Remont ul. Necla się zaczął jednak mieszkańcy nie składają broni. "To budowanie miejsc parkingowych kosztem terenów zielonych"

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Według mieszkańców tempo przebudowy ul. Necla ma mieć związek z planowaną przy ulicy, przez gdyński samorząd nową siedzibą Straży Miejskiej - umiejscowienie siedziby ostatnio potwierdził nowy komendant Andrzej Bień. Mieszkańcy przeprowadzili swoje własne konsultacje, z których wynika, że zaledwie 13% pytanych chciałoby na Necla miejsc parkingowych kosztem terenów zielonych, bo większość z nich, najzwyczajniej w świecie, posiada własny garaż.

Koparka poszła w ruch, remont ul. Necla trwa, mieszkańcy się nie poddają i będą bronić swoich terenów zielonych na wszystkie możliwe sposoby.

- W związku z tym, że Urząd Miasta od trzech miesięcy nie potrafi lub nie chce udostępnić nam dowodów na przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie, mimo, że ma taki obowiązek, postanowiliśmy wyręczyć Władze Miasta i Radę Dzielnicy i przeprowadzić społeczne badanie potrzeb mieszkańców. Ankietę otrzymali wszyscy mieszkańcy ul. Necla, którzy są zlokalizowani bezpośrednio przy odcinku ulicy przeznaczonym do remontu, ok. 100 osób - mówi nam pan Michał.

Jakie były wyniki konsultacji wśród wszystkich mieszkańców remontowanego odcinka ul. Necla?

  • 58% mieszkańców posiada samochód
  • już tylko 32% z nich potrzebuje miejsce postojowe pod domem
  • zaledwie 13% chciałoby je tworzyć kosztem utraty cennych terenów zielonych
  • większość mieszkańców po prostu posiada swój garaż
  • jedynie 3 osoby (3%) uczestniczyły w jakiejkolwiek formie konsultacji z Urzędem Miasta

- A i te 3 osoby wyraźnie zaznaczały, że już wtedy nie zgadzały się na zmiany narzucone przez urzędników - mówią nam mieszkańcy.

Jak twierdzi Arkadiusz Trzeciak, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta Gdyni, zainteresowani budową ul. Necla mieszkańcy wymieniali się uwagami z Urzędem Miasta, który na bieżąco informował mieszkańców o planach i udzielał odpowiedzi na pytania.

- 24.01.2018 r. odbyło się z mieszkańcami ul. Necla spotkanie zorganizowane przez Zarząd Dróg i Zieleni - poinformował nas Arkadiusz Trzeciak. - Podczas spotkania przedstawiono wstępną koncepcję drogową, w której zaproponowano na całej długości ul. Necla miejsca postojowe prostopadłe. Ze strony mieszkańców pojawiły się też propozycje wybudowania miejsc równoległych oraz łącznika pomiędzy ulicami Necla a Fredry. Na wniosek mieszkańców rozszerzono zakres umowy na opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej o łącznik pomiędzy ul. Necla a ul. Fredry, jednak stało się to przyczyną zażaleń mieszkańców ul. Fredry. Wobec sprzeciwu i niezadowolenia mieszkańców ul. Fredry, Prezydent podjął decyzję o odstąpieniu od realizacji budowy łącznika pomiędzy ulicami Necla i Fredry i zaprojektowaniu obu ulic zgodnie z założeniami MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyp. red.) – co zostało przekazane mieszkańcom obu ulic na spotkaniu informacyjnym, które odbyło się dnia 12.04.2018 r. w siedzibie UMG. Wobec istniejącego problemu z jakim borykają się mieszkańcy tj. braku miejsc postojowych na całej długości ulicy założeniem projektu było m.in. zapewnienie maksymalnej ich liczby, o co niejednokrotnie wnioskowali.

Budżet Obywatelski uratuje zieleń przy ul. Necla?

Ostatnią deską ratunku dla mieszkańców może okazać się Budżet Obywatelski, chociaż trudno oczekiwać, by podjęta przez gdyńskich urzędników decyzja została zmieniona. Tym bardziej, że Ci uważają, że konsultacje zostały przeprowadzone, a przebudowa pozwoli w końcu udrożnić ulicę. Mieszkańcy ul. Necla złożyli do BO projekt, który przewiduje... odwrócenie remontu.

- Przygotowaliśmy projekt zmian w planie remontu ulicy, który spełnia potrzeby mieszkańców - słyszymy. - Projekt zakłada odzyskanie ok. 612 m2 cennych terenów zielonych, poprzez redukcję niepotrzebnych 34 miejsc postojowych, a w tych miejscach nasadzenia krzewów, nasadzenia nowych 10 drzew wzdłuż drogi, a także utworzenie nowych 4 postojów rowerowych przy budynkach mieszkalnych. Miejsca postojowe dla samochodów (których, jak już wiemy, nie potrzeba zbyt wiele) mogą być usytuowane wzdłuż jezdni, która jest wystarczająco szeroka, aby pomieścić parkujące samochody i znikomy ruch samochodowy.

Projekt BO według mieszkańców ma być zgodny z wcześniejszymi deklaracjami Władz Miasta Gdyni dotyczącymi rozwoju neutralności klimatycznej, dążenia do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zwiększenia powierzchni terenów zielonych, promowania zrównoważonej mobilności, zachęcania mieszkańców do przesiadania się z samochodów do ekologicznego transportu, m.in. pod hasłem programu „KLIMATyczne Centrum”.

- To o tyle istotne, że jak wiemy przy ul. Necla swoją nową siedzibę będzie miała gdyńska Straż Miejska. Co ostatnio potwierdził nowy komendant Straży Miejskiej. Pewnie dlatego ta inwestycja jest realizowana bez wglądu na mieszkańców. A przypomnę, że sam komendant zapowiadał proekologiczne działania strażników. Tymczasem miasto zabiera nam zieleń bez naszej zgody, a kilka tygodni później zapowiadane jest, że na ul. Necla przeprowadza się Straż Miejska. Zupełny przypadek - ironizują mieszkańcy.

Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju podkreśla, że podczas realizacji inwestycji duży nacisk zostanie położony na aspekty związane z ochroną istniejącego przy ul. Augustyna Necla drzewostanu.

- Już na etapie uzgodnień Wydział Ogrodnika Miasta przekazał informacje o drzewach cennych oraz wytyczne dotyczące ich ochrony w procesie inwestycyjnym. Zostały one uwzględnione w części opisowej projektu oraz wdrożone w formie konkretnych rozwiązań technicznych. Przedstawiciele wydziału uczestniczyli również w uzgadnianiu projektu nowej zieleni w obrębie inwestycji – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Projekt BO:

https://gdynia.zetwibo.pl/projekt/1624

Dodatkowo, jak informują nas mieszkańcy, zlecony przez nich został niezależny audyt, który ma zweryfikować poprawność tej inwestycji pod względem prawnym i budowlanym.

- Już wiemy, że występuje w nim bardzo dużo błędów - o wynikach ostatecznych poinformujemy w najbliższych dniach - zapowiadają mieszkańcy.

Mniej wina w Europie

Wideo

Materiał oryginalny: Remont ul. Necla się zaczął jednak mieszkańcy nie składają broni. "To budowanie miejsc parkingowych kosztem terenów zielonych" - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie