Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

Natalia Klimczak
materiały promocyjne
Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat” to jeden z najciekawszych festiwali w bogatej trójmiejskiej ofercie. Motywem przewodnim każdej edycji jest podróż. Wędrówka ta z każdą edycją jest coraz bardziej intensywna.

Artyści, których twórczość prezentowana jest tylko przez niektóre stacje radiowe i to w nocy. Twórcy trzymający się z dala od mainstreamu, nie pędzący za sławą. To klucz do sukcesu Festiwalu Kultur Świata, który odbędzie się w dniach 18 - 20 czerwca w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Niekwestionowaną gwiazdą Festiwalu będzie Cibelle – brazylijska artystka od kilku lat mieszkająca w Londynie. Jej koncert promować będzie najnowszą płytę (premiera: 4/05/2010) Las Venus Resort Palace Hotel, o której pisze się, że jest doskonałym połączeniem lirycznego temperamentu Cibelle, melodycznej wrażliwości i jej artystycznych ambicji. Nowe piosenki to zachwycające różnorodnością pomysłów micro-symfonie, które doskonale zrealizował znany ze współpracy z Bjork, Damian Taylor. Na koncercie nie zabraknie też wcześniejszych utworów artystki. Koncert Cibelle poprzedzi występ Paristetris, zespołu, który sam mówi o sobie, że jest zbyt nieregularny, by zostać opisanym poprzez tradycyjną Euklidesowską geometrię języka. I sporo w tym prawdy, chociaż próbując jednak stosować ową geometrię, powiedzieć można np., że Paristetris to nieszablonowe dźwięki, wielobarwny cross over muzyczny (od jazzu poprzez różne odmiany alternatywy po cudowne piosenki). Sensacyjny skład polskiej muzyki niezależnej (independent.pl) lub prościej: Paristetris to niezwykły projekt. Żywiołowy i zabawny. Stylowy i niekonwencjonalny jednocześnie (Ultramaryna). A za wszystkim stoją oczywiście: Macio Motretti (perkusja, instrumenty elektroniczne), Marcin Masecki (pianino, wurlitzer, instrumenty elektroniczne) i Candelaria Saenz Valiente (wokal, elektronika).

Pozycją absolutnie niezwykłą i – co więcej – goszczącą w Polsce po raz pierwszy będzie serbski Horkestar – jedyne w swoim rodzaju połączenie chóru z orkiestrą, wibrująca punkową przekorą muzyczna synergia. Krytyczny, niezależny, zaangażowany, eksperymentalny, a przy tym diabelnie energetyczny i budzący wiele pozytywnych emocji Horkestar znany jest z uczestnictwa w szeregu akcji społecznych i artystycznych wspierających demokrację, burzących polityczne i społeczne uprzedzenia. Repertuar chóru początkowo wypełniały głównie przearanżowane socjalistyczne pieśni pracy, stopniowo zaś poszerzał się on o covery znanych serbskich zespołów rockowych.

Przez chwilę – za sprawą legendarnego Sklepu z Ptasimi Piórami – festiwalowa publiczność przeniesie się w bardziej poetyckie rejony. Ulica Mandelsztama, to projekt, który powstał w 1982 roku, w wyniku fascynacji Ryszarda Leoszewskiego wybitną twórczością i poruszającymi losami poety, eseisty i prozaika żydowskiego pochodzenia, Osipa Mandelsztama. Ta wielowymiarowa, wielowątkowa muzyczna peregrynacja z poezją Mandelsztama ma symboliczny, historyczny oraz edukacyjny wymiar: nie pozwala zapomnieć, że życie i wolność człowieka to jego niezbywalne, podstawowe prawa. Nie zabraknie i urokliwych mniejszych koncertów, jednym z nich będzie pierwszy polski występ tureckiego trio Kırık Çizgi. W urzekającym głosie wokalistki, Ezgi Gedike słychać nienachalny orientalny zaśpiew, który muzyce wahającej się od nowej fali do neo-folk nadaje egzotyczny charakter. Niemniej interesującą pozycją będzie koncert zespołu Radiorobotnik, czyli polsko-niemieckiego sprzężenia gitary basowej, kontrabasu i perkusji.

Festiwal nie jest jednak wydarzeniem wyłącznie muzycznym – koncerty uzupełniać będą warsztaty, pokazy i akcje artystyczne. W ramach Festiwalu zrealizowana zostanie kolejna, piąta już część projektu Krzysztofa Topolskiego aka Arszyna, Amplificador: przygotowane we współpracy ze Stacją Morską na Helu UWAGA! MORŚWIN. W ramach projektu odbędą się warsztaty i spotkania z młodzieżą, performatywny koncert, wydrukowany zostanie specjalny folder oraz – podczas trwania całego Festiwalu – będzie można ściągnąć dźwięki fal przesyłanych przez morświny za pomocą bluetootha. Całość odbędzie się w festiwalowym cyklu Okno na Bałtyk.Znajdzie się również niezwykła propozycja dla najmłodszych–spotkanie z retro bajkami, które będą prezentowane ze starego projektora.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Ratuszu Staromiejskim, kościele św. Jana, Pubie Doki, Cafe Szafa, Klubie Parlament oraz przestrzeni miejskiej centrum Gdańska.

Szczegółowy program Festiwalu

Bilety do nabycia od 10 czerwca w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) w godz. 9.00-16.30 lub na godzinę przed koncertem w miejscu prezentacji.

Zapisy na „Bajki z rolki” (przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkół podstawowych) przyjmuje Violetta Seremak-Jankowska, kontakt: [email protected],
kom. 515875904,
tel. 58/3261025
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat" - Gdynia Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto