościami i nie będę już musiał martwić się, czy moje dziecko dostanie się do jednego z wrocławskich żłobków - mówi Anna Piotrowska, wrocławianka. - Poza tym większa ilość żłobków prywatnych, to większa konkurencja, która sprawi, że właściciele żłobków będą walczyć o klienta. Możemy się więc spodziewać obniżek cen i promocji.

Nie wszyscy jednak tak pozytywnie reagują na zmiany w prawie. Prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM, podpisała się pod listem do premiera Donalda Tuska, w którym krytykowana jest ustawa żłobkowa. Powód? Zdaniem Chybickiej nowe prawo jest dobre dla rodziców, gorzej z opieką nad dzieckiem.

- Ustawa dopuszcza otworzenie żłobków dla tych najmniejszych dzieci dosłownie wszędzie, nawet w zagrzybionym garażu - uważa prof. Alicja Chybicka. - Jeśli mama nie będzie na tyle mądra i nie sprawdzi miejsca, gdzie oddaje swoje dziecko, może się to skończyć naprawdę źle. Nowe prawo pozwala również na to, by jeden opiekun zajmował się nawet ósemką dzieci - nawet tymi pięcio- czy ośmiomiesięcznymi maluchami. Nie wyobrażam sobie, jak jedna osoba może sobie poradzić z taką ilością dzieci. Nie wspominając już o tym, że opiekunem może zostać niemal każdy, trzeba przejść tylko kilkumiesięczne szkolenie.


Każdy może opiekować się dziećmi?

Nowe zasady w zakładaniu żłobków zastanawiają również Monikę Podolak, która prowadzi we Wrocławiu żłobek "Domek Puchatka". Jej zdaniem, zanim oddamy dziecko do nowo powstałego żłobka, musimy sprawdzić, w jakie ręce trafi nasza pociecha.

- Najważniejsze jest to, czy żłobek jest zakładany, bo ktoś chce zarobić pieniądze, czy dlatego, że lubi dzieci i chce się nimi opiekować  - mówi Podolak. - Nowe prawo ułatwi zakładanie żłobków i pewnie będą to robić również osoby, które nie mają odpowiedniego wykształcenia i przygotowania. Rodzice muszą wiedzieć, w czyje ręce oddają swoje dziecko.

Nowa ustawa to także wyjście niań z szarej strefy. Jeśli teraz rodzice będą chcieli zatrudnić opiekunkę do dziecka, składki za jej ubezpieczenie społeczne zostaną pokryte z budżetu państwa. Ale warto zaznaczyć, że państwo pokryje koszty związane tylko z minimalnym wynagrodzeniem (1317 zł brutto). Jeśli rodzina zechce zapłacić niani więcej, będzie musiała do składek dopłacać.

Wrocławskie nianie cieszą się ze zmian w prawie. Ustawa sprawi, że pracodawcy chętniej będę zatrudniać je na pełny etat.

- Na takie zmiany czekałam od dawna - mówi Maria Warcińska. - Pracuję jako niania od kilkunastu lat i kilka razy rodziny, u których byłam zatrudniona, chciały mnie oszukać i zapłacić mniej niż umawialiśmy się na początku. Prawne uporządkowanie sytuacji poprawia naszą sytuację - dodaje.

Ustawa żłobkowa ma wejść w życie dwa miesiące po podpisaniu przez prezydenta, Bronisława Komorowskiego, czyli pod koniec kwietnia tego roku.



Czytaj też:
Ferie 2011 we Wrocławiu Zmień swoje drogowe miasto Photo Day - serwis
Kąpieliska i baseny we WrocławiuRozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto