Rodzinne skarby. Jak przechowywać i konserwować bombki choinkowe, by zachowały swoją niepowtarzalną urodę dla przyszłych pokoleń.

Akcja specjalna Temat tygodnia: Świąteczne dekoracje
Specjalne opakowanie na bombki choinkowe
Specjalne opakowanie na bombki choinkowe Materiały promocyje Leroy Merlin
W wielu domach kruche, szklane bombki choinkowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie, jako pamiątka rodzinna. Z kolei te kupowane dzisiaj osiągają zawrotne ceny: to już nie kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt złotych, ale w niektórych przypadkach ponad 100 złotych za sztukę. Aby tak cenne przedmioty przez wiele sezonów cieszyły wzrok, by zachowały dobrą kondycję, należy je dobrze zabezpieczyć, starannie przechowywać oraz dbać o ich schludny wygląd. Potrzebne jest odpowiednie opakowanie.

Jeżeli kupujemy zestawy choinkowe, oferowane rzez producentów, najczęściej są one zapakowane w kartonowe pudełko, odpowiadające wielkością rozmiarom bombek. Dodatkowo przestrzeń pudełka podzielona bywa kartonową kratką. Kiedyś układano w takich przegródkach kruche ozdoby dodatkowe owijając je cienką bibułką. Dzisiaj do kartonów, w które pakowane są bombki, producenci stosują specjalne wkładki z cienkiego tworzywa, z „gniazdkami” o odpowiednich dla określonego modelu rozmiarach. Warto je zachować, bo to najbezpieczniejszy sposób przechowywania ozdób.

Jak bezpiecznie zapakować bombkę choinkową

Jednak obecnie coraz częściej kupujemy bombki pojedynczo, na sztuki, czasami pakowane w jednostkowe opakowania (kartoniki lub plastikowe tuby), albo po prostu luzem. Często zdarza się również, że stare kartony się rozpadają. Jak sobie wówczas poradzić?
Do przechowywania bombek szklanych możemy wykorzystać dowolne opakowanie, np. kartony po butach. Trzeba jednak bombki tak zabezpieczyć, by nie turlały się w środku, obijając się o siebie. Pudełko można wyłożyć watą lub zmiętymi w kulki małymi serwetkami. Przed włożeniem do środka każdą z bombek owijamy – w bibułkę, kawałek ręcznika papierowego lub folię bąbelkową, po ułożeniu ich w pudełku wolne przestrzenie pomiędzy ozdobami należy wypełnić (pomiętymi bibułkowymi serwetkami, watą lub ścinkami gazet), aby bombki nie obijały się o siebie. Dla bezpieczeństwa do pudełka można też wstawić przegródki z tektury – nieco szersze od bombek, aby pomiędzy ozdobą a tekturą zmieściła się jeszcze wata. Blogerzy polecają jeszcze inne domowe sposoby zabezpieczenia: kupeczki jednorazowe jao podstawki pod bombki, albo wytłoczki do jajek (jednak te można stosować tylko do małych ozdób). W przypadku gdy ozdoby są malowane i ozdabiane np. brokatem, kryształkami, koronką – należy każdą z nich owinąć (np. bibułką).
Warto również poszukać w internecie: znajdziemy tam oferty producentów opakowań, u których można kupić kartoniki na bombki (np. sklep-opakowania.pl, ale również np. tańsze tacki tekturowe . Większe pudło, z plastiku, przypominające kuferek, kupimy również np. w Leroy Merlin, ale jest to (wg informacji na stronie marketu) produkt na zamówienie, warto więc zainteresować się tą kwestią już przed świętami. Walizkę na bombki oferował też kiedyś sklep Tchibo.

Ważne jest, by pudełka, które wybierzemy miały szczelne pokrywki: chodzi nie tylko o to, by się przypadkiem nie otworzyły, a po drugie o to, by na bombkach przez cały rok nie osiadał kurz.

Podpowiadamy, jak czyścić bombki na choinkę!

Kurz gromadzi się na nich przede wszystkimi wtedy, gdy wiszą na drzewku, w niektórych domach nawet przez kilka tygodni. Uwaga! Również przy ich zakładaniu i zdejmowaniu można jbombki choinkowe ubrudzić. Dlatego warto je odpowiednio czyścić, przed schowaniem do p pudelka i przed ponownym powieszeniem na drzewku.
Sposób czyszczenia zależy od tego, czy jest to bombka szklana czy plastikowa i jak jest ozdobiona. W większości przypadków wystarczy bawełniana ściereczka. Błyszczące ozdoby należy delikatnie złapać za zawleczkę i wypucować. W razie trudniejszych zabrudzeń łatwiej sobie poradzić z plastikową ozdobą: można skorzystać z płynu do szyb lub naczyń. Dobrze sprawdzą się też domowe środki, np. woda z octem. Natomiast przed zastosowaniem takich środków w przypadku bombek szklanych – warto jednak delikatnie najpierw spróbować, czy nie usuniemy – wraz z kurzem – malowanych odób. Może lepiej postąpić z nimi, jak z ozdobami choinkowymi, które są obłożone materiałem albo obklejone cekinami czy brokatem? Takie bombki czyścimy wykorzystując do tego celu delikatny pędzelek lub szczoteczkę z bardzo miękkim włosiem. Może to być np. stary pędzel do pudru. Wystarczy delikatnie omiatać dekoracje, by usunąć kurz i inne zabrudzenia.

Partnerzy:
Nowe Ogrody Danuta Pańkowicz 
ul. Staropolska 2  
80-180 Kowale 
noweogrody.pl

HTS Pracownia Florystyczna 
Al. Jana Pawła II 6 E 
Gdańsk 
696 829 736 
Facebook

monoSztuka
ul. Maryli 7 80-123 Gdańsk 
tel. 508-538-013 
Facebook

POLAMP sp. z o.o. 
11-500 Giżycko,  
ul. Przemysłowa 1 
tel.    87 444 04 00 
polampy.pl

Dagmara - My Christmas
Pon. – pt. 8.00 – 16.00
Skontaktuj się z nami mailowo:online@dagmara.pl
Adres: Wyspiańskiego 22,38-200 Jasło

Materiał oryginalny: Rodzinne skarby. Jak przechowywać i konserwować bombki choinkowe, by zachowały swoją niepowtarzalną urodę dla przyszłych pokoleń. - Gdańsk Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie