Rugby Europe Championship. Polacy sprawili niespodziankę w Gdyni i pokonali Belgię! Dobra postawa zawodników Ogniwa Sopot

Po porażce z Portugalią polscy rugbiści zaprezentowali się dużo lepiej w starciu z Belgią i odnieśli cenne zwycięstwo. Karolina Misztal
Rugby Europe Championship. Po porażkach z Rumunią i Portugalią polscy rugbiści zaznali dziś, 18 lutego w końcu smaku zwycięstwa. Podopieczni Christiana Hitta pokonali w Gdyni reprezentację Belgii 21:15 (8:3). Biało-czerwoni zwyciężyli z wymagającym rywalem dominując nad nim przez większość meczu przede wszystkim w formacji młyna. Prym w szeregach Polaków wiedli gracze Ogniwa Sopot, którzy zdobyli dla naszej reprezentacji większość punktów.

Polska - Belgia 21:15 (8:3). Sukces polskich rugbistów. 18.02.2023

Biało-czerwoni w meczu z wyżej notowaną w światowym rankingu Belgią nie byli faworytem. Spotkanie jednak rozpoczęli z animuszem i szybko udało im się objąć prowadzenie.

Już po czterech minutach od pierwszego gwizdka sędziego Wojciech Piotrowicz z Ogniwa Sopot, tym razem występujący na pozycji obrońcy, zamienił rzut karny na celny kop na słupy.

Minęło zaledwie pięć minut, a Polacy popisali się pierwszym przyłożeniem. Biało-czerwoni przedarli się maulem na pole punktowe Belgów, dzięki czemu pięć oczek dopisał do swojego konta Zenon Szwagrzak.

Prowadzenia 8:0 nie udało się niestety długo utrzymać. Karnego dla Belgów wykorzystał Alan Williams. Łącznik ataku, legenda belgijskiego rugby, kopem zdobył dla gości trzy punkty. Do przerwy to jednak Polacy prowadzili 8:3, po solidnej grze i dominacji w młynie, co dobrze wróżyło na drugą część spotkania.

Te prognozy po zmianie stron sprawdziły się. Polacy w 50 minucie spotkania przyłożyli po raz drugi. Tym razem "jajo" zaniósł na pole punktowe Belgów nasz kapitan, Piotr Zeszutek. Po udanej akcji popularnego "Zeszyta" podwyższył Wojciech Piotrowicz, jego klubowy kolega z Ogniwa Sopot. Oznaczało to, że biało-czerwoni prowadzili już 15:3, a na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni zapachniało bardzo przyjemną dla kibiców niespodzianką.

Tym bardziej, że w 60 minucie spotkania Wojciech Piotrowicz nie miał problemów, aby zdobyć kolejne trzy punkty z rzutu karnego. Dodatkowo Polacy po żółtej kartce dla zawodnika gości grali z liczebną przewagą.

Choć Belgowie zdobyli jeszcze pod koniec meczu dwa przyłożenia, to ostatecznie biało-czerwoni dowieźli zwycięstwo do końca. Ten triumf wlał nadzieję w serca kibiców, że Polakom uda się jednak utrzymać na poziomie rozgrywek Rugby Europe Championship. Dzięki niemu biało-czerwoni w fazie play-off o miejsca 5-8 półfinał grać będą za dwa tygodnie na własnym terenie. Ich rywalem będą Niemcy.

Polska-Belgia 21:15 (8:3)

Punkty: Piotrowicz (11), Szwagrzak(5), Zeszutek (5) - Cornez (5), Andre (5), Williams (3), Remue (2)
Polska: Fidler, Buczek, Szwagrzak - Krużycki, Bartoszek, Cal - A.Nowicki, Zeszutek - D.Plichta - J.Nowicki - Wójtowicz, Hudson, Szczepański, Cooke, Piotrowicz oraz Bobryk, Wiśniewski, Bachurzewski, Loboda, Palamarczuk, Halaifonua, M.Plichta, Morycki. Trener: Christian Hitt