Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

R@Port w Gdyni. "Morfina" na początek festiwalu

Jarosław Zalesiński
Na dobry początek festiwalowa publiczność obejrzy spektakl „Morfina” w reżyserii Eweliny Marciniak
Na dobry początek festiwalowa publiczność obejrzy spektakl „Morfina” w reżyserii Eweliny Marciniak Aleksandra Śnieżek
XI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port rozpocznie się 22 maja. Przed nami siedem konkursowych spektakli

Dobra (a nawet bardzo dobra) wiadomość dotycząca gdyńskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych jest taka, że odbędzie się on w maju tego roku, a nie dopiero za rok. „Co-dwuroczny” cykl groził tej imprezie, (wiadomo, budżet...), ale ostatecznie zwyciężył rozsądek, w czym na pewno pomogły dobre opinie o X edycji festiwalu w 2015 roku. XI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych rozegra się zatem pomiędzy 22 a 29 maja 2016.

Zła (choć tak naprawdę wcale nie taka zła) wiadomość może zmartwić tych, którzy lubią ułatwienia i wydaje im się, że wystarczy zaliczyć podobny festiwal, by wiedzieć, jakie są obecnie w polskim teatrze mody i tendencje. Jacek Sieradzki, dyrektor programowy tak ubiegłorocznego, jak i tegorocznego R@Portu, na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że wybrane przez niego konkursowe spektakle pochodzą każdy z innego teatralnego świata. Bo adaptacje polskiej literatury na scenę są dzisiaj właśnie takie: niepodobne do siebie.

Siedem konkursowych spektakli to (w kolejności według festiwalowego repertuaru): „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” Teatru im. Osterwy z Lublina, przedstawienie „Ony” Teatru Czytelni Dramatu z Lublina, „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, „Wojny, których nie przeżyłam” Teatru Polskiego z Bydgoszczy, „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła” Teatru Muzycznego z Gdyni, „Karskiego historia nieprawdziwa” Teatru im. Norwida z Jeleniej Góry oraz „Sąsiedzi” Teatru Barakah z Krakowa.

O przyznaniu głównej nagrody festiwalu zdecyduje trzyosobowe jury: Piotr Kruszczyński, prof. Zbigniew Majchrowski oraz Artur Pałyga. W tych trzech osobach jury łączy kompetencje reżyserskie (Kruszczyński), teatrologiczne (Majchrowski) i autorskie (Pałyga).

Na finałowej gali R@Portu poznamy także laureata kolejnej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Nominowane do tej nagrody teksty będzie można wcześniej poznać na otwartych dla publiczności czytaniach sztuk. Nowością na tegorocznym R@Porcie będzie nagroda publiczności. Każdy widz będzie mógł po przedstawieniu oddać głos na sztukę, która jego zdaniem zasłuży na to wyróżnienie.

Festiwal R@Port z biegiem lat coraz bardziej przypominał francuską restaurację: poza głównym daniem, czyli spektaklami konkursowymi, oferował coraz więcej aperitifów i przystawek: dyskusji, wystaw, uzupełniających przedstawień. XI R@Port także ma w programie takie wydarzenia, ale - jak się zdaje - w zdrowej proporcji. Jacek Sieradzki m.in. trzyma się wypróbowanego rok temu pomysłu prezentacji spektakli familijnych. Do całkiem innej publiczności skierowane będą spektakle standupowe Teatru im. Szaniawskiego z Wałbrzycha. Cieszy, że na dobry początek festiwalowa publiczność obejrzy pierwszego dnia „Morfinę”, wyreżyserowaną przez Ewelinę Marciniak w Teatrze Śląskim. Spektakl ten nie zmieścił się w budżecie ubiegłorocznego R@Portu. W tym roku stworzy festiwalową śląską ramę, wspólnie z pokazywanym ostatniego dnia przedstawieniem „Skazany na bluesa” tegoż Teatru Śląskiego z Katowic.

Bilety na spektakle kosztują od 10 do 60 zł. Można o nie pytać w kasie Teatru Miejskiego w Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto