Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji a kaliskie szkoły. Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

BH
„Podwójny rocznik” w kaliskich szkołach. Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
„Podwójny rocznik” w kaliskich szkołach. Zasady naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Bartłomiej Hypki
W naborze 2019/2020 będzie brała udział młodzież kończąca klasy ósme szkół podstawowych oraz gimnazja. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej władze miasta przedstawiły szczegóły procedury naboru "podwójnego rocznika".

Wydział Edukacji szacuje, że do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w Kaliszu przyjętych zostanie około 3800 uczniów, w tym zarówno absolwenci kaliskich, jak i szkół z powiatu.

- Tegoroczny nabór to duże wyzwanie dla samorządu i szkół. Pojawia się sporo pytań od rodziców uczniów, którzy kończą gimnazja oraz ósme klasy szkół podstawowych, samej młodzieży i nauczycieli. To pierwsza nasza konferencja w tej sprawie, ale na pewno nie ostatnia, bo będziemy chcieli to bardzo dobrze przedstawić, aby rzetelna informacja dotarła do każdego zainteresowanego – podkreślił podczas konferencji wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, odpowiedzialny w Kaliszu za edukację.

Oferta kaliskich publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będzie miała charakter symetryczny. Oznacza to, że każda szkoła przygotuje taką samą liczbę i rodzaje oddziałów zarówno dla absolwentów podstawówek, jak i dla absolwentów gimnazjów. Ponadto uczniowie będą mogli dokonać wyboru maksymalnie sześciu, a nie jak do tej pory trzech szkół, w których chcieliby kontynuować naukę. Podobnie jak w poprzednich latach klasy będą liczyły po trzydzieścioro dwoje uczniów.

- Każdy absolwent gimnazjum lub szkoły podstawowej znajdzie w kaliskich szkołach miejsce do kontynuowania nauki. Od wielu lat sieć szkół w naszym nie zmienia się, nie ma tylko jednej szkoły z ulicy Żwirki i Wigury, która została przeniesiona i połączona z inną placówką. Nie likwidowaliśmy żadnych szkół po reformie wprowadzającej gimnazja, jak to robiły niektóre samorządy. Dzięki temu nie mamy teraz problemu z brakiem miejsca dla większej liczby uczniów - powiedział Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Władze miasta chcą, aby lekcje trwały maksymalnie do godziny 18, by umożliwić bezproblemowy powrót uczniów do domów oraz umożliwienie im udziału w zajęciach pozaszkolnych.

Łącznie w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych uruchomionych zostanie sześćdziesiąt pięć oddziałów. Nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną na dwóch platformach – jednej dedykowanej absolwentom szkół podstawowych, drugiej przeznaczonej dla uczniów, którzy ukończyli gimnazja.

"E-pit służy wyeliminowaniu błędów i ułatwieniu całej procedury dla obu stron". Urząd wypełni za podatników PIT

TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto