Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści z Gdyni doprowadzali matki z dziećmi do płaczu w autobusach, ale to się skończy. Kierowcy wymusili nowy regulamin przewozów

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Konflikt między rowerzystami, a matkami z dziećmi w wózkach i kierowcami wybuchł w zeszłym roku. Wpływało w tej sprawie mnóstwo skarg. Na szczęście matki z dziećmi, jak i niepełnosprawni, będą miały w końcu pierwszeństwo w autobusach i trolejbusach.
Konflikt między rowerzystami, a matkami z dziećmi w wózkach i kierowcami wybuchł w zeszłym roku. Wpływało w tej sprawie mnóstwo skarg. Na szczęście matki z dziećmi, jak i niepełnosprawni, będą miały w końcu pierwszeństwo w autobusach i trolejbusach. archiwum
Po miesiącach próśb i apeli wydaje się, że konflikt w tej kwestii między kierowcami komunikacji miejskiej, a urzędnikami i samorządowcami, został w końcu rozwiązany. Między innymi po serii naszych artykułów władze Gdyni zdecydowały się na przyjęcie zasad, zaproponowanych im przez pracowników i związkowców z komunalnych spółek przewozowych.

Sprawa zmiany regulaminu ciągnęła się prawie rok. Związkowcy z komunalnych spółek przewozowych oprócz tego postulatu domagali się również podwyżek dla kierowców. Wtedy miasto do wniosku przedstawicieli załóg gdyńskich spółek przewozowych przychyliło się po zaledwie kilku dniach. Podwyżka była nawet większa, niż oczekiwali sami zainteresowani. Wyniosła 2,10 zł na godzinę, co średnio zwiększyło wynagrodzenia kierowców gdyńskiej komunikacji o 350 złotych miesięcznie.

Znacznie bardziej skomplikowana niespodziewanie okazała się sprawa z nowym regulaminem przewozu rowerów. Także jednak i w tej kwestii udało się ostatecznie osiągnąć kompromis. Regulamin zacznie obowiązywać najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami. Czeka już tylko na zatwierdzenie przez Radę Miasta Gdyni.

Czytaj także: Skandaliczne sceny w gdyńskiej komunikacji miejskiej! Podpici rowerzyści nie chcieli ustąpić miejsca w autobusie matce z wózkiem, doprowadzając ją do płaczu!

Całe zamieszanie rozpoczęło się w ubiegłym roku, kiedy to gdyński Ratusz zezwolił pasażerom za darmo przewozić rowery autobusami i trolejbusami. Wielu kierowców już wtedy podkreślało, że jednoślady notorycznie zajmują miejsca dla matek z dziećmi i niepełnosprawnych. A niektórzy rowerzyści niechętnie ustępują im miejsca.

- Tak dalej być nie może - mówił nam Stanisław Taube ze związków zawodowych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, reprezentant kierowców. - Żądamy rozwiązania tego problemu, tym bardziej, że gdyńskie autobusy i trolejbusy posiadają homologację na przewóz wózków, a nie rowerów.

Kierowcy podpierali się również opinią biegłego sądowego, według którego rower jest urządzeniem niebezpiecznym, posiadającym ostre krawędzie, mogące doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, na przykład przy gwałtownym hamowaniu. W takich sytuacjach, według kierowców, odpowiedzialność spadłaby właśnie na nich.

Szeroko opisywaliśmy też skandaliczne sceny, gdy rowerzyści odmawiali ustąpienia miejsca matkom z wózkami. Dochodziło do awantur z innym pasażerami. Kierowcy, narażając się nawet na utratę premii, odmawiali odjazdów z przystanków. Stąd też zmiany w regulaminie były długo oczekiwane i konieczne. Dotyczyć będą m.in. zobowiązania osoby przewożącej rower do jego właściwego zabezpieczenia. Ponadto przed osobą z rowerem pierwszeństwo w przewozie będą posiadać osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Każdy pasażer zostanie zobowiązany do pilnowania swojego bagażu, w tym również roweru, lub zwierzęcia. Osoby przewożące rower będą go zabezpieczać i przez cały czas podróży przy nim stać. Służyły będą do tego specjalne pasy mocujące, które pojawią się w pojazdach.

Czytaj także: Konflikt, dotyczący rowerzystów w autobusach, nadal nie został rozwiązany. Jeśli nic się nie zmieni, kierowcy grożą wstrzymywaniem kursów

Najważniejszą zmianą w nowym, kompromisowym regulaminie, jest punkt mówiący o pierwszeństwie korzystania z przewozu przez osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym. W takim przypadku pasażer z rowerem będzie miał obowiązek ustąpienia miejsca i opuszczenia pojazdu. Równoczesny przewóz przez pasażera roweru i przejazd osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, a także większej liczby rowerów, możliwy będzie pod warunkiem uzyskania zgody kierowcy. Nowy regulamin konsekwentnie zakaże też przewozu pojazdów, stanowiących flotę Roweru Metropolitalnego Mevo.

Przypomnijmy, że na skutek ciągłych awantur w autobusach i trolejbusach, wszczynanych głównie przez rowerzystów, kierowcy komunikacji miejskiej domagali się początkowo wprowadzenia całkowitego zakazu przewozów jednośladów w pojazdach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto