Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 16. edycja konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni".

kp
Ponad trzy tysiące budek lęgowych i karmników dla ptaków zbudowali mieszkańcy w historii konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni". Właśnie ruszyła kolejna, 16. edycja. Udział może wziąć każdy, konkurs w szczególności kierowany do dzieci oraz młodzieży z gdyńskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: budka lęgowa i karmnik. Uczestnik może złożyć w konkursie tylko jedną pracę. Autorzy tych najlepszych, a także szkoły, których uczniowie dostarczą najwięcej prac spełniających warunki konkursu, otrzymają nagrody rzeczowe.

- Autorom 10 najlepszych prac w każdej z dwóch kategorii, karmnik oraz budka lęgowa zostaną przyznane nagrody rzeczowe. Jury może przyznać także wyróżnienia i nagrody specjalne. Pozostałym uczestnikom, których prace będą spełniały warunki konkursu, przyznane zostaną nagrody pocieszenia. Trzem szkołom, których uczniowie wykonają najwięcej prac spełniających konkursowe warunki, zostaną przyznane nagrody rzeczowe - informują urzędnicy gdyńskiego magistratu.

Termin nadsyłania prac, upływa 17 lutego 2014 r. o godzinie 15. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie internetowej urzędu.. Tam znajdują się również szczegółowe wymagania dotyczące konstrukcji budek i karmników.

- Wymiary konstrukcji są określone odpowiednio dla różnych gatunków ptaków. Trzeba też pamiętać, że karmnik powinien być wykonany z surowego drewna - zaznaczają urzędnicy z Wydziału Ekorozwoju Urzędu Miasta. - Ptaki nie lubią też budek ozdobnych. Konstrukcja karmnika jest dowolna, ale daszek powinien wychodzić poza podstawę.

Po zakończeniu konkursu budki lęgowe i karmniki zostaną rozdane wszystkim chętnym pod warunkiem, że zobowiążą się zawiesić je na swoim terenie i dbać o nie - na działkach, na drzewach przy szkole czy przedszkolu, w parkach, także w lasach.

- Konkurs ma zachęcić dzieci i młodzież do pracy na rzecz zwierząt oczekujących pomocy ze strony człowieka. To też sposób na uzupełnienie miejsc lęgowych dla ptaków, którym wycinanie starych drzew ogranicza możliwość zakładania gniazd. Rezultatem konkursu jest także wsparcie naturalnych metod walki z owadzim szkodnikiem, niszczącym kasztanowce poprzez zawieszenie na tych drzewach budek lęgowych dla sikor, żywiących się szrotówkiem kasztanowiaczkiem. - tłumaczą urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto